باستان شناس: هنر اهالی «ده دومن» تحت تأثیر جنوب شرق ایران بوده است

تهران - ایرنا - سرپرست کاوش های نجات بخشی گورستان باستانی ده پایین «ده دومن» گفت: سنگ مرمرها و ظروف فلزی کشف شده در «ده دومن کهگیلویه» نشان از ارتباطات فرهنگی - تجاری مردمان این منطقه با اهالی جنوب شرق ایران بوده که در نتیجه تماس آنها با بازرگانان شرقی به وجود آمده است.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رضا ناصری افزود: این محوطه در طرف جنوبی روستایی به همین نام در منتهی الیه شمالی استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان دنا واقع شده که در قالب پروژۀ کاوش های نجات بخشی محوطه های در خطرِ پشت سد خرسان (واقع در استان های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد) مورد کاوش قرار گرفت.
وی با بیان اینکه کاوش گورستان ده پایین در قالب کاوش های نجات بخشی است، تصریح کرد: از این رو نخستین و مهمترین هدف کاوش، حفاری محوطه تا حد امکان، نجات و نمایاندن آثار باقیمانده تا پیش از آبگیری سد است.
این باستان شناس ادامه داد: در کنار این هدف کلی، ارائه گاهنگاری نسبی و مطلق گورستان، شناخت شیوه های تدفین و ساختار گورها و همچنین شناسایی ارتباطات منطقه ای و فرامنطقه ای مردمان گورستان از اهداف دیگر گروه باستان شناس است.
وی گورهای شناسایی شده از دو فصل کاوش در این گورستان را به دو دسته گورهای چهارچینه سنگی با پوشش تخت و صاف (گورهای صندوقچه ای) و گورهای خرپشته ای - دارای پوشش جناغی شکل - تقسیم بندی کرد.
به گفته ناصری، یافته های درون گورها شامل اشیای سفالی (ساده و منقوش)، مفرغی (ابزار آلات جنگ و ظروف) و سنگی (ظروف مرمری و سر تیرهای سنگی) است.
سرپرست کاوش های نجات بخشی گورستان باستانی ده پایین (ده دومن) گفت: پس از مقایسه آنها با اشیای سایر مناطق فلات ایران به نظر می رسد که گورستان ده دومن متعلق به نیمه دوم هزاره سوم پیش از میلاد است.
ناصری افزود: برخی آثار کشف شده (مانند سنگ مرمرها و ظروف فلزی) نشان از ارتباطات فرهنگی - تجاری و تشابهات سبک شناختی در هنر این محوطه با محوطه های جنوب شرق ایران طی هزارۀ سوم پیش از میلاد دارد.
وی گفت: احتمالاً وجود جاده ای ارتباطی و تجاری که از منتهی الیه شرق ایران آغاز شده و پس از عبور از شهداد کرمان و از طریق فارس به شوش و بین النهرین متصل می شده، موجبات تماس مداوم مردمان ده دومن با بازرگانان شرقی و زمینۀ آشنایی آنها با هنر جنوب شرق ایران را فراهم ساخته است.
این باستان شناس اضافه کرد: برخی متخصصان داخلی و خارجی با گروه کاوش گورستان ده پایین همکاری هایی را در زمینه های علوم میان رشته ای داشته و خواهند داشت.
به گفته ناصری، فصل اول کاوش های این گورستان نیز به سرپرستی وی در بهمن و اسفند 1391 به مدت 40 روز انجام شد.
دومین فصل کاوش های نجات بخشی گورستان باستانی ده پایین با مجوزریاست پژوهشگاه میرای فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.
فراهنگ ** 3079 ** 1071 * خبرنگار: علی اسدی * انتشار دهنده: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال