ناتوانی آل سعود و مداخله مستقیم آمریکا درجنگ علیه یمن

بیروت – ایرنا – یکسال و نیم جنگ همه جانبه اما شکست خورده آل سعود علیه یمن و ارتکاب 300 جنایت فجیع که آخرین و بزرگترین آن شنبه گذشته در جنوب صنعا به کشته و زخمی شدن بیش از 800 انسان بی گناه منجر شد، به نظر می رسد آمریکا را به مداخله مستقیم در این جنگ وادار کرده است؟

به گزارش ایرنا، پایگاه خبری شبکه المنار با طرح این سوال که آیا آمریکا مداخله مستقیم در جنگ علیه یمن را شروع کرده است؟، نوشت: اینکه واشنگتن مناطق معینی از یمن را هدف گرفت،غافلگیر کننده نبود.
آمریکا بعداز پخش اخباری تاکید نشده از هدف قرار گرفتن رزمناو آن در باب المندب با موشک ها، ادعا کرد که این موشک ها از مناطق تحت سیطره حوثی ها شلیک شده است.
انتشار ناگهانی این خبر توسط خبرگزاری انگلیسی رویترز بعداز گسترش محکومیت جهانی فاجعه صنعا بهترین دلیل است بر اینکه آنها قصد دارند نگاه ها از کشتار مردم بی گناه یمن در جنوب صنعا که به دست آل سعود و با حمایت واشنگتن صورت گرفت، منحرف شود.
جنگنده های ائتلاف تحت سرکردگی رژیم سعودی عصر شنبه گذشته درسه نوبت مراسم ختمی را که در تالار بزرگ جنوب صنعا پایتخت یمن برگزار شد، بمباران کردند که به شهادت دست کم 150 یمنی و مجروح شدن صدها تن دیگر منجر شد.
برخی منابع گفته اند که تعداد شهدا و مفقودان از مرز 250 تن گذشته است.
در تازه ترین واکنش ، 99 سازمان حقوق بشرعربی با محکوم کردن این جنایت سعودی خواستار بازخواست و مجازات عاملان آن شدند.
المنار تاکید کرد:واشنگتن به دنبال توجیهی برای تبرئه خود از فاجعه هولناک صنعا است که از لحاظ اخلاقی و قضائی باید پاسخگوی آن باشد زیرا جنگنده ها و موشک هائی را که سعودی در این کشتار فجیع استفاده کرد، آمریکائی هستند.
در این جنایت سعودی و تجاوز یک ونیم ساله آن علیه یمن، حمایت آمریکا قابل کتمان نیست و صداهای اندکی هم که در محکومیت این جنایت در واشنگتن شنیده شد تنها پاشیدن خاکستر درچشم در مقابل یک کشتار بزرگ بود.
اما دلایل اینکه چرا واشنگتن به طور مستقیم وارد جنگ علیه یمن شده و ادعا کرده که رزمناوش هدف حمله موشکی قرار گرفته است:
1- واشنگتن می خواهد از زیر بار مسئولیت قضائی فاجعه هولناک صنعا شانه خالی کند.
قانون « جاستا» که اخیرا در مجالس آمریکا تصویب شود به هر طرف زیان دیده ای اجازه می دهد در دادگاه های این کشور شکایت کند بنابراین باید بر ملت یمن اعمال فشار کنند تا به مسائل دیگر سرگرم شود.
از سوی دیگر، آمریکا بدنبال توجیه تجاوزعلیه یمن است و به همین دلیل ادعا می کند« گروهی در یمن قوانین را نقض کرده و باید بازخواست شود».
2- انحراف نگاه ها از جنایت آمریکائی سعودی در جنوب صنعا و گشودن پروند های جدید تحت عنوان امنیت کشتیرانی در باب المندب است به ویژه اینکه برخی رسانه های غربی در روزهای اول جنایت صنعا با قربانیان آن به نوعی ابراز همدردی کردند.
این وضعیت زمینه اعمال فشار بین المللی بر سعودی را افزایش داده است به ویژه اینکه نگرانی ها از رفتار آل سعود در حمایت از تروریسم در سراسر جهان بسیار روشن و آشکار است.
3- سیطره مستقیم آمریکا بر باب المندب بعداز ناتوانی ائتلاف سعودی اماراتی از دیگر اهداف آمریکا است.
یک کشتی جنگی امارت اخیرا با موشک زمین به دریا هدف قرار گرفت و نابود شد و این بهترین دلیل برای سیطره ارتش یمن بر این گذرگاه حیاتی آبی است.
4- احدی ناتوانی سعودی درتحقق کمترین پیروزی در جنگ علیه یمن را مخفی نمی کند و همه معتقدند نتیجه این تجاوز یک ونیم سال تنها ویرانی یمن و کشته شدن انسان های بی گناه به ویژه کودکان و زنان بوده که به باری سنگین بر دوش آمریکا و سعودی تبدیل شده است.
در این وضعیت آمریکا برای حفظ منافع و نیروهایش از هرگونه خطر و تهدید درصدد است برای توجیه دخالت مستقیم درجنگ علیه یمن بهانه تراشی کند.
تغییر رفتار آمریکا در زمانی صورت گرفته است که به نظر می رسد سیاست خارجی آن در نتیجه درگیری های داخلی ناشی از انتخابات ریاست جمهوری ثبات ندارد.
در وقت های اضافی باقی مانده چه بسا « باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا می خواهد قبل از ترک کاخ سفید به همپیمان سعودی خود کمکی کرده باشد به ویژه اینکه در جلوگیری از علنی شدن و تصویب قانون ضد سعودی جاستا شکست خورد.
و البته اینها کمک می کند تا بتوان دگرگونی در سیاست خارجی آمریکا در بسیاری از پرونده ها از جمله سوریه را هم درک و تفسیر کرد.
خاورم * 1324** انتشار دهنده: فردین پازوکی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال