شب بی قرار کربلا/ نواختن طبل ها و بانگ لبیک یاحسین (ع) شور آفرین است

کربلا- ایرنا- با نزدیک شدن به نیمه های شب، طبالان نواختن طبل ها را آغاز کردند و بانگ 'لبیک یاحسین (ع)' پرده شب کربلا را درهم درید و فوج فوج عزاداران گوش تا گوش بین الحرمین را پر کردند، محشر عاشوراء از شب اش پیدا است، چهارشنبه کربلا، قیامت دیگری را به نظاره می نشیند.

به گزارش ایرنا، از هر قوم و قبیله ای در کربلا گرد هم آمده اند، از سیاه و سفید در کنار بارگاه مطهر امام حسین (ع) یک رنگ شده اند، ایرانی، عراقی، آفریقایی، پاکستانی، هندی، عربی و خارجی با زبان ها و لهجه های مختلف همگی با یک زبان واحد بانگ حماسی 'لبیک یا حسین (ع)' را صلا می دهند.
دسته های عزادار بزرگ کربلا و نجف مانند 'طرف النجف' و 'طرف المخیم' و 'طرف العباس' و دیگر هیات های معروف این دو شهر بر اساس یک سنت دیرینه، هر از گاهی خیل جمعیت بین الحرمین را می شکافند، تا بعد از ادای احترام به ابوالفضل العباس (ع) از بین الحرمین به حرم حسین بن علی (ع) برسند و آنجا در صحن حسینی عزاداری شورانگیز خود را برگزار کنند.
رسیدن به ضریح های ابوالفضل عباس (ع) و امام حسین (ع) در شب عاشورا از محالات بود و تقلای خیلی ها برای نزدیک شدن به ضریح های مطهر به دلیل فشار و ازدحام جمعیت عزادار، ناکام ماند.
در داخل صحن ها حتی جای اقامه نماز زیارت نبود و صحن ها و بین الحرمین از مردم موج می زد؛ انگار که سه شنبه شب از زمین کربلا، انسان می جوشید و هرچه می گذشت، جمعیت بیشتر و بیشتر می شود تا جایی که حتی قدم زدن در خیابان های حومه حرم های مطهر، به دشواری انجام می شد.
با وجود خیل عظیم جمعیت، اما هیچ زائری شب عاشورا گرسنه و تشنه و بی سرپناه نماند، هیات های عزادار و اهالی کربلا از همه سوگواران پذیرایی کردند و در خانه های شخصی و اماکن عمومی برای استراحت زائران و مهیمانان پیش بینی شده بود.
این روزها و شب ها، جمعیت زائران ایرانی در بین خیل عزاداران حضور چشمگیری دارند و برخی از هیات های ایرانی امسال در کنار هیات های عراقی سرگرم پذیرایی از زوار هستند.
امنیت و روند حرکت زائران در داخل کربلا به رغم کثرت جمعیت و محدود بودن جغرافیای این شهر، اما در کمال آرامش و آسوده خاطری پیش می رود.
طبق اعلام مسوولان امنیتی کربلا، این شهر در آستانه عاشورای حسینی به چندین حلقه امنیتی تقسیم شده است که از حرمین حسینی و عباسی آغاز و تا کمربند امنیتی اطراف شهر کربلا امتداد می یابد.
نیروهای پلیس و امنیتی عراق به همراه نیروهای الحشد الشعبی از شعاع 60 تا 70 کیلومتری تدابیر امنیتی را در اطراف شهر کربلا تشدید کرده اند.
زائران حسینی از خارج کربلا از سه محور اصلی بغداد، حله و نجف وارد شهر کربلا می شوند.
آیین عاشورای حسینی صبح چهارشنبه بعد از ادای نماز صبح ، با قرائت مقتل (قصه کامل شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفایش) آغاز و سپس آیین حماسی 'رکضه الطویریج' برگزار می شود که عزاداران با حالت دویدن بر سر و سینه کوبیده و با شعار یاحسین یاحسین وارد صحن حسینی شده و سپس از بین الحرمین به همان صورت وارد صحن عباسی شده و از آنجا خارج می شوند.
این مراسم تا بعد از ظهر روز عاشوراء که در حقیقت جنگ عاشورا در سال 61 هجری در این برهه زمانی اتفاق افتاد ادامه دارد و سپس بعد از نماز مغرب و عشاء مراسم حزن انگیز شام غریبان برگزار می شود و هیات های عزادار با شمع های به دست گرفته وارد بین الحرمین می شوند.
آیین های عزاداری بعد از شب یازدهم محرم که مصادف با شام غریبان است، در عراق در شب های بعد به صورت منظم تا روز 20 صفر که مصادف با اربعین حسینی است ادامه پیدا می کند و اربعین با حضور میلیونی زائران حسینی پایانی بر مراسم حماسه حسینی است.
خاورم *4*353*1770*شبس*1613*انتشار دهنده: عبدالله غفاری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال