نمایش مجسمه سوارکار همای برسر درموزه ملی تاجیکستان

تهران - ایرنا - مجسمه سوارکار همای برسر طی مراسمی در موزه باستان شناسی وابسته به فرهنگستان علوم تاجیکستان همراه با دهها شی باستانی دیگر از دیروز به نمایش گذاشته شد.

به گزارش ایرنا از رسانه ها، این مجسمه در یک روستای کوهستانی در شمال تاجیکستان پیدا شده که به گفته باستان شناسان به قرن هفتم میلادی تعلق دارد.
این شی باستانی را یک آموزگار به نام قوشه بای غالب اف در روستای کَنته دره فان، درشمال تاجیکستان پیدا کرده و به باستان شناسان داده است. بلندی این مجسمه برنزی ۳۷ سانتیمتر است.
این مجسمه بی نظیر را پدربزرگ و مادر بزرگ این مرد روستایی نگهداری می کرده اند.
باستان شناسان تاجیک می گویند مجسمه برنزی سوارکار همای بر سر به احتمال زیاد رسم تاج گذاری یکی از پادشاهان سغد را در دوران حمله اعراب به تصویر کشیده است.این مرد تاج بر سر دارد و تندیس مرغی بر تارک سر او هم وجود دارد که به گفته آنها، این 'باز دولت' است که بر سر او نشسته.
عبدالرئوف رزاق اف، باستان شناس گفت:' احتمالا مجسمه لحظه تاج گذاری یکی از شاهان سغدی را انعکاس می دهد. این شیوه تاج گذاری روی اسب بین شاهان ساسانی و کوشانی هم معمول بوده است.
وی گفت : 'مرغ هما - مرغ بخت، با منقار خود فر شاهی را به سرشاه می گذارد. این پرنده آورنده پیغام خوش است'.
در سکه های دوره اشکانیان تصویر پرنده ای که فر شاهی را می آورد، ثبت شده است. در ادبیات شفاهی تاجیکان این پرنده خوش خبر با نام 'باز دولت ' معروف است.'
ازعناصر مهم دیگر مجسمه کشف شده یک شی به شکل گرزکوچک است که در دست راست مرد سوار قرار دارد و باستان شناسان آن را 'گرز ششپر'خوانده و می گویند رمز سلطنت است. تاجی که این مرد سواره بر سر دارد، گیاهی سه برگه است و در گوشه های آن سوراخ هایی احتمالا برای آویختن زنجیر موجود است.
گوش های این مرد سواره سوراخ هایی احتمالا برای گوشواره دارند و به نظر می رسد چشمان او از سنگهای قیمتی ساخته شده بوده که دیگر وجود ندارند.
به گفته رزاق اف، این شی باستانی متعلق به دوران حمله اعراب به سغد است.مکانی که این شی در آن یافت شده، آن زمان 'بوتمان' نام داشته است. بر اساس تحقیقات تاریخ نگاران اعراب در دو مرحله به آنجا حمله کرده اند.
'طبق اسنادی که در کوه مُغ پیدا شده اند، اخشید یا حاکم سغد 'دیواشتیچ' در بین سالهای ۷۱۵ تا ۷۲۴ میلادی فرمانروایی کرده است. شاهان سغد 'غورک و ترخون در سمرقند زود تسلیم اعراب شدند، ولی دیواشتیج خود را شاه تمام سغد نامید و طی سالهای ۷۱۵ تا ۷۲۴ در برابر اعراب مقاومت کرد.'
رزاق اف می گوید این احتمال وجود دارد که آن هنگام دیواشتیچ و دیگر بزرگان سغد، خزانه، دیوان و بایگانی و از جمله مجسمه های نادر خود را 'به خاطر حفظ' از دستبرد اعراب با خود به دره های تنگ و دست نارس کوهستانی برده باشند.
آساق**1590
انتشاردهنده: محمد حسن دوستارگان

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال