اخبار و رویدادهای عراق در یک نگاه / دوشنبه 19 مهر

تهران – ایرنا - ورود نیروهای الحشد الشعبی عراق به استان نینوا، اعزام سربازان انگلیسی به عراق در آستانه بازپس گیری شهرموصل وآزادسازی منطقه الفرات دراستان الانبارازجمله اخبار و رویدادهای مربوط به عراق در روز دوشنبه 19 مهرماه است.

** «اسماعیل المحلاوی» فرمانده عملیات آزادسازی استان الانبار عراق اعلام کرد که منطقه الفرات در شهرستان هیت واقع در استان الانبار ازاشغال تروریست های داعش آزاد شد.
** منابع انگلیسی اعلام کردند که در آستانه حمله گسترده برای بازپس گیری شهر موصل، 250 تن از نیروهای نظامی انگلیس مجهز به تجهیزات ضد شیمیایی و هسته ای در حال اعزام به عراق هستند.
** منابع نزدیک به عمار حکیم رئیس مجلس اعلای عراق اعلام کردند که گردان های عاشورا وابسته به نیروهای مردمی (الحشد الشعبی) به منظور آمادگی برای نبرد آزاد سازی موصل وارد استان نینوا شدند.
** حکم غیر منتظره دادگاه قانون اساسی عراق درباره ابطال مصوبه هیات دولت عراق مبنی بر لغو پست معاونت ریاست جمهوری در این کشور جنجال آفرید.
** دادگاه فدرال عراق اصلاحات پیشنهادی حیدرالعبادی نخست وزیر را درباره حذف سمت های تشریفاتی معاون رئیس جمهوری و معاون نخست وزیر عراق را مغایر قانون اساسی اعلام کرد.
** منابع خبری اعلام کردند که وزیر برق عراق در حاشیه کنگره جهانی انرژی در استانبول ترکیه با مقام های وزارت برق عربستان دیدار کرده و در خصوص همکاری مشترک برای برق رسانی به عراق گفت وگو کرده است.
** پس از مواضع دولت و بیانیه وزارت خارجه و مصوبه پارلمان عراق و مواضع فراکسیون های پارلمانی و احزاب حاکم در بغداد مبنی بر مخالفت با حضور نظامی ترکیه در شمال عراق، عشایر سنی استان الانبار و پنج حزب حاکم در کردستان عراق به استثنای حزب مسعود بارزانی، مخالفت خود را با حضور نظامیان ترکیه اعلام کردند.
** جنایت جدید رژیم آل سعود در کشتار صدها نفر از مردم بی گناه یمن در شنبه گذشته، موجی از انزجار رسمی و مردمی را در عراق علیه این جنایت هولناک به دنبال داشته به ویژه اینکه این جنایت جدید در ایام محرم الحرام رخ داده است.
** وزارت مهاجرت عراق اعلام کرد که بر اساس آخرین آمار 198 هزار و 554 خانواده آواره عراقی به منازل خود در چهار استان عراق بازگشتند.
** «ابو مهدی المهندس» از فرماندهان برجسته نیروهای بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) در واکنش به جنایت اخیر سعودی در یمن گفت: آل سعود با اقدامات اخیرش در بمباران یک مراسم ختم در صنعا به سرنگونی خود سرعت بخشیده است.
** رئیس شورای شهر هیت در غرب استان الانبار عراق از آزادی منطقه «حی البکر» در این محدوده از سیطره داعش خبر داد.
خاورم*9364*تنظیم کننده:محسن عزیزی*انتشار دهنده: محمد حسن دوستارگان

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال