یک کشته و 20 زخمی در حمله وهابیون افراطی به شیعیان نیجریه

تهران - ایرنا - شماری از وهابیون افراطی منتسب به رژیم سعودی با پشتیبانی نیروهای پلیس شهر
«کانو» مرکز ایالت کانو در شمال شرق نیجریه به دسته های عزاداری حمله کردند که یک شهروند نیجریه ای کشته و بیش از بیست نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع محلی، شماری از وهابیون افراطی منتسب به رژیم سعودی شامگاه چهارشنبه و همزمان با عزاداری شماری از شیعیان نیجریه در شهر «کانو» با چوب و سنگ و چماق به سمت شیعیان حمله ور شدند.
بر اساس اعلام شاهدان عینی، شدت حمله وهابیون افراطی به حدی بود که شمار کشته شدگان و مجروحان رو به افزایش اعلام شده است.
این در حالی است که عزاداری شماری از شیعیان نیجریه در شهر «فونتوآ» واقع در ایالت کادونا این کشور در روز عاشورا و به مناسبت شهادت امام حسین (ع) با خشونت ارتش و نیروهای امنیتی به خاک خون کشیده شد. در این درگیری 10 شهروند نیجریه ای شهید شدند.
عزاداری شیعیان نیجریه درحالی در این کشور برگزار شد که مناطق زیادی از نیجریه به صحنه تظاهرات مسالمت آمیز شیعیان علیه دولت تبدیل شده است.
براساس این گزارش، عزاداری شماری از شیعیان نیجریه در شهر« سوکوتو» نیز به خشونت کشیده شد.
ارتش و نیروهای امنیتی نیجریه، دوشنبه شب و در شب تاسوعای حسینی با محاصره مسجد شیعیان در کادونا نیز دستکم 15 عضو جنبش اسلامی نیجریه را بازداشت کردند.
این درحالی است که مقامات دولتی در ایالت کادونا در ادامه سرکوب شیعیان، جنبش اسلامی نیجریه را که شیخ ابراهیم زکزاکی رهبری آن را به عهده دارد، غیرقانونی اعلام کرده است.
براساس ادعای مسئولان این ایالت، حبس طولانی مدت و پرداخت جرایم نقدی از جمله مجازات های عنوان شده برای همکاری یا عضویت در جنبش اسلامی نیجریه است.
این درحالی است که شیعیان این کشور همواره مورد ظلم و سرکوب ارتش و نیروهای امنیتی این کشور قرار داشته اند.
به گفته تحلیلگران سیاسی، رفتار دولت نیجریه با شیعیان در چارچوب سیاست های رژیم صهیونیستی صورت پذیرفته که با کارشکنی های رژیم سعودی نیز همراه بوده است.
خاورم**9377**1144 مترجم: حمید اوضح*انتشار دهنده: علیرضا جباری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال