هویت، بحرانی که گردن حاکمان سعودی را می فشارد

تهران – ایرنا – سرزمین تحت سلطه حاکمان سعودی این روزها با بحران جدیدی به نام هویت دست و پنجه نرم می کند، بحرانی که سعودی ها را به شدت به چالش کشیده است.

گفته می شود که 60 درصد از جوانان این کشور احساس تعلق فرهنگی به کشورشان نمی کنند و در نوعی بحران هویت به سر می برند.
وب سایت کانترپانچ روز یکشنبه در این خصوص نوشت: از زمان آغاز جنگ عراق در سال 2003 و همچنین پس از قیام های عربی، عربستان سعودی به بحران هویت دچار شد.
نارضایتی در حال حاضر در میان جوانان سعودی رو به افزایش است، به طوری که شمار زیادی از این قشر جامعه دیگر تاب تحمل سرکوب حکام کشورشان را ندارند و آزادی و حقوق مدنی بیشتری را مطالبه می کنند.
دولت سعودی با آغاز بیداری اسلامی، یکصد و 30 میلیارد دلار هزینه کرد تا صداهای مخالف را در نطفه خفه کند.
هر گونه مخالفت سیاسی در عربستان با توسل به زور سرکوب شد. تنها در سال 2015، یکصد و 57 نفر در عربستان گردن زده شدند و بیش از 90 نفر نیز در سال جاری میلادی در این کشور اعدام شدند.
اما سقوط بهای نفت، تاثیری بی سابقه بر اقتصاد عربستان گذاشت، حتی با وجودی که ذخایر نفتی این کشور 270 میلیارد بشکه تخمین زده می شود.
بحران نفت، دولت سعودی را بر آن داشت تا یارانه ها را قطع کند، ضمن اینکه از میزان ظرفیت این کشور برای اعمال نفوذ بر جهان عرب کاست.
کانترپانچ در ادامه نوشت: نابرابری در اقشار مختلف جامعه سعودی، بیداد می کند. تقریبا یک پنجم از جمعیت این کشور در فقر به سر می برند که شمار زیادی از آنها ساکن مناطق جنوبی شیعه نشین هستند، مناطقی که مملو از ذخایر نفتی است.
در حالی که فقرا در عربستان فقیرتر می شوند، هزاران شاهزاده و شاهزاده خانم سعودی با ولخرجی روزگار می گذرانند و اکثرشان صدها میلیون دلار را به سفرهای اروپایی اختصاص می دهند.
از سوی دیگر، طبق خبری که در روزنامه الحیات منتشر شد، بیش از 30 عملیات تروریستی در طول یک سال گذشته در عربستان روی داد که دلیل آن وجود شک و دودلی در میان سعودی ها عنوان شد که نمی دانند بین وابستگی های ملی و تعهدات شان کدامیک را باور کنند.
نشریه سعودی گزت نیز در گزارشی به شرح بحران هویت در عربستان پرداخت و این گونه نوشت: مساله هویت از این تفکر نشات گرفته است که شماری از سعودی ها وابستگی شان به مدرنیته را مغایر با عقایدشان تلقی می کنند.
در این میان، زنان سعودی طی سال های اخیر به پیشرفت های قابل توجهی در زمینه تحصیلات، آموزش و مشاغل دست یافته اند.
اما برای تغییر این طرز تفکر در عربستان که زنان در قیاس با مردان از توان کمتری برخوردارند، به همت بالایی نیاز است.
نتایج بررسی مرکز بین المللی «وودرو ویلسون» در واشنگتن در سال 2011 حاکی است که دو سوم از جمعیت عربستان زیر 30 سال سن دارند. این رقم شاید در کشورهای مسلمان بالا به نظر نیاید، اما در عربستان بدان معناست که یک میلیون و 900 هزار سعودی ظرف دهه آینده به عنوان نیروی کاری تلقی می شوند.
جوانان سعودی برای این فرآیند آماده نیستند. طبق اطلاعات به دست آمده از منبع مرجع سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که « ورلد فکت بوک» (World Factbook) نام دارد، جمعیت جوان عربستان سعودی به طور کلی فاقد تحصیلات و مهارت های فنی مورد نیاز در بخش خصوصی هستند.
بسیاری سیستم آموزشی ناکارآمد عربستان را عامل این مساله می دانند. نتایج مطالعات گروه مشاوره بوستون حاکی است که نیمی از دانش آموزان مقطع ابتدایی و دبیرستان در عربستان به حد کفایت دانش آموخته نیستند و زمانی که به دانشگاه می روند، اوضاع بدتر می شود، به طوری که 63 درصد از دانشجویان سعودی مدارکی را احراز می کنند که برای مشاغل بخش خصوصی سودمند نیست.
در همین حال پایگاه اینترنتی گلوبالیست آمریکا نوشت: پادشاهی عربستان که زمانی پرچمدار جهان عرب بود و به واسطه ثروت نفتی اش، نقشی برجسته در عرصه جهانی داشت، اکنون نفوذ منطقه ای خود و نقش برجسته اش را از دست داده است.
این پایگاه آمریکایی زمان حال را زمانی مناسب برای اصلاح سیستم قضایی در عربستان دانست و یادآور شد که دولت سعودی باید به خواست عمومی توجه کند.
مردان جوان سعودی باید از فرصت های بیشتری برای رشد و پیشرفت برخودار باشند و زنان سعودی نیز مستحق برخورداری از حقوق اولیه مدنی و آزادی هستند.
عربستان می تواند ضمن حفظ سنن اسلامی خود به این هدف دست یابد، درست همانند دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس که به خوبی از پس این مساله برآمده اند.
دولت سعودی باید به روی این واقعیت چشم بگشاید که جوانان این کشور روزی برمی خیزند و همچون برادران خود در مصر و لیبی برای مرگ آماده می شوند.
به علاوه، این کشور باید در حال حاضر بر توسعه صنعتی در مقیاسی وسیع متمرکز شود و به تدریج از میزان وابستگی اش به درآمدهای حاصل از بخش انرژی بکاهد که این روند در ظرف زمان موجب ایجاد میلیون ها شغل در این کشور می شود.
خاورم**9109**1144 گزارش: نیره مجیدی راد*انتشار دهنده: علیرضا جباری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال