آئین عاشورا در مسکو/ حضور صدها مسلمان از کشورهای مختلف

مسکو - سوگواری عاشورایی در مسکو سه شنبه شب با حضور حدود هزار نفر از مسلمانان کشورهای مختلف با برپایی آئین ویژه این مناسبت برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم که در تالار اجتماعات رزیدانس و مسجد خاتم الانبیا (ص) سفارت جمهوری اسلامی با حضور مهدی سنایی سفیر ایران برگزار شد، شهروندان چندین کشور از جمله تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، لبنان، افغانستان، عراق، جمهوری آذربایجان و مسلمانان روسی شرکت داشتند.
آیت الله علی اسلامی نماینده مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه تاکستان در این مراسم با بازگویی وقایع روزهای تاسوعا و عاشورا، گفت: حضرت امام حسین (ع) برای راهی که انتخاب کرده بود، وفادارترین افراد و برترین انسان های ایمانی را می خواست و از همین رو همگان را از تعهدی که به آن حضرت داشتند، آزاد اعلام کرد.
خطیب مراسم اظهار کرد: یارانی که برجای ماندند، صادق ترین و مومن ترین افراد در قبال آن حضرت و وفادار ترین انسان ها نسبت به آموزه های پیامبر گرامی اسلام بودند که جان خود را فدای آرمان مبارزه با ظلم و ستم حکومت یزیدی کردند.
آیت الله اسلامی تاکید کرد: اکنون نیز مشابهت های زیادی با وقایع کربلا وجود دارد، دشمنان اسلام از جمله آمریکا، وهابیت و صهیونیسم در حال طراحی نقشه های شوم علیه مسلمانان هستند و در این میان رژیم اشغالگر قدس بیشترین برنامه ریزی را می کند.
وی اظهار کرد: اما انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در کنار تربیت جوانان و نیروهای مومن از سوی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی و حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب سبب شده رژیم صهیونیستی که زمانی داعیه کشورگشایی و گسترش اشغالگری تا آب های خلیج فارس را داشت با هرس از مبارزان اسلامی، حزب الله لبنان و انتفاضه فلسطینیان گرداگرد خود دیوار بکشد.
همچنین در این مراسم، نوحه خوانی و سینه زنی برگزار شد و سوگوارانی از افغانستان وتاجیکستان نیز برنامه های مداحی را برگزار کردند.
همزمان مراسم سوگداشت عاشورا در مرکز اسلامی مسکو و چند مسجد دیگر با حضور شمار زیادی از مسلمانان کشورهای مختلف در پایتخت روسیه برگزار شد.
اروپام 391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر