اکوادور پایان وضعیت بغرنج بنیانگذار ویکی لیکس را خواستار شد

تهران - ایرنا - اکوادور امیدوار است که بازجویی ماه اکتبر از «جولیان آسانژ» بنیانگذار ویکی لیکس که از سال 2012 در سفارت این کشور در لندن پناه گرفته است، بتواند نشانه 'شروع پایان' بن بست حقوقی ایجاد شده در مورد پرونده او باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، ویکی لیس از سال 2010 پس از آنکه به کمک سازمان های رسانه ای، تلگرام های سیاسی وزارت خارجه آمریکا را انتشار داد، پا به صحنه جهانی گذاشت؛ درز این پیام ها، باعث درگرفتن یک بحث و جدل جهانی بر سر مرزبندی های مناسب روزنامه نگاری و شفاف سازی دولتی شد.
یک دادگاه استیناف سوئد هفته گذشته حکم جلب آسانژ را تمدید کرد و راه بازجویی از او در سفارت اکوادور در لندن را در تاریخ 17 اکتبر گشود.
«گیلوم لانگ» وزیر خارجه اکوادور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل به رویترز گفت: ما امیدواریم که مصاحبه ماه اکتبر بتواند به وضعیت بد آقای آسانژ پایان دهد.
وی افزود: ما امیدواریم که این 'شروع پایان' سرنوشت بغرنج جولیان آسانژ باشد؛ از ماندن وی در کنارمان استقبال می کنیم ولی می دانیم که این راه حل مشکل نیست.
آسانژ 45 ساله در سوئد در ارتباط با اتهاماتی که وی آن را تکذیب می کند از جمله ارتکاب تجاوز جنسی در سال 2010 تحت پیگرد قرار دارد.
وی با پناه گرفتن در سفارت اکوادور در لندن مانع از استرداد احتمالی خود به سوئد شد؛ او می گوید از آن بیم دارد که یک استرداد دیگر به آمریکا کشوری که در آن به دلیل فعالیت های ویکی لیکس باید در معرض تحقیقات جنایی قرار گیرد، در انتظارش باشد.
«گیلوم لانگ» وزیر خارجه اکوادور گفت: ترس ناشی از اذیت و آزار سیاسی از این حقیقت ناشی می شود که ما هرگز هیچ تضمینی در مورد عدم استرداد وی به کشور ثالث دریافت نکرده ایم.
شبک**1403**1021**مترجم: علی روشندل**انتشار دهنده: حسین نوروزیان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال