حمایت پارک فناوری دانشگاه تهران از ٢٠٠ پایان نامه تولیدمحور

تهران- ایرنا- رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از حمایت از ٢٠٠ پایان نامه های دارای ایده های بازارپسند و معطوف به تولید محصول در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر محمدجعفر صدیق روز یکشنبه در حاشیه رونمایی از محصولات فناورانه جدید پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در جمع خبرنگاران گفت: طرح حمایت ویژه از پایان نامه هایی که محصولات موردنیاز بازار را تولید می کنند از سال گذشته در دستور کار پارک دانشگاه تهران قرار گرفته است.
وی به حمایت پارک فناوری دانشگاه تهران از ٨٠ پایان نامه معطوف به تولید محصولات کاربردی در سال گذشته و اختصاص ٥٠٠ میلیون تومان به آنها اشاره کرد.
صدیق ادامه داد: امسال نیز از ٢٠٠ پایان نامه حمایت خواهیم کرد و به همین منظور ، یک میلیارد و ٢٠٠ میلیون اعتبار پیش بینی کرده ایم.
صدیق با بیان اینکه ظرفیت واقعی پایان نامه های محصول محور دانشگاه تهران، بسیار بیشتر از حمایتهای فعلی است، ادامه داد: سالانه حدود هشت هزار دانشجو وارد دانشگاه تهران می شوند که حتی اگر 10 درصد پایان نامه های آنها به سمت تولید محصول بازارپسند حرکت کند، حدود 800 پایان نامه در سال برای حمایت وجود دارد.
وی مانع اصلی تحت حمایت قرار نگرفتن تمامی پایان نامه های محصول محور دانشگاه تهران را تنگناها و محدودیت های مالی عنوان کرد و گفت: البته سازمان مدیریت و برنامه ریزی، همکاری خوبی با ما در تخصیص اعتبارات پژوهشی و فناوری داشته است ولی انتظار داریم در این مسیر از حمایتهای مالی صندوق نوآوری و شکوفایی نیز بهره مند شویم.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از تداوم طرح حمایت از پایان نامه های دارای ایده های بازارپسند در این پارک خبر داد و گفت: سالهای گذشته ما باید به دنبال استاد و دانشجو می رفتیم تا طرح های خود را به ما معرفی کنند اما اکنون خود آنها مشتاق و پیگیر ارائه طرح هایشان به پارک هستند.
وی ضمن ابراز خرسندی از تغییر رویکرد ایجاد شده در محیط دانشگاه ها مبنی بر توجه به تبدیل علم و فناوری به ثروت، خاطرنشان کرد: پیشتر، دانشگاهیان تنها به اجرای پایان نامه و استخراج مقالات ISI 'آی اس آی' می پرداختند ولی درحال حاضر ضمن رعایت موازین علمی موردنظر پایان نامه ها، به تولید محصول از پایان نامه و پروژه های تحقیقاتی توجه دارند که هم نیازهای جامعه برطرف شود و هم محصولات روانه بازار شده و ارزش افزوده ایجاد کنند.
به گزارش ایرنا، مراسم رونمایی سه محصول جدید شرکتهای مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در محل پارک برگزار شد.
این محصولات فناورانه شامل سامانه هوشمند رمزنگاری شده بازخوانی اطلاعات پزشکی افراد، دستگاه بارگیری آنلاین پست های توزیع برق و توسعه شبیه ساز (سیمولاتور) آموزشی بهره برداری نیروگاه های سیکل ترکیبی است.
علمی**1055**1440
خبرنگار: زینب کارگر** انتشاردهنده: معصومه گلشن

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال