گروه جی 25: رهبران مالزی منشور امان در مورد شیعیان را به یاد بیاورند

کوالالامپور – ایرنا – گروهی از فعالان مالزی موسوم به 'جی 25' از رهبران این کشور خواستند به شیعیان اجازه داده شود مناسک مذهبی خود را آزادانه و طبق قانون اساسی فدرال و یک بیانیه بین المللی که سال 2004 رهبران مالزی از جمله 'عبدالله احمد بداوی' نخست وزیر سابق این کشور آن را امضاء کردند، انجام دهند.

به گزارش ایرنا، گروه 'جی 25' روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: منشور 'امان'، بیان روح مذهبی و تکثرگرایی است که فهم و عمل اسلام را تعریف کرده است. هدف اصلی این منشور اتحاد مسلمانان در سراسر جهان زندگی بدون منازعات فرقه ای و نزاع است.
'جی 25' این درخواست را در واکنش به سرکوب جدید شیعیان در مالزی در دهه محرم مطرح کرد.
سازمان اسلامی سلانگور (جایس) هفته گذشته 50 شیعه پاکستانی را که در مراسم عاشورا حضور داشتند، بازداشت کرد.
به نوشته تارنمای 'مالزی آزاد امروز'، در بیانیه این گروه آمده است که سرکوب شیعیان بر خلاف آزادی مذهب انجام شده و سازمان اسلامی سلانگور باید اقدام خود را با هدف ممانعت از منازعات فرقه ای در مالزی همانند مواردی که در خاورمیانه وجود دارد، براساس منشور امان انجام دهد.
در این بیانیه همچنین آمده است: سازمان اسلامی سلانگور باید مشی خود را با این واقعیت که مالزی دارای دمکراسی است و به قانون اساسی فدرال به عنوان قانون برتر کشور احترام می گذارد، وفق دهد.
اعضای گروه 'جی 25' همچنین یادآور شدند که شیعیان به عنوان مکتب اسلامی مورد پذیرش قرار گرفته اند و هیچ گروهی نمی تواند آن را به عنوان مذهبی غیر از اسلام معرفی کند.
در این بیانیه همچنین آمده است: حقوق شیعیان طبق قانون اساسی تضمین شده و پیروان آن تا زمانی که مخل نظم عمومی نیستند باید اجازه داشته باشند مراسم خود را برگزار نمایند.
علاوه بر 'عبدالله بداوی' از دیگر چهره های سرشناس مالزیایی که این منشور را امضاء کردند می توان به 'خیری جمال الدین'، 'شهیدان کاسیم'، 'انور ابراهیم'، 'عبدالحمید عثمان'، 'کمال حسین' و 'محمد هاشم کمالی' اشاره کرد.
گروه 'جی 25' شامل افراد سرشناس مالزیایی است که در بخش های گوناگون تجربیات و دیدگاه های گسترده ای دارند، اما چشم انداز و هدف مشترکی را دنبال می کنند.
در حالی که این گروه مالزی را به عنوان کشوری با جمعیت غالب مسلمان به رسمیت می شناسد، معتقد است مقامات این کشور باید همسو با قانون اساسی اجازه آزادی بیان و عبادت شهروندن را تضمین کنند.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال