همزمان با سقوط مجدد ارزش پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا و یورو،

شاخص بورس فوتسی 100 لندن و قیمت نفت خام برنت کاهش یافتند

لندن - ایرنا - شاخص سهام بورس فوتسی 100 لندن، در پایان معاملات روز سه شنبه، همزمان با سقوط مجدد ارزش پوند انگلیس در برابر دلار و یورو و کاهش قیمت نفت خام برنت دریای شمال، روند کاهشی یافت.

به گزارش ایرنا، ارزش شاخص سهام بورس فوتسی 100 لندن که در آن در هر روز کاری سهام 100 شرکت مهم و بزرگ انگلیس از نظر ارزش بازاری سهام ثبت شده در بورس، ارزش گذاری و خریدوفروش می شود در بعد از ظهر روز سه شنبه با کاهش 0.38 درصدی مواجه شد.
شاخص سهام بورس فوتسی 100 لندن، با 26 واحد کاهش، به 7 هزار 70 واحد رسید.
اما شاخص سهام بورس فوتسی 250 لندن با افزایش 0.52 درصدی مواجه بود و با 94 واحد افزایش به 18 هزار و 83 واحد رسید.
در همین حال شاخص سایر بورس های مهم اروپایی در روز سه شنبه، 'دکس ' آلمان، ' کک 40 ' فرانسه و 'آیبکس' اسپانیا نیز روند کاهشی داشتند.
در پایان معاملات روز سه شنبه، ارزش شاخص سهام 'دکس 'در بازار بورس فرانکفورت آلمان 0.52 درصد، شاخص سهام 'کک چهل' در بازار بورس فرانسه 0.62 درصد و شاخص بازار بورس اسپانیا موسوم به «آیبکس» 0.17 درصد کاهش یافتند.
ارزش پوند انگلیس نیز عصر روز سه شنبه در برابر دلار آمریکا با 1.2 درصد کاهش، در مقابل 1.2214 دلار و همچنین با 47 درصد کاهش در مقابل یورو، در مقابل1.1044 یورو معامله شد
این پایین ترین ارزش پوند از 1985 میلادی تاکنون است.
از زمان اعلام نتایج همه پرسی 23 ژوئن ( سوم تیرماه) که منجر به رای انگلیسی ها به خروج از اتحادیه اروپا شد، ارزش پوند انگلیس به شدت روند نزولی داشته است.
کارشناسان می گویند گرچه سقوط ارزش پوند سبب تقویت بخش های صادراتی و افزایش شمار ورود گردشگران خارجی به انگلیس می شود اما در نقطه مقابل باعث افزایش بهای کالاهای وارداتی خصوصا مواد اولیه، کاهش قدرت خرید مردم این کشور و بالا رفتن قابل ملاحظه سفرهای خارجی انگلیسی ها شده است.
به گفته آنها، صنایع انگلیس نیز نگران از این هستند که شکست دولت محافظه کار 'ترزا می 'در مذاکرات با اتحادیه اروپا سبب شود که دسترسی آزاد کنونی آنها به بازار واحد اروپایی، بعد از برگزیت به شدت محدود و مواجه با تعرفه های جدید شوند.
این تحلیل گران معتقدند که این عدم قطعیت و نگرانی بیش از پیش به کاهش ارزش پوند در مقابل یورو و دلار کمک کرده است.
در همین حال هر بشکه نفت خام سبک برنت دریای شمال که بیش از دو سوم نفت های جهان از جمله نفت اوپک، بر اساس آن قیمت گذاری می شوند، عصر روز سه شنبه در بازار لندن، با حدود 30 سنت کاهش به 51.02 دلار رسید.
به گزارش منابع انگلیسی، بهای هر بشکه نفت شاخص آمریکا، 'وست تگزاس اینترمیدییت '( دبلیوتی آی ) نیز روز سه شنبه با 33 سنت کاهش به 51.35 دلار رسید.
بهای نفت خام در بازار جهانی در حالی کاهش یافت که روز دوشنبه گذشته به دنبال حمایت روسیه از تصمیم اوپک برای کاهش سطح تولید، به بالاترین حد در یک سال گذشته رسیده بود.
هر بشکه نفت خام برنت روز دوشنبه با یک دلار و 53 سنت افزایش نسبت به روز قبل از آن، 53 دلار و 45 سنت معامله شد که بالاترین سطح آن در طی یک سال گذشته است.
قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت هم روز دوشنبه گذشته به 51 دلار و 46 سنت رسید که بالاترین سطح آن از ماه ژوئن (خرداد - تیر) به حساب می آید.
به گفته تحلیل گران کاهش مجدد بهای نفت خام در بازار جهانی ناشی از این نگرانی است که توافق اعضای اوپک برای پائین آوردن سطح تولید احتمال نمی تواند تاثیر زیادی در کاهش مازاد ذخایر نفتی کنونی در بازار بگذارد.
آنان معتقدند که همچنان درباره همراهی روسیه و دیگر تولیدکنندگان نفت غیر عضو اوپک با برنامه این سازمان برای کاهش تولید و تثبیت بازار نفت، تردیدهایی وجود دارد.
اعضای اوپک در نشست 28 سپتامبر (هفت مهر) در الجزیره پایتخت الجزایر برای کاهش تولید نفت به محدوده 32.5 تا 33 میلیون بشکه در روز به توافق رسیدند.
این توافق قرار است در نشست رسمی ٣٠ نوامبر (١٠ آذرماه) اعضای اوپک در وین بررسی و تصویب شود. ایران، نیجریه و لیبی از توافق یاد شده مستثنی هستند.
اروپام**4**1552/انتشار دهنده: قاسم شریعتی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال