افزایش موجودی و کاهش خرید روغن پالم مالزی و نگرانی های حاصل از آن

کوالالامپور – ایرنا - موجودی روغن پالم مالزی در پایان ماه سپتامبر سال جاری بعد از یک دوره 6 ساله با توجه به کاهش صادرات و افزایش میزان تولید، به بالاترین حد خود رسید.

به گزارش ایرنا، افزایش موجودی روغن پالم مالزی می تواند بر بهای این کالا که تا اواسط روز دوشنبه با رشد سه دهم درصدی 618 دلار در هر تن معامله شد، تاثیر بگذارد.
آمار نشان می دهد موجودی این محصول در مالزی که پس از اندونزی دومین تولیدکننده جهانی روغن پالم محسوب می شود، با رشد 5.7 درصدی به 1.55 میلیون تن رسید، در حالی که موجودی این محصول در ماه پیش از آن 1.46 میلیون تن گزارش شده است.
موجودی این محصول نیز در ماه سپتامبر در مقایسه با ماه پیش از آن هشت دهم درصد افزایش یافت و به یک میلیون و 720 هزار تن رسید که این مقدار از ژوئن سال 2011 تاکنون کمترین مقدار بوده است. این میزان همچنین از سال 2010 تاکنون در ماههای سپتامبر پایین ترین رقم را خود اختصاص داده است.
گزارش های همچنین نشان می دهد به دلیل شرایط آب و هوایی منطقه از جمله پدیده 'ال نینو'، تولید روغن پالم مالزی در دو ماه آینده به طور قابل توجهی افزایش نمی یابد و به رغم اینکه کمبود تولید این محصول در اندونزی با سرعت بهتری جبران می شود، اما این وضعیت در مالزی آهسته تر است.
اگرچه کشاورزان مالزی انتظار دارند در افزایش میزان تولید این محصولات موفقیت هایی صورت گیرد، اما کارشناسان و فعالان صنعت روغن پالم بر این باورند که جهش قابل توجهی در افزایش تولید این محصول وجود ندارد.
آمار شورای روغن پالم مالزی همچنین نشان می دهد میزان صادرات این محصول در ماه سپتامبر با کاهش 20.4 درصدی در مقایسه با ماه پیش از آن از رقم یک میلیون و 810 هزار تن به یک میلیون و 450 تن کاهش یافت.
تجار بر این باورند که صادرات زیاد در ماه اوت و ضعیف شدن صادرات این محصول به کشورهای همچون هند و چین از جمله دلایل افت صادرات در ماه سپتامبر بوده است.
بخشی از این کاهش نیز به دلیل رویه هند در خرید این محصول در ماه اوت بوده است تا از این طریق بتواند با انبار کردن این محصول نیاز فصلی خود را تامین کند.
آنگونه که آمار نشان می دهد کاهش صادرات روغن پالم از یک سو باعث افزایش موجودی این کالا در انبارهای مالزی شده و از طرف دیگر نیز پدیده 'ال نینو' باعث تولید کمتر این کالای حیاتی برای مالزی شده تا هم صنعتگران و کشاورزان مالزیایی نگران وضعیت اقتصادی خود شوند و هم اینکه دولت مالزی از ناحیه کاهش فروش این محصول احساس خطر کند.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال