آغاز به کار نخستین سایت ارزیابی فیلم ، سریال و برنامه های فارسی

تهران- ایرنا- سردبیر سایت «اکوفیلم» از راه اندازی این سایت خبر داد و گفت: کاربران ایرانی می توانند از طریق این سایت سنجش خود از فیلم، سریال و برنامه های تلویزیونی و اینترنتی را به گوش سازندگان آن برسانند.

علی حسنلو روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار کرد: سالها پیش با گروهی از دانشجویان سینما و چند روزنامه نگار درباره این موضوع صحبت می کردیم که سینمای ایران در تمام سال هایی که در حال رشد بوده یا افول، یک مشکل اساسی داشته و آن نامشخص بودن معادلات و فرآیندهای حاکم بر آن است.
وی افزود: در واقع هیچ معادله دقیق و درستی برای سنجش نقش فیلم در زمان اکران و یا بعد از آن وجود ندارد و حتی گاهی مشخص نیست که یک فیلم یا سریال، موفق بوده و توانسته نظر مردم و منتقدان را جلب کند یا نه. مسلم است این وضعیت مبهم، انگیزه و نیاز به رشد و تغییر بیشتر را در فیلم، سریال و برنامه سازان، ایجاد نمی کند زیرا کسی نسبت به جایگاهش سنجش دقیقی ندارد و خود را در بهترین وضعیت کاری حس می کند.
این فعال رسانه ای ادامه داد: شاید در حال حاضر تنها معیار مشخص در سینمای ایران، فروش فیلم ها است که می توان با آن سنجید این فیلم مخاطب داشته است یا نه. هر چند این هم سوال مهمی است که آن مخاطبانی که به سینما رفته اند آیا راضی از سالن سینما بیرون آمده اند یا ناراضی.
حسنلو تاکید کرد: حتی برای سریال ها و برنامه های تلویزیونی همین معیار فروش هم وجود ندارد و به جز برخی سریال ها و برنامه های پر بیننده، نمی توان میزان تماشاگر دیگر سریال ها را تشخیص داد.
این روزنامه نگار، افزود: نکته دوم نبود برآیندی از نظر منتقدان سینما درباره فیلم ها ، سریال ها و برنامه های تلویزیونی ست. درباره بسیاری از فیلم ها، نمی توان به طور یقین ادعا کرد که این فیلم یا سریال، مورد استقبال منتقدان قرار گرفته یا نگرفته! زیرا اگر معیار ما نقدهای منتشر شده باشد، به تعدادی که نقد منفی درباره آن اثر موجود است، نقد مثبت هم هست. یعنی همه چیز به صورت شخصی و محفلی سنجیده می شود. که این به هیچ وجه شرایط ایده آلی نیست.
سردبیر «اکو فیلم» ادامه داد: از طرف دیگر همین وضعیت مبهم سینما، مخاطبان را سردرگم می کند. چون وقتی می خواهند یک بررسی اولیه درباره هر فیلم یا سریالی داشته باشند باید به مجموعه ای از سایت ها رجوع کنند تا بخشی از اطلاعات را درباره آن فیلم بدست آورند و شاید در نهایت هم متوجه نشوند این فیلم را برای تماشا انتخاب کنند یا نه. حتی درباره برنامه های تلویزیونی که هیچ داده مشخصی وجود ندارد و کسی نگاه تخصصی به آن نمی کند. علاوه بر این، باز هستند مشکلات دیگری که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از همین عدم شفافیت اطلاعات در عرصه فیلم و سریال و برنامه سازی است.
حسنلو اظهارداشت: تمام این دغدغه ها باعث شد ما متشکل از جمعی از فارغ التحصیلان سینما و تیاتر به همراه تعدادی از روزنامه نگاران این حوزه، به صورت خصوصی سایت
«اکو فیلم» را راه اندازی کنیم تا میزان رضایتمندی یا عدم رضایت مخاطبان و منتقدان سینما و سریال ها و برنامه های ایرانی را عیان کنند و تا حد امکان اطلاعات کافی درباره فیلم ها و سریال ها و برنامه ها به مردم ارایه کنند.
سردبیر اکوفیلم خاطرنشان کرد: تنها هدف ما ارزیابی صرف نیست و برنامه هایی بلند مدت برای کار خود تعریف کرده ایم اما بدیهی است رسیدن به تمام این اهداف در مرحله اول، آن هم با بودجه شخصی چند علاقمند به سینما، امکانپذیر نیست ولی امید داریم گام به گام و آهسته آهسته به این هدف نایل شویم.
به گزارش ایرنا، سایت اکوفیلم (www.ecofilm.ir) دارای چهار بخش اکران روز، اکران هنر و تجربه، سریال ها و برنامه هاست که کاربران با ورود به سایت می توانند به فیلم ها و سریال ها و برنامه ها امتیاز دهند و همین طور به صورت دسته بندی شده از اطلاعات فیلم ها استفاده کنند.
فراهنگ**9246**1027**خبرنگار: علیرضا مرادی**انتشار دهنده:محمدجواد دهقانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال