ایران و آلمان تفاهم نامه همکاری تحقیقاتی و فنی و حرفه ای امضا کردند

تهران-ایرنا- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و آلمان تفاهم نامه همکاری در زمینه های فنی و حرفه ای و تحقیقات امضا کردند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز یکشنبه در آیین امضای تفاهم نامه در ساختمان این وزارتخانه با بیان اینکه ایران و آلمان یک رابطه تاریخی و گسترده دارند، گفت: دو کشور در زمینه های علمی با توجه به سوابق تاریخی خوب گذشته از جمله تبادل استاد، آینده بسیار خوبی می توانند رقم بزنند.
محمد فرهادی، خواهان گسترش همکاری های علمی، تحقیقاتی و فنی و حرفه ای با کشور آلمان شد و اظهار کرد: مراکز و دانشگاه های علمی ایران اکنون در رتبه های برتر دنیا و همچنین سطح اول کشورهای آسیایی قرار دارند.
وی اضافه کرد: توسعه همکاری های بین المللی از جمله با کشورهای ایتالیا، ژاپن، فرانسه و اتریش را دنبال می کنیم و با آلمان که از جایگاه علمی خاصی برخوردار است نیز همکاری های گسترده تری را دنبال خواهیم کرد.
وزیر علوم یادآورشد: در جمهوری اسلامی ایران تعدادی دانشگاه تک جنسیتی وجود دارد که از آن جمله می توان به دانشگاه الزهرا (س) ویژه خواهران اشاره کرد.
فرهادی با تشکر از حضور موسسات علمی و تحقیقاتی آلمان در ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران بر ادامه همکاری های علمی دو کشور با توجه به سوابق و تجربیات گذشته اراده راسخ دارد و آمادگی داریم در حد معاونت های دو وزارتخانه و با همکاری موسسات علمی و تحقیقاتی و فنی و حرفه ای دو کشور نیازهای مختلف و ضروری دو ملت در زمینه های علمی را پیگیری و برطرف کنیم.
وی گفت: باید در زمینه آموزشی و مساله فنی و حرفه ای با برگزاری نمایشگاه و تحقیقات مشترک بویژه در زمینه مدیریت منابع آب و انرژی های تجدیدپذیر همکاری ها را به پیش بریم.
وی با بیان اینکه با امضای این تفاهم نامه مقرر شد150 نفر از اساتید و دانشمندان برای تبادل کارهای تحقیقاتی با موسسات آلمانی در این کشور حضور یابند و کارهای پژوهشی و علوم تحقیقات را دنبال کنند و در زمینه آموزش های مختلف از جمله هنر اسلامی ، ایرانی و مسایل مطالعات خاورمیانه و علوم اسلامی محققین و دانشمندان آلمانی می توانند در ایران حضور پیدا کنند.
معاون وزیر آموزش و تحقیقات جمهوری فدرال آلمان نیز در این مراسم گفت: ما تاکنون سه دیدار با مسوولان جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری ها داشته ایم و این نشانه اراده آلمان برای گسترش همکاری های مختلف علمی و تحقیقاتی و فنی و حرفه ای است.
گئورگ شوته اظهار داشت: برای توسعه همکاری در این زمینه در سطح گسترده گفت و گوها را ادامه خواهیم داد و تلاش می کنیم تا در اجرایی و عملیاتی کردن مفاد تفاهم نامه به سرعت کارها دنبال شود.
وی یادآورشد: روابط ایران و آلمان سابقه طولانی داشته و حضور هیات علمی، تحقیقاتی و فنی و حرفه ای به نام آلمان در ایران خود نشانه ای از اهمیت این ادعاست.
شوته اضافه کرد: ساختار علمی آلمان تحولات گسترده ای یافته و تنوع نهادهای علمی که از استقلال کافی و لازم برخوردارند بسیار دیده می شود.
وی خاطرنشان کرد: آلمان همواره سعی می کند تعاملات مشترک خود را در سطح بین المللی و علمی با جمهوری اسلامی ایران گسترش دهد.
معاون وزیر آموزش و تحقیقات آلمان گفت: همکاری های ایران و آلمان سنتی و تاریخی است به طوری که از سال 1907 این همکاری ها در زمینه فنی و حرفه ای وجود داشته و یک تفاهم نامه علمی در سال 1975 بین دو کشور منعقد و از سال 1977 به مورد اجرا گذاشته شده و این نشانه یک سابقه طولانی و مشترک بین دو کشور است.
وی با بیان اینکه این رهاورد یک تجربه خوبی برای دو کشور است، یادآورشد: در این رابطه می توان از گذشته درس گرفت تا آینده روشنی برای دو کشور رقم زده شود.
گئورگ توشه گفت: علاقه به همکاری با ایران در آلمان بسیار وجود دارد و برای شروع هرکاری تشکیل کمیسیون و کمیته های همکاری باید وجود داشته باشد و از این نظر ما پیشنهاد می کنیم از سال جدید میلادی همکاری ها را شروع کنیم و بر همین اساس لازم است تا موضوعات را مشخص کنیم.
وی افزود: گفت وگوها بین افراد را حمایت می کنیم تا رفت و آمدها شروع شود و در این خصوص از تبادل دانشمندان برای پیشبرد کار نیز حمایت می کنیم.
معاون وزیر آموزش آلمان حضور مسئولان موسسات و نهادهای علمی این کشور در ایران را نشانه اهمیت همکاری های علمی دو کشور دانست و افزود: برای اینکه این فرصت ها را به خوبی مغتنم شماریم، پیشنهاد می شود یک روز علمی برای دو کشور در نظر گرفته و بدین طریق از حضور جوانان و دانشجویان و اندیشمندان برای تبادل افکار دعوت و تجربیات آنان بهره مند شویم.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری کشورمان نیز از این پیشنهاد مقام آلمانی استقبال کرد و گفت: برای این امر باید کمیته ای مشترک تشکیل و از موسسات علمی و بین المللی و دانشگاه های دو کشور نیز در این زمینه دعوت شود.
گئورگ توشه با اشاره به تفاهمنامه همکاری علمی دو کشور گفت: همکاری ها را نباید منوط به امضای تفاهمنامه دانست بلکه باید با سرمایه گذاری مختلف و گام به گام به پیشبرد و مفاد آن کمک کرد.
بنابراین گزارش در مراسم امضای دو تفاهم نامه تحقیقاتی و فنی و حرفه ای که به امضای قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و معاون وزیر آموزش تحقیقات جمهوری فدرال آلمان
رسید، معاونین وزیر علوم و تحقیقات و فناوری و روسای برخی از دانشگاه های تهران و رایزن فرهنگی و مسئولان موسسات و انجمن های علمی تحقیقاتی آلمان حضور داشتند.
فراهنگ**1417**1883**1027*خبرنگار: سیدمهدی حسینی*انتشار دهنده: جواد دهقانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال