حضور فعال ایران در کنگره انرژی استانبول

استانبول – ایرنا – یک هیات ایرانی هشت نفره برای شرکت در بیست و سومین کنگره جهانی انرژی، روز دوشنبه وارد استانبول شد. هیات قرار است در نشست های مختلف این کنگره شرکت و در خصوص امکانات و ظرفیت های همکاری انرژی ایران به خصوص در زمینه برق به رایزنی بپردازد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، 'آرش کردی' مدیر عامل شرکت توانیر، 'داود منظور' قائم مقام و معاون مالی و پشتیبانی شرکت توانیر و دبیر کمیته ملی انرژی ایران، 'وحید گوهری' صدر مدیر کل دفتر تجارت خارجی برق شرکت توانیر، 'حبیب قراقوزلو' معاون بازار برق مدیریت شبکه، 'رضا ظریفی' مدیرکل دفتر قراردادهای بازار برق شرکت مدیریت شبکه، 'حامد حوری جعفری' مشاور مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، 'دکتر سید حسین ایران منش' عضو هیات علمی موسسه پژوهشی مدیریت و برنامه ریزی دانشگاه تهران و محمود خاقانی مشاور موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی ایران از اعضای این هیات هستند.
جواد کی پور جانشین سردبیر ماهنامه دیپلماسی انرژی، یکی دیگر از شرکت کنندگان در این کنگره است و قرار است فردا در نشست سناریوهای انرژی جهانی سخنرانی داشته باشد.
خبرنگار ایرنا از رایزن سفارت ایران در امور انرژی کسب اطلاع کرد که کردی و گوهری علاوه بر حضور در نشست های مختلف کنگره، در حاشیه نشست گفت و گوهایی نیز با مقامات انرژی شرکت کننده خواهند داشت.
ظریفی و قراقوزلو نیز قرار است روز چهارشنبه در میزگرد برق اکو شرکت کنند.
انتظار می رود در حاشیه کنگره نشستی هم در زمینه انرژی بین کشورهای عضو اکو برگزار شود.
ایران و ترکیه دو کشور پیشگام در طرح بزرگ ایجاد بازار برق اکو هستند.
حعفری و ایرانی منش نیز در چند نشست کنگره سخنرانی دارند.
بیست و سومین کنگره جهانی انرژی یکشنبه شب طی مراسمی در مرکز فرهنگی و کنگره لطفی کردا استانبول شروع شد.
کنگره جهانی انرژی (WEC) هر سه سال یکبار برگزار می شود و این از سال 1977 میلادی به بعد اولین کنگره جهانی انرژی است که در ترکیه برگزار می شود.
در این کنگره که تا سیزده اکتبر فعال خواهد بود همزمان نمایشگاهی نیز برپا شده تا شرکت های انرژی توانایی و ظرفیت های خود را تبیین کنند. شرکت ملی گاز ایران نیز در این نمایشگاه غرفه برپا کرده است.
نمایشگاهی برای معرفی اختراعات و پبشرفت های علمی و فنی مخترعین جوان نیز ترتیب یافته است تا طرح های نوآور خود را در زمینه بهره وری و صرفه جویی در انرژی و استفاده از انرژی های تجدید پذیر معرفی کنند.
پلیس استانبول تدابیر امنیتی بسیار شدیدی را در اطراف این محوطه بزرگ به اجرا گذاشته و برخی از خیابانها را نیز مسدود است.
روسای جمهوری ترکیه، روسیه و ونزوئلا و جمهوری آذربایجان در این کنگره شرکت دارند.
هنوز آمار دقیق از سطح مشارکت هیات ارائه نشده ولی پیشتر اعلام شده بود که 54 کشور در سطح وزیر شرکت می کنند. همچنین بیش از 200 تن از روسای شرکت های مهم انرژی جهان نیز در این کنگره حضور دارند.
در این کنگره که به مدت چهار روز ادامه خواهد داشت، از 82 کشور در مجموع 265 سخنران در 60 نشست جداگانه سخنرانی خواهند کرد و به سئوالات شرکت کنندگان پاسخ می دهند. نشست ها، فردا صبح بعداز سخنرانی های رسمی شروع می شود.
خاورم/2011**1579
انتشار دهنده : مرضیه فاتحی علیشاه

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال