الحشد الشعبی خواستار اخراج سفیر ترکیه در بغداد شد

تهران - ایرنا - قیس الخزعلی دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق در پاسخ به توهین اردوغان نخست وزیر ترکیه به حیدر العبادی گفت: نشان می دهیم چه کسی باید حد خودش را نگه دارد.

پایگاه خبری سومریه نیوز روز چهارشنبه به نقل از قیس الخزعلی گزارش داد، عراقی ها به مرزهای خود پایبند هستند و از آن دفاع می کنند .
وی بر اهمیت پاسخ دادن به اظهارات رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و اخراج سفیر این کشور از بغداد و قطع روابط تجاری با ترکیه تاکید کرد.
الخزعلی در سخنانی در تجمع مردم در استان بصره که به مناسبت روز نهم محرم برگزار شده بود گفت : پیروزی، عزت و کرامتی که نیروهای الحشد الشعبی و نیروهای امنیتی عراق امروز دارند از حسین سلام الله علیه است.
دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق در پاسخ به اظهارات اردوغان گفت: تو به نخست وزیر عراق می گویی حد خودش را نگه دارد و ما به تو می گویم ما حدود خود را نگه می داریم و از آن محافظت می کنیم و به تو اجازه نمی دهیم به آن تجاوز کنی ، اما نه با هدفی که تو می خواهی بلکه با قصد و هدف درست و صحیح .
وی خطاب به نخست وزیر ترکیه گفت : وقتی خود را با عراق بزرگ مقایسه می کنی عراقی که سرزمین علی ابن ابی طالب است ، سرزمین حسین بن علی ، عشایر اصیل، نیروهای الحشد الشعبی ، نیروهای مقاومت و سرزمین مراجع بزرگ است، بدان که تو کی هستی و ما کی هستیم .
الخزعلی، اردوغان را به تلاش برای تغییر جغرافیای انسانی در موصل متهم کرد.
وی گفت که نخست وزیر عراق نماینده این کشور است و هر گونه توهین به وی توهین به عراق است و ما اجازه نمی دهیم نخست وزیر ترکیه با سخنان خود به وی توهین کند.
دبیرکل عصائب اهل الحق از عراقی ها خواست دولت، پارلمان و وزارت امور خارجه این کشور را در پاسخ به تجاوزهای ترکیه یاری دهند.
وی گفت کمترین جواب به توهین اردوغان، اخراج سفیر ترکیه و توقف معاملات تجاری با این کشور است.
الخزعلی همچنین نقش آمریکا در مبارزه با تروریست های داعش را کم رنگ خواند و گفت ، تنها درگیری که آمریکا به طور عملی در آن مشارکت کرد درگیری های رمادی بود که در نتیجه این عملیات 85 درصد از شهر ویران شد به طوری که هیچ یک از خانواده های ساکن در این شهر نتوانستند به منازل خود بازگردند.
وی گفت پیروزی های دیگری که الحشد الشعبی و نیروهای امنیتی عراق در فلوجه و دیگر شهرها به دست آوردند این گونه خرابی و ویرانی به همراه نداشت و خانواده ها توانستند به منازل خود بازگردند.
الخزعلی اظهار داشت، جنگ موصل آسان نیست بلکه سخت ترین جنگ هایی است که تا کنون به وقوع پیوسته زیرا داعش موصل را پایتخت خود می داند و اگر در موصل شکست بخورد تقریبا همه چیز برایش تمام شده است.
وی گفت: کسی که داعش را ایجاد کرد و آنان را با سلاح و مال و نیرو حمایت می کند هدفش شکستن اراده ملت عراق و به خصوص اراده وفاداران به اهل البیت و ایجاد فتنه بین ملت عراق است.
خاورم**1408**1574 * مترجم: اکرم کرمی * انتشار دهنده: محسن تهوری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال