افزایش فشارها برای کناره گیری رئیس بانک مرکزی انگلیس به دنبال برگزیت

لندن - ایرنا - روزنامه دیلی میل با انتشار یادداشتی با اشاره به حمایت «مارک کارنی» رئیس کانادایی تبار بانک مرکزی انگلیس از ادامه حضور این کشور در اتحادیه اروپا تاکید کرد: زمان آن فرا رسیده که وی از سمتش استعفا دهد.

به گزارش ایرنا، در این یادداشت که به قلم «پیتر اوبورن» در تارنمای دیلی میل منتشر شد، عنوان شده که مارک کارنی اولین رئیس بانک مرکزی انگلیس در طی 300 سال گذشته است که اصلیت انگلیسی ندارد.
اوبورن در این یادداشت با بیان اینکه انتخاب ' مارک کارنی'، از ابتدا هم یک اشتباه بود، افزود: کارنی در حالی از سوی جورج آزبورن وزیر پیشین دارایی انگلیس انتخاب شد که بانک مرکزی بایستی مطابق قانون اساسی از دولت مستقل باشد. بنابراین از همان ابتدا این سئوال مطرح بود که او به کدام جریان وفادار است؛ آیا او منافع اقتصادی انگلیس را تضمین خواهد کرد و یا دیدگاه های جورج آزبورن را تسهیل می نماید. ضمن آنکه گفته می شود در رویای رسیدن به مقام نخست وزیری در کانادا به سر می برد و ممکن است که منافع این کشور را در انگلیس دنبال کند.
اوبورن افزود: کارنی همچنین یک گزینه گران برای مالیات دهندگان انگلیسی است. دستمزد وی برای هشت سال ریاست بانک مرکزی 7 میلیون پوند برآورد شده و 300 هزار پوند دیگر بابت سفرهای خارجی دریافت کرده است.
این تحلیل گر انگلیسی عنوان کرد: هرچند افراد جایزالخطا هستند اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کارنی اشتباهاتش را از روی عمد و تحت فشارهای سیاسی صورت می دهد.
اوبورن با اشاره به اینکه رییسان بانک های مرکزی نبایستی آلوده جریانات سیاسی شوند، افزود: اما کارنی در جریان همه پرسی 23 ژوئن بانک مرکزی را به پایگاهی برای حمایت از کارزار تبلیغاتی ماندن در اتحادیه اروپا بدل کرد و در پروژه «هراس افکنی» جورج آزبورن (وزیر پیشین دارایی انگلیس) شریک شد. وی به همراه آزبورن تصریح کرد که در صورت رای مردم به خروج از اتحادیه اروپا اقتصاد انگلیس به شدت آسیب و دچار رکود خواهد شد.
این تحلیل گر انگلیسی افزود: اکنون فشارها برای کناره گیری کارنی از ریاست بانک مرکزی افزایش یافته است. وی ماه گذشته نرخ بهره بین بانکی را از نیم درصد به 0.25 درصد کاهش داد و میلیون ها پوند اسکناس چاپ شده را وارد بازار کرد تا به گفته او در برابر رکود اقتصادی پیش دستی کند. اما اکنون این نگرانی وجود دارد که سیاست های اقتصادی وی زمینه رکود اقتصادی انگلیس را فراهم سازد.
وی اضافه کرد: مردی که در گذشته به هاکی روی یخ شناخته می شد اکنون روی یخ نازکی هاکی بازی می کند.
در همین حال «نایجل لاسون» وزیر پیشین دارایی انگلیس در بین سال های 1983 تا 1985 نیز ضمن انتقاد از سیاست های اقتصادی کارنی و دخالت های وی در امور سیاسی گفت: من هر شش رئیس گذشته بانک مرکزی انگلیس را می شناسم و هیچ کدام از آنها مانند کارنی به ویژه افتضاحی که وی در جریان همه پرسی 23 ژوئن به راه انداخت رفتار نکرده اند.
وی افزود: کارنی دوباره تلاش کرده تا اظهارات پیشین اش را درباره آثار منفی برگزیت مطرح و معتبر جلوه دهد. این کار او تعجب آور است و بایستی هرچه زودتر از مقامش کناره گیری کند.
مارک کارنی رئیس بانک مرکزی انگلیس پیش از برگزاری همه پرسی 23 ژوئن به خبرنگاران گفته بود که در صورت برگزیت احتمال رکود اقتصادی بسیار زیاد است.
اعضای کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی انگلیس نیز به ریاست کارنی در نشست ماه «می» گذشته هشدار دادند که در صورت برگزیت، باید تدابیر لازم را برای جلوگیری از کاهش رشد اقتصادی، افزایش تورم و کاهش ارزش پوند صورت دهند.
کمیته یاد شده تصریح کرد: در صورتی که ابهامات پیرامون مناسبات تجاری با انگلیس افزایش یابد، ممکن است ارزش پوند به شدت کاهش یابد. علاوه بر آن سرمایه گذاری در عرصه تجاری به تاخیر افتاده و بیکاری افزایش یابد.
اروپام**5**ن**1552 ** انتشاردهنده: قاسم شریعتی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

موضوعات مرتبط