بحرین: جلسه محاکمه شیخ عیسی قاسم به 24 اکتبر موکول شد

تهران – ایرنا- دادستان بحرین امروز (دوشنبه) اعلام کرد که جلسه محاکمه شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین به 24 اکتبر (3 آبان) موکول شده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی از بحرین، هارون الزیانی دادستان بحرین در صفحه خود در توئیتر نوشت: دادگاه جنایی بحرین امروز با بررسی پرونده شیخ عیسی قاسم و دو متهم دیگر تصمیم گرفت تا چهارمین جلسه محاکمه وی را به خاطر حضور شاهدان به 24 اکتبر موکول کند.
نخستین جلسه محاکمه شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین 27 جولای (6 مرداد) بدون حضور وی آغاز شد.
پیشتر٬ دادستانی کل بحرین اعلام کرده بود با اینکه شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین به گفته یکی از وکلای ایشان به دلیل بیماری در جلسات بازجویی و محاکمه حضور نداشت اما حکمی که درباره ایشان صادر می شود حضوری تلقی می شود.
رژیم آل خلیفه بحرین سه ماه پیش با هدف تشدید اقدامات سرکوبگرایانه علیه مخالفان و در اقدامی غیر انسانی، تابعیت شیخ عیسی قاسم را لغو کرد، از آن زمان بحرینی ها با برگزاری تجمع مقابل منزل وی، حمایت خود را از این رهبر دینی اعلام کرده اند.
علمای بحرین پیشتر با صدور بیانیه ای از حکومت بحرین خواستند تا در محاسباتش تجدید نظر و بر مبنای عقل و حکمت رفتار کند و با لغو محاکمه های باطل و اتخاذ راه حل، منافع همه بحرین و سرنوشت خود و ملت را در نظر بگیرد.
حاج شیخ عیسی احمد قاسم درازی بحرانی معروف به شیخ عیسی قاسم ٬عالم برجستهٔ شیعه و رهبر شیعیان بحرین و رهبر معنوی انقلاب بحرین است.
پس از آغاز انقلاب 25 بهمن بحرین در سال 1389، او در عمل رهبر این انقلاب شد. سخنرانی های او و خطبه های جمعه اش نقش تعیین کننده ای در انقلاب دارد.
در جریان انقلاب بحرین، وزارت دادگستری این کشور نامه ای توهین آمیز علیه وی منتشر کرد تا محبوبیتش را در میان مردم بسنجند ٬مردم نیز چهارم شهریور 1390 نماز جمعه را در سراسر بحرین تعطیل کردند و تنها نماز شیخ قاسم برگزار شد.
پس از آن که حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین مخالفانش را اندک خواند، به دعوت شیخ عیسی قاسم تظاهراتی با عنوان «لبیک یا بحرین» با حضور بیش از نیم میلیون نفر در منامه برگزار شد.
این تظاهرات بزرگ ترین تجمع تاریخ کشور بحرین بود که بیش از 50٪ بحرینیان در آن حضور داشتند، به طوری که راهپیمایی «همه پرسی» خوانده شد و این نخستین باری بود که خود شیخ عیسی قاسم در تظاهرات شرکت می کرد.
بحرین از 14 فوریه سال 2011 شاهد اعتراضات مردمی علیه رژیم آل خلیفه است. مردم بحرین خواستار اصلاحات، برخورداری از آزادی، عدالت و روی کار آمدن حکومت منتخب در کشور خود هستند.
خاورم**9365**2041**مترجم: رضا میرزائی**انتشار دهنده: سید شاهپور حسینی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال