در گفت وگو با ایرنا اعلام شد:

تولید دستگاه های رسوب زدایی الکترونیکی در ایران برای کاهش آلودگی هوا

تهران -ایرنا- جمهوری اسلامی ایران پس از تحقیقات و پژوهش 9 ساله موفق به تولید دستگاه های رسوب زدایی الکترونیکی شد که به منظور کاهش آلودگی هوای شهرهای بزرگ و تقلیل مصرف انرژی مورد استفاده قرار می گیرد.

داود صفایی مجری این پروژه که نخستین پروانه بهره برداری را در این زمینه از سازمان صنعت ، معدن و تجارت تهران به استناد مصوبه هیات وزیران دریافت کرده، روز سه شنبه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت : قرار است براساس پروانه مزبور تولید دستگاههای رسوب زدای الکترونیکی با ظرفیت 90 هزار دستگاه در کشور سالانه صورت گیرد.
وی خاطرنشان ساخت : تولید انبوه دستگاه های مزبور با همکاری و پشتیبانی معاونت فن آوری ریاست جمهوری و اداره پژوهش و فن آوری شرکت ملی گاز ایران به مرحله تجاری سازی رسیده است.
صفایی تاکید کرد: امروز جمهوری اسلامی با فعالیت در زمینه تولید مزبور، از خروج میلیونها دلار ارز از کشور جلوگیری و گامی دیگر در مسیر اقتصاد مقاومتی و در چارچوب استقلال فنی و صنعتی صورت می گیرد.
صفایی اضافه کرد: دستگاههای رسوب زدای الکترونیکی علاوه بر استفاده در تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ساختمانها، در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع سنگین کاربرد وسیعی دارد که با تولید انبوه آن، کشور از واردات آن بی نیاز خواهد شد .
به گفته مجری پروژه یاد شده، استفاده از این دستگاهها در تاسیسات ساختمانها و صنایع، علاوه بر کاهش هزینه های نگهداری و مصرف انرژی گاز، برق و آب موجب افزایش بازدهی تولید شده و کاهش استهلاک تجهیزات سالانه میلیاردها تومان صرفه جویی برای صنایع بدنبال دارد.
صفایی افزود: کیفیت دستگاههای ایران با اخذ پنج تاییدیه فنی معتبر به خوبی با انواع خارجی آن برابری می کند و علاوه برآن از محل صادرات نیز ارز قابل توجهی بدست خواهد امد، در عین حال تولید دستگاههای رسوب زدای الکترونیکی در کشور سبب کاهش چشمگیر بهای تمام شده این دستگاهها نسبت به دستگاههای مشابه خارجی خواهد شد.
وی یادآور شد: نصب دستگاههای رسوب زدای الکترونیکی در تاسیسات ساختمان شهرهای بزرگ موجب پنج تا 10درصدی کاهش آلودگی هوا در ایام سرد سال می شود، زیرا 90 درصد انرژی یک ساختمان در ایام سرد مصرف می شود و با تشکیل رسوب در تاسیسات بطور متوسط 20 درصد مصرف انرژی افزایش پیدا می کند.
صفایی گفت: نصب دستگاههای رسوب زدای الکترونیکی در برخی ساختمانهای دولتی، مسکونی و صنایع کشور به شکل آزمایشی موجب شد تا در مدت پنج سال گذشته از انتشار 420 هزار تن گازهای گلخانه ای جلوگیری شود و بیش از یک میلیارد و 520 میلیون مترمکعب نیز در مصرف گاز صرفه جویی به عمل آمد .
به اعتقاد وی بهره گیری از این فن آوری پیشرفته در کشور می تواند علاوه بر دستاوردهای اقتصادی برای صنایع و ساختمان ها ، از انتشار آلاینده های محیط زیست نظیر نمک، اسید، و گازهای گلخانه ای جلوگیری کند .
مجری پروژه یاد شده اضافه کرد: قیمت تمام شده دستگاه های مزبور در کشور معادل یک پنجم مشابه خارجی است و در عین حال قابلیت صادراتی نیز دارد و می توان با صدور آن میلیون دلار جذب ارز کرد .
صفایی افزود: پیش از تولید محصول ایرانی سالیانه تعدادی زیادی از دستگاه های یاد شده، وارد کشور می شد، اما به علت بهای بالای آن بسیاری از صنایع و ساختمان ها از روش اسیدشویی رسوب ها استفاده می کردند که بسیار مخرب است و سالیانه حداقل 200 میلیون لیتر اسید و هزاران تن نمک پس از اسید شویی به منابع آبی کشور منتقل و آلودگی شدید آب و خاک را به دنبال داشت.
به گزارش ایرنا، نخستین پروانه بهره برداری صنایع نوین در زمینه مزبور به شرکت تعاونی مهندسی الکترونیک بهرشد داده شده که با گشایش خط تولید این محصول در مرکز رشد سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران گامی مهم در بومی سازی صنعت این بخش برداشته شد.
اقتصام** 9123** 1559 ** خبرنگار: زهره دریغ گفتار** انتشار دهنده: حسین عضدی فسا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال