کاهش 25 درصدی مرگ ومیر هدف سند ملی پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر است

یزد - ایرنا - معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کاهش 25 درصدی مرگ و میر ناشی از بیماریهای غیرواگیر، هدف کلی سند پیشگیری و کنترل این بیماری هاست.

به گزارش ایرنا علیرضا مغیثی روز شنبه در همایش علمی 'سند پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر' در یزد افزود: 13 هدف کلی در سند ملی پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر لحاظ شده که 9 هدف آن بین المللی است.
وی با بیان اینکه این سند در 31 مردادماه 94 به تصویب شورای عالی سلامت رسیده و برای مدت 10 سال تدوین شده اظهار کرد: عمده ترین بیماری غیرواگیر در کشور را بیماریهای قلبی عروقی ، سرطان، مزمن تنفسی و دیابت تشکیل می دهند.
معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: در سال گذشته برخی بیماری های مربوط به سند ملی بیماری های واگیردار به صورت پایلوت در شهرهای نقده در استان آذربایجان غربی، مراغه در استان آذربایجان شرقی، بافت کرمان و شهررضا اجرا شد که اکنون به همه استانها ابلاغ شده است.
وی اظهار کرد: مردم باید توجیه شوند که برای مراقبت های موجود در این برنامه به خانه ها و مراکز بهداشت محل خود مراجعه و به توصیه های بهورزان و مراقبین سلامت و با راهنمایی های پزشک عمل کنند.
معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: در سالهای پیش بیماری های واگیر عامل اصلی مرگ و میر در کشور بودند اما بسیاری از این بیماری ها اکنون با اجرای برنامه های مختلف مانند واکسیناسیون، کنترل و مدیریت می شوند اما شیوع بیماریهای غیرواگیر در حال افزایش است که باید با برنامه ریزی و خود مراقبتی پیشگیری کنیم.
وی یاد اور شد: دانشگاه علوم پزشکی یزد ، نخستین دانشگاهی است که سند استانی بیماریهای غیرواگیر را تدوین کرده و در کارگروه امنیت و سلامت غذایی استان به تصویب رسانده است.
در این همایش یک روزه حدود 300 نفر از کارشناسان مراکز بهداشتی و درمانی استان یزد حضور داشتند و در زمینه اهداف سند ملی پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر بحث و تبادل نظر کردند.
2088/6197 خبرنگار: کبری دانشی دهج ** انتشار: محمد حسین فلاح تفتی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال