رئیس جمهوری کلمبیا: جایزه صلح نوبل را وقف قربانیان جنگ کشورم خواهم کرد

تهران - ایرنا- خوآن مانوئل سانتوس رئیس جمهوری کلمبیا روز یکشنبه پس از برنده شدن جایزه صلح نوبل اعلام کرد: 925هزار دلاری را که از بابت این جایزه نصیب من شده وقف قربانیان نیم قرن جنگ در کشورم خواهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بوگوتا ، سانتوس که همسر و فرزندانش و همچنین چندین نفر از اعضای کابینه اش وی را در یک کلیسا همراهی می کردند، گفت : این پول صرف طرح ها ، بنیان ها یا برنامه های مربوط به این قربانیان و صلح در کشور خواهد شد. '
سانتوس به پاس تلاش هایش برای برقراری صلح بین دولت و شورشیان مسلح انقلابی کلمبیا ( فارک ) موفق به کسب این جایزه شده است.
وی با اشاره به این که ما قصد ایستادگی و پیگرد تلاش ها تا زمان اجرای توافقنامه ی صلح با فارک داریم ، افزود : ' اگر مجبور شویم تنظیمات جدیدی برای توافقنامه امضا شده، داشته باشیم، این کار را خواهیم کرد. '
این رهبر کلمبیا پس از یک مراسم مذهبی با حضور ده ها تن از قربانیان مناقشه مسلحانه در این کشور در کلیسایی سخن می گفت که درسال 2002 براثر پرتاب یک وسیله انفجاری از سوی رزمندگان فارک ، 79 نفر از روستاییانی که در این کلیسا پناه گرفته بودند، کشته شدند.
پنج دهه جنگ در کلمبیا بیش از 260 هزار کشته و 45 هزار مفقودالاثر برجای گذاشت و حدود هفت میلیون نفر را محبور به فرار از خانه و کاشانه شان کرد.
طبق توافقنامه صلح، فارک قرار است به عنوان یک حزب سیاسی فعالیت کند.
جایزه صلح نوبل شامل یک مدال طلا، دیپلم افتخار ،هشت میلیون کرون سوئد ( حدود 925 هزار دلار ) پول نقد می شود.
شبک ** 1403 **1917**مترجم : علی روشندل** انتشار دهنده : سید محمد باقر نوربخش

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال