خالدمشعل :

انتخاب رییس جدید حماس در سال آینده / قصد نامزدی ندارم

تهران-ایرنا- خالد مشعل از انتخاب رییس جدید حماس در سال آینده خبرداد و گفت قصد نامزد شدن در این انتخابات را ندارد.

به گزارش آناتولی از دوحه ،رییس دفتر سیاسی حماس با بیان این که در انتخابات ریاست دفتر سیاسی حماس در سال آینده شرکت نخواهد کرد ، افزود: این تفکر که حماس پس از جداشدن از فتح می تواند به تنهایی نوار غزه را اداره کند، اشتباه بود.
وی این مطالب را در سخنرانی امروز خود در نشست تحولات در جریان های اسلامی در دوحه در پاسخ به سوالی درباره نامزدی در انتخابات داخلی حماس گفت : انتخابات درسال اینده برگزار می شود و رییس جدید دفترسیاسی حماس انتخاب می شود.
وی اضافه کرد: همان گونه که اسماعیل هنیه نخست وزیر سابق و الگوی فلسطینی و مایه افتخارماست هیچ اشکالی ندارد که خالد مشعل هم رییس سابق دفتر سیاسی حماس باشد.
وی ادامه داد:بگذارید خالد مشعل هم در سال آینده رییس دفتر سابق حماس باشد.
انتخابات داخلی حماس هر چهار سال یکبار برای انتخاب اعضا و رئیس دفتر سیاسی به روش غیر علنی و محرمانه برگزار می شود. حماس هنوز اسامی نامزدهای رقابت کننده برای این منصب را اعلام نکرده است.
رسانه ها سفر، هنیه در آغاز ماه جاری از نوار غزه به مکه برای شرکت در مراسم حج را زمینه سازی برای شرکت در انتخابات داخلی حماس (که در آوریل آینده برگزار می شود) دانستند ولی حماس تاکید کرد که وی تنها برای ادای مناسک حج رفته وبه نوار غزه باز خواهد گشت.
مشعل با اشاره به تاکید حماس بر انتخابات ادامه داد: ما می خواهیم چیدمان تشکیلات فلسطینی را بزرگتر کنیم،بخاطر منافع فلسطین امتیاز هایی داده ایم و از آن چه در داخل و خارج می گذرد هم درس گرفته ایم .
دادگاه عالی فلسطین در رام الله رو چهارشنبه جلسه بررسی انتخابات محلی در کرانه غربی و غزه را به سوم اکتبر آینده موکول کرد.
این دادگاه در هشتم ماه جاری میلادی برگزاری انتخابات را که قرار بود، هشتم اکتبر آینده در نوار غزه و کرانه غربی برگزار شود،متوقف کرد وعلت این امر را عدم شرکت دادن بیت المقدس در این انتخابات و تخلف از قانون در تشکیل دادگاه های رسیدگی به اعتراضات عنوان کرد.
مشعل گفت: حماس هنگامی که تصور کرد پس از پیروزی در انتخابات 2006 با جدا کردن نوار غزه از کرانه غربی ، به تنهایی می تواند ازعهده مدیریت نوار غزه براید اشتباه کرد ، بعدها دیدیم که این کار چندان هم آسان نبود.
مشعل گفت: هیچ کس نمی تواند و حق ندارد تصمیم سیاسی و جهادی را به نام خود مصادره کند ،ما هنگامی که تصور کردیم دوره فتح به سرامده واکنون دور دور حماس است، اشتباه کردیم ، فتح هم که تلاش کرد ما را حذف کند، اشتباه می کرد.
وی ادامه داد: مسلمانان باید تحمل نقد را از دیگران داشته باشند. آنان در انقلاب ها مرتکب دو خطای عمده شدند اول در ارزیابی شان از موضوع با توجه به تجربه اندک و نداشتن اطلاعات کافی و دوم در نقص و قصوری که در ارتباط گرفتن با سایر گروه ها مرتکب شدند. نظریه حذف رقیب دیدگاه غلطی است و رویکرد درست شراکت همه گروههای میهنی است.
وی اظهار داشت: همه گروه ها در کشورهای میزبان بهار عربی باید پس از یک انتخابات دموکراتیک، به سمت مشارکت ملی، مسولیت پذیری ، وفاق ملی و سیاسی پیش بروند.
مشعل ادامه داد: بدون هیچ بزرگ بینی می توان گفت که حماس تحت تاثیر جنبش های بهار عربی قرار گرفت ولی ما برعدم دخالت در تحولات جاری درمنطقه تاکید داریم ضمن این که موضع خود را هم به روشنی بیان می کنیم. ما هوادار و تابع رای مردم این کشورها هستیم.تلاش هم می کنیم روابط سیاسی خود را با کشورهای منطقه براساس منافع مان و ضرورت های مترتب بر آن تنظیم کنیم و در صورت تعارض منافع با آن بر اساس ارزش ها و اصول برخورد می شود.
حماس از حرکت های بهار عربی برای حمایت از مقاومت مردم فلسطین از لحاظ سیاسی بهره های خوبی داشت این انقلاب ها حامی مقاومت مردم فلسطین بودند. بعدها مشخص شد که قطر ، ترکیه و مصر در جنگ 2012 رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه نقش آشکاری داشتند.
وی ادامه داد: شکی نیست که ما به عنوان جزیی از منطقه ، تحت تاثیر منفی و مثبت پیامدهای تحولات منطقه هستیم ولی مقاومت ما مشخصا در مقابل رژیم صهیونیستی هویت ماست، این مقاومت امری فصلی و تابع تحولات بین المللی نیست شرایط بین المللی چه خوب باشند چه بد، ما همچنان مقاومت خواهیم کرد چه همپیمان و حامی قوی داشته باشیم چه نداشته باشیم؛ اگر کسی هم از ما حمایت نکند ما خودمان بدست خودمان سلاح مورد نیازمان را می سازیم.
شبک 6002 * 1917**مترجم: کبری آقازری *انتشار دهنده : سید محمد باقر نوربخش

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال