رویترز: مذاکرات لوزان به یک استراتژی مشترک در مورد سوریه نرسید

تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز در گزارشی از لوزان نوشت: مذاکرات سوریه که توسط «جان کری» وزیر امورخارجه آمریکا طی نشستی در این شهر سوئیس برگزار شد، شامگاه شنبه نتوانست به یک استراتژی مشترک با روسیه بر سر پایان دادن به جنگی برسد که اکنون در ششمین سال خود قرار دارد.

وزیر خارجه آمریکا درصدد یافتن راه جدیدی برای صلح پس از شکست توافق با مسکو یکی از حامیان کلیدی دولت سوریه بر سر آتش بس در بحبوحه از سرگیری درگیری ها بود.
کری به خبرنگاران گفته است که در مورد برخی از گزینه های منجر به آتش بس اجماع وجود داشت ولی پذیرفت که لحظات تنش آمیزی نیز در جریان مذاکرات شنبه به وجود آمد.
وی افزود: 'ایده هایی از سوی برخی از وزیران کشورهای مختلف ارائه شده و ما امیدواریم که بتواند برخی از رویکردهای متفاوت را شکل دهد.'
نشست لوزان سوئیس بدون بیانیه یا دیدگاه مشترک در مورد چگونگی حرکت به جلو به پایان رسید.
لاوروف که گفته بود وی 'هیچ انتظار خاصی' از نشست شنبه ندارد، اظهارکرد که این وزیران ایده های جالبی را مطرح کرده اند ولی از توضیح بیشتر خودداری کرد.

*ملاقات در لندن
اروپا در این نشست که در یک هتل مجلل در ساحل دریاچه ژنو برگزار شد، نماینده ای نداشت ولی وزارت خارجه فرانسه تایید کرد که جان کری و وزیران خارجه کشورهای همفکر قرار است روز یکشنبه در لندن در مورد سوریه مذاکره کنند.
کری گفت: طرف های مذاکرات لوزان روز دوشنبه برای پیگیری قضیه با یکدیگر تماس خواهند گرفت.
از زمان قطع همکاری های آمریکا و روسیه که پشتوانه تلاش ها برای پایان دادن جنگ سوریه بود، مقامات آمریکا در مورد برخی ایده ها کار کردند.
هرچند که انتظار نمی رفت پیشرفتی در نشست روز شنبه در لوزان حاصل شود، یک مقام ارشد آمریکا پیش از نشست گفت: ترکیب منطقه ای مذاکرات می تواند مبنای یک فرایند جدید شود.
با این حال، یک نماینده غربی در سوریه به رویترز گفت: 'من نمی دانم که چرا آمریکایی ها دوباره خواستار مذاکره با روس ها شده اند؛ آنها هیچ امتیازی نداده اند. آیا آمریکایی ها گمان می کنند که مسکو براثر قطع همکاری ها در هفته گذشته متزلزل شده و اکنون رفتار خود را تغییر خواهند داد؟'
یک دیپلمات غربی در لوزان گفت: این اجلاس ظاهرا بد تدارک دیده شده بود و اهداف مبهمی داشت و فهرست دعوت شدگان در لحظه آخر مشخص شده بود.
پیشتر، جان کری برای تدارک دیدن این اجلاس با «عادل الجبیر» همتای سعودی خود و نیز با لاوروف ملاقات کرده بود.
این نخستین دیدار بین کری و لاوروف از زمان فروپاشی دومین تلاش برای برقراری آتش بس در ماه سپتامبر بود؛ پایان قریب الوقوع زمامداری اوباما احتمالا به معنای وقفه افتادن در دیپلماسی آمریکا در مورد سوریه خواهد بود و دونالد ترامپ یا هیلاری کلینتون هر یک که رئیس جمهوری آمریکا شود باید مهار این دیپلماسی را در دست گیرد.

*اتهامات
در عین حال، فشار برای متوقف ساختن تهاجم سه هفته ای دولت سوریه برای بازپس گیری شرق حلب که به گفته سازمان ملل هنوز غیر نظامیان در آن زندگی می کنند و هشت هزار شورشی در آن حضور دارند، رو به افزایش است.
قدرت های غربی اتهاماتی را در مورد بمباران مناطق غیر نظامی به روسیه و سوریه وارد کرده اند ولی هر دوی آنها تاکید دارند که تنها شبه نظامیان هدف حمله قرار داده اند و آمریکا با بمباران مواضع نیروهای دولتی، آتش بس مورد توافق را نقض کرده است.
رویترز در پایان اضافه کرد: هرچند که یک فرمانده شورشیان روز جمعه ادعا کرده که نیروهای دولتی هرگز نخواهند توانست بخش شرقی حلب را تصرف کنند، اما یک منبع نظامی گفته است عملیات طبق برنامه پیش خواهد رفت.
شبک**1403**1021**مترجم: علی روشندل**انتشار دهنده: حسین نوروزیان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال