ارائه گزارش شورای هماهنگی مرجع ملی کنواسیون حقوق کودک مهمانان خارجی را شگفت زده کرد

تهران- ایرنا- نشست شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با حضور دو مهمان خارجی برگزار و ارائه گزارش اعضا از فعالیت های انجام شده در حوزه حقوق کودک موجب شگفتی و تحسین آنان شد.

به گزارش روزیکشنبه خبرنگارحقوقی قضایی ایرنا، براساس ماده چهارآیین نامه مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در جمهوری اسلامی ایران، شورای هماهنگی برای ایجاد هماهنگی و اخذ نظرات دستگاه های اجرایی ذیربط در انجام امور و اقدامات موضوع این آیین نامه با عضویت افرادی چون رییس مرجع ملی به عنوان رییس شورا، دبیرمرجع ملی به عنوان دبیرشورا، یک نفر وکیل دادگستری با حداقل 5 سال سابقه فعالیت مربوط به حقوق کودک یا حقوق بشر، یک نفر روحانی آشنا به حقوق کودک، سه نفر ازسازمان های مردم نهاد فعال مرتبط با حقوق کودک و یک نفر نماینده از 9 وزارتخانه و هفت سازمان تشکیل شده است.
این شورا هر دو ماه یک بار نشستی برگزار و براساس تبصره یک این ماده گزارش های موردی و مصوبات سالانه را به روسای قوای سه گانه، دفتر مقام معظم رهبری و سایر مراجع ذی صلاح ارسال می کند.
امروزنشستی به همین منظوردر وزارت دادگستری با حضور دو مهمان خارجی یعنی یان کولیو مدیرموسسه فعال در حوزه حقوق کودک 'سرزمین انسان' و همچنین مدیراجرایی برنامه های شمال آفریقا و خاورمیانه این موسسه برگزار شد.
یکی از نکته های قابل توجه در نشست امروز، ارائه گزارشهای حاضرین و بهت و شگفتی مهمانان سوئیسی ازاین همه اقدامات انجام شده در کشور ایران در حوزه کودک بود.

** خودباوری را به کودکان افغان آموزش می دهیم/ مهمان خارجی: با کمال مسرت به شبکه شما می پیوندیم
سوسن نیکزاد فعال حوزه کودک از استان خراسان رضوی یکی از حاضرینی بود که فعالیت های خود را در حوزه کودک همراه با تصویر گزارش داد و یان کولیو پس از اتمام گزارش از او خواست با توجه به مجاورت افغانستان با خراسان مشکلات کودکان مهاجر افغان و همچنین مشکلات کودکان خود استان را بیان کند که این خانم در پاسخ میهمان خارجی گفت: مدرسه ای در مشهد دارم که کودکان افغان در آنجا مشغول تحصیل هستند و آنان مشکلی جز گریزان بودن از هویت خود ندارند.
وی ادامه داد: دربرنامه های خود سعی داریم خودباوری را به آنان آموزش دهیم و همچنین به خانواده های آنان هم آموزش می دهیم تا نگرانی نداشته باشند.
نیکزاد با بیان اینکه برای این کودکان شناسنامه نمادین صادر شده است، خاطرنشان کرد: برای هر کودک افغان شناسنامه نمادین صادرشد که براساس آن شناسنامه چهار برادر ایرانی دارد.
این فعال حوزه حقوق کودک درباره مشکلات کودکان استان خود، گفت: کودکان این استان تا دوره پیش دبستانی مشکل خاصی ندارند و مشکل آنان بیشتر ازمقطع دبستان شروع می شود که مشکلات خانوادگی و وضعیت اقتصادی خانواده آرامش آنان را برهم می زند که البته با ورود آموزش و پرورش و سمن ها به این وادی، اقدامات خوبی در حال اجرا است.
مظفر الوندی دبیر مرجه ملی کنوانسیون حقوق کودک خطاب به مهمان خارجی گفت: این خانم از فعالان حوزه حقوق
کودک است که با یک ساک دستی و یک قاشق و چنگال دنیا را می گردد و صلح را مطرح می کند.
سوسن نیکزاد هم در ادامه صحبت های الوندی از مهمانان خواست تا به شبکه وی بپیوندند که یان کولیو با استقبال از این پیشنهاد گفت: دقیقا؛ با کمال مسرت علاقه مند هستیم تا به شبکه شما بپیوندیم.

* تدوین لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در معاونت زنان ریاست جمهوری
زهرا جعفری گزارش دهنده دیگری بود که به نمایندگی از معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری در این نشست حاضر شده بود.
وی فعالیت های معاونت زنان و امور خانواده رییس جمهور را به چهار دسته انجام اصلاحات قانونی، انجام تحقیقات و مطالعات، انعقاد موافقت نامه ها با دستگاه های دولتی و غیر دولتی و برگزاری دوره های آموزشی برشمرد و گفت: انجام اصلاحات قانونی، تدوین لوایح و قوانین موردنیاز و همچنین پیشنهاد بازنگری برخی لوایح و قوانین را داریم که بعنوان نمونه می توان به قانون قاچاق انسان اشاره کرد.
جعفری ادامه داد: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به قوه قضاییه پیشنهاد کرد تا عمل افرادی که از طریق فرزندخواندگی یا ازدواج موجبات خروج کودکان زیر هجده سال از کشور را فراهم می آورند و آنها را در آنجا مورد بهره کشی قرار می دهند، بعنوان قاچاق انسان جرم انگاری شود.
وی همچنین از تدوین لایحه امنیت زنان در برابر خشونت در معاون زنان رییس جمهوری خبر داد و اظهار داشت: بخش مهمی از گروه هدف این لایحه دختران زیر 18 سال هستند.
نماینده معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، مرخصی زایمان، ساعت شیردهی، کاهش ساعت کاری زنان شاغل دارای فرزندان معلول از 44 ساعت به 36 ساعت درهفته با حفظ حقوق و مزایا، ایجاد مهدهای کودک در دستگاه های دولتی را از دیگر اقدامات این معاونت برشمرد.
جعفری درباره انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های دولتی و غیردولتی، گفت: با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه موافقت نامه هایی امضا شد تا برای کودکان در معارض باقانون دوره های آموزشی گذاشته شود.

**تلاش سمن ها برای تصویب لایحه 9 ماده ای حمایت از کودکان
علی صانعی به نمایندگی از سمن هادر این نشست از فعالیت های سازمان های مردم نهاد در کشور مطالبی را بیان کرد.
این کارشناس کودکان کار، گفت: طی دو دهه فعالیت در ایران به توجه به شرایط کشور ، تلاش کردیم تا سمن ها را ثبت کرده و بیشترین فعالیت ها معطوف به حقوق کودک باشد. وی ادامه داد: 34 انجمن بصورت شبکه ای گرد هم آمده ایم که 28 انجمن در تهران و بقیه در شهرستان ها فعال هستند.
وی با بیان اینکه در سال 1381 توانستیم با تلاش و پیگیری لایحه حمایت از حقوق کودک را در 9 ماده در مجلس به سرانجام برسانیم، اظهار داشت: طوری که الان این لایحه با 49 ماده در مجلس در دست بررسی است که با تصویب آن بسیاری از مشکلات حوزه کودک رفع خواهد شد.
وی با قدردانی از مقام معظم رهبری بدلیل درخواست ثبت نام کودکان اتباع خارجی در مدارس ایران، گفت: با این اقدام رهبری توانستیم کودکان مهاجر را به صورت رایگان و رسمی در مدارس ثبت نام کنیم.
به گفته وی، سمن های حوزه حقوق کودک در مقاوله نامه های بین المللی مانند منع کار کودک مشارکت دارند.
این فعال حوزه حقوق کودک خاطرنشان کرد: درسال 1389 همراه با دو سازمان مردم نهاد دیگر با برگزاری انتخابات عضو مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک شدیم که از این طریق توانستیم بسیاری از مطالباتمان از سازمانهایی که زورمان به آنها نمی رسید، پیگیری کرده و محقق سازیم.
بعد از ارائه گزارش اعضای حاضر، مدیرموسسه فعال حوزه حقوق کودک به نام 'سرزمین انسان' از سوئیس از این اقدامات قدردانی کرد و خواستار انجام فعالیت های مشترک با آنان شد و همچنین خواست تا سوابق و فعالیت های خود را دراختیار این موسسه هم قرار دهند.
یان کولیو ابراز امیدواری کرد که بتوانند ازظرفیت های همدیگر استفاده کنند تا فعالیت در حوزه حقوق کودک را با همفکری و تبادل اطلاعات و تجربیات به اوج برسانند.
خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد * انتشاردهنده: حسین فتح الهی
اجتمام** 7329 ** 1724

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال