برگزاری مراسم عزاداری محرم در بانکوک با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران

روحانی: امام حسین (ع) تنها به اسلام و شیعیان تعلق ندارد، بلکه محبوب دل آزادگان عالم است

بانکوک – ایرنا – مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران با وفای ایشان، یکشنبه شب با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در بانکوک پایتخت تایلند برگزار شد.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری کشورمان در این مراسم که علاوه بر هیات ایرانی، جمعی از ایرانیان، علما و شیعیان مقیم تایلند حضور داشتند، با اشاره به شب هشتم ماه محرم و اینکه امشب در عمده کشورهای جهان خیمه ای به نام امام حسین (ع) برگزار می شود، اظهارداشت: امام حسین (ع) تنها به اسلام و شیعیان تعلق ندارد، بلکه محبوب دل همه آزادگان عالم است.
وی با طرح این پرسش که چرا امام حسین (ع) و عاشورا جاودانه هستند و همه قلوب در برابر امام حسین (ع) خاضع هستند، گفت: امام حسین (ع) برای آرمان یک گروه خاص جان خود را فدا نکرد. هدف او ارزشهای جهانی بود و به همه بشریت تعلق دارد. امام حسین(ع) کشته راه آزادی است، او برای آزادی انسان ها جان خود را داد و شهید راه حق، عدل، دادگستری و اصلاح جامعه بود.
روحانی با بیان اینکه امام حسین(ع) برای از بین بردن فساد و اصلاح جامعه و برافراشته شدن پرچم هدایت انسان ها قیام کرد، گفت: اگر ما مسیر هدایت و نجات می خواهیم، امام حسین (ع) چراغ است و راه را به ما نشان می دهد. اگر در توفان ها قرار گرفتیم، امام حسین (ع) کشتی نجات همه انسان ها و حق طلبان عالم و همه آنهایی است که در برابر ظلم سر فرود نمی آورند و ذلت را انتخاب نمی کنند.
رئیس جمهوری کشورمان تصریح کرد:امام حسین(ع) شخصیتی است که در زندگی خود بین شهادت و ذلت؛ شهادت و شمشیر دشمن را انتخاب می کند. شعار هیهات منه الذله او شعاری جاودان و افتخاری برای همه شیعیان و انسان ها است. او وارث همه پیامبران و صالحان بود. اگر هدف و آرمان جهانی و راه هدایت برای همه انسان ها شد، آن فردی هم که وجودش را برای آن آرمان بلند فدا کرده، جاودانه خواهد شد.
وی اظهارداشت: خدا جاودان است و هر کس رنگ خدایی بگیرد او جاودان خواهد بود و برای انسان صالح و کسی که راه خدا را برگزیند، مرگ مفهوم ندارد. بزرگان و صالحان تاریخ و آنهایی که زندگی خود را برای نجات انسان ها فدا کردند هیچ وقت نمی میرند و همیشه جاودانه هستند.
دکتر روحانی با اشاره به تعطیلی روز عاشورا در سراسر شبه قاره هند و شعار معروف گاندی که رهبر من برای آزادی این سرزمین حسین (ع) بود، گفت: میلیاردها انسان در سراسر جهان به امام حسین (ع) احترام می گذارند، چرا که او راه اخلاق، جهاد و صلح را برگزید.
رئیس جمهوری با بیان اینکه امام حسین (ع) و امام حسن (ع) امامان جهاد و صلح بودند، افزود: امام حسین (ع) جنگ را شروع نکرد، جنگ را دشمن شروع کرد و ایشان دفاع کرد. امام حسین (ع)، امام اخلاق، تواضع و محبت بود و در آخرین لحظات جنگ نیز پیوسته می خواست لشکر دشمن را هدایت و از این توفان نجات دهد وبه راه حق هدایت کند.
در این مراسم معنوی که اعضای هیات همراه رئیس جمهوری در سفر به تایلند و صدها تن از ایرانیان مقیم و شیعیان تایلندی حضور داشتند، 'محسن محمدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در بانکوک، دکتر 'الیاس' رییس انجمن تحقیق و پژوهش اسلامی در تایلند و 'سید مبارک حسین' رئیس فارغ التحصیلان ایران و تایلند و رئیس انجمن محبان ولی فقیه در تایلند نیز سخنان کوتاهی ایراد کردند.
آساق**1553**1611**خبرنگار: کتایون لامع زاده**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال