اسد: غرب سوریه مستقل را نمی پذیرد/ رژیم سعودی مناقشه در سوریه را برای ضربه زدن به ایران برپا کرد

مسکو- ایرنا- رئیس جمهوری سوریه گفت: غرب هیچ گاه سوریه مستقل را نمی پذیرد و رژیم حاکم بر عربستان سعودی هم برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران مناقشه در سوریه را برپا کرده است.

به گزارش ایرنا، بشار اسد در گفت وگو با روزنامه روسی «ﮐﺎﻣﺴﺎﻣﻮﻟﺴﮑﺎﯾﺎ ﭘﺮاودا» که بخش هایی از آن بامداد جمعه منتشر شد، افزود: موقعیت جغرافیایی و راهبردی سوریه را را به نقطه مهمی برای کنترل منطقه تبدیل کرده است.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا سوریه به صحنه مهم مناقشه ای جهانی تبدیل شده، توضیح داد: دمشق روابط خوبی با تهران دارد و عربستان سعودی می خواهد به دلایل مختلف ایران را نابود کند.
بشار اسد گفت: غرب که مدتی طولانی نظاره گر همکاری مسکو و دمشق بود، به این نتیجه رسیده که تخریب و ویرانی سوریه بر روسیه هم تأثیر منفی می گذارد.
وی با اشاره به موقعیت ویژه جغرافیایی سوریه، گفت: این عامل، سوریه را به نقطه مهم برای کنترل منطقه خاورمیانه تبدیل کرده است.
اسد در ادامه خاطرنشان کرد: سوریه کشوری مستقل است و غرب، استقلال کشورها را برنمی تابد و فرق نمی کند این کشور مستقل، سوریه با مساحت کوچک یا روسیه پهناور باشد.
رئیس جمهوری سوریه سپس با طرح این پرسش که روسیه چه مشکلی برای غرب آفریده است؟ پاسخ داد: مسکو از حقوق خود برای پذیرفتن یا رد کردن هر موضوعی دفاع می کند.
وی افزود: اما غرب می خواهد همواره همه اطاعت کنند و چنین مسأله ای را سوریه هم با کشورهای غربی دارد.
رئیس جمهوری سوریه در ادامه مصاحبه بر لزوم مبارزه با تروریست ها تأکید کرد و گفت: کشتن تروریست ها کافی نیست، باید ایدئولوژی آنها را از بین برد که این امر نیاز به زمان و کار بر روی نسل جوان دارد.
بشار اسد افزود: نیاز به دفاع از شهروندان خود داریم و بنابر این مجبور به هلاکت رساندن تروریست ها می شویم، هرچند صرفاً چنین اقدامی کافی نیست و این مانند بازی ویدئویی است که تروریست ها بار دیگر پس از هلاکت به صحنه می آیند و
مهم ترین امر در تمام سطوح مبارزه با ایدئولوژی تروریست هاست که باید با قدرت و سنجیده صورت گیرد.
رئیس جمهوری سوریه خاطرنشان کرد: غیر از کمک از دین اسلام معتدل، هیچ روش دیگری برای مبارزه با افراط گرایی در اسلام وجود ندارد. این تنها راه است اما نیاز به زمان و کار بر نسل جوان دارد.
بشار اسد گفت: تروریست ها اطمینان دارند فقط با کشته شدن در سرزمین سوریه به بهشت راه می یابند. این سرزمین مانند مکان مقدسی برای نبرد شده است.
وی افزود: آنها فکر می کنند اگر می خواهند به بهشت بروند، بنا به باور آنها راه آن از سوریه می گذرد. افراط گرایان معتقدند که با مرگ در نقطه ای دیگر به بهشت نخواهند رفت. این بخشی از ایدئولوژی آنهاست.
بشار اسد گفت: این ماشین دهها سال است کار می کند، مغزها را شست وشو داده و افراط گرایی را در جهان اسلام و جوامع اسلامی گسترش می دهد.
وی در ادامه به نقش مسکو در مناقشه سوریه اشاره کرد و افزود: ورود نظامی روسیه موازنه قوا را به نفع ما تغییر داد. روابط دو کشور همواره خوب بوده و تنها سال گذشته با تشدید مناقشه و رسیدن به اوج به کمک روسیه نیاز پیدا کردیم.
وی افزود: تا آن موقع ارتش سوریه به پیروزی دست می یافت، اما دشمنان ما زمانی که دیدند نیروهای ارتش سوریه پیشروی می کند شمار تروریست ها را افزایش داده و شمار بیشتری از تروریست ها و افراط گرایان از کشورهای مختلف روانه سوریه شدند.
بشار اسد گفت: سوریه کشور کوچکی با جمعیت نه چندان زیاد است و به همین دلیل نیاز به کمک دوستان داشت. ایران و حزب الله لبنان هم به کمک شتافتند، اما ورود روسیه این قدرت بزرگ بطور کلیدی موازنه قوا را به نفع ما تغییر داد.
رئیس جمهوری سوریه گفت: به همین دلیل درخواست کمک از روسیه را امری طبیعی دانستیم. روس ها در گذشته هم به ما کمک کرده اند و هرچند هواپیماهای خود را برای شرکت در عملیات نفرستادند، اما هر نیازی که داشتیم برطرف می کردند.
رئیس جمهوری سوریه در بخش دیگری از مصاحبه با روزنامه ﮐﺎﻣﺴﺎﻣﻮﻟﺴﮑﺎﯾﺎ ﭘﺮاودا، گفت: به روابط مسکو و آنکارا به دید مثبت می نگریم و امیدواریم روسیه بتواند سیاست های ترکیه را تغییر دهد.
بشار اسد در پاسخ به این پرسش که آیا روس ها در اعتماد دوباره به اردوغان پس از سرنگون کردن هواپیمای روسی اشتباه می کنند یا خیر؟ افزود: ما در سوریه امیدواریم نزدیکی آنکارا و مسکو به یک تغییر در سیاست ترکیه منجر شود.
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه چرا داعش برای رژیم صهیونیستی تهدید به شمار نمی رود، گفت: تفاوتی میان رژیم صهیونیستی و گروهی مانند النصره و داعش و هر گروه مرتبط با القاعده وجود ندارد.
شبد**اروپام*391** 3404** انتشاردهنده: محسن اسماعیلی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال