رئیس مرکز میراث ناملموس: اجلاس جهانی صنایع دستی فرصت همگرایی است

تهران-ایرنا- رئیس مرکز میراث ناملموس سازمان میراث فرهنگی گفت: اجلاس شورای جهانی صنایع دستی فرصتی مهم برای همگرایی، صلح و دوستی است.

اجلاس جهانی صنایع دستی از سوم تا ششم مهرماه برای اولین بار در ایران و در شهر اصفهان برگزار می شود.
به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، یدالله پرمون اظهار کرد: برگزاری اجلاس شورای جهانی صنایع دستی در معرفی صنایع دستی ایران بسیار تاثیرگذار است.
وی افزود: این اتفاق بزرگ را می توان از دو زاویه بررسی کرد، اینکه برگزاری نشست شورای جهانی به مسئله جا افتادن مقوله ای به اسم میراث فرهنگی ناملموس در دنیا که روز به روز در جهان به عنوان یک مقوله خاص میراث فرهنگی خود را مطرح می سازد کمک می کند.
پرمون اضافه کرد: در کارنامه موجود در حوزه میراث فرهنگی ناملموس شاهد افزایش سرمایه گذاری کشورها برای ثبت جهانی هستیم که ایران موفق شده تا در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی و فرش دو فرش ذهنی بافت فارس و فرش شهری کاشان را به ثبت جهانی برساند.
پرمون ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه سهمیه ثبت جهانی کردن هم محدود و کم است پس باید از این فرصتها استفاده کرد. از طرفی می دانیم جنوب شرق آسیا مهد صنایع دستی است، ایران باید با شرکت در این مجالس خود را مطرح کند به این معنی که برگزاری چنین اجلاس و شوراهایی زمینه بسیار مهمی در این راستا است.
وی تاکید کرد: در راستای انجام ثبت جهانی باید سیاهه برداری صنایع دستی انجام شود. ما نیاز به دایره المعارف داریم و واژه نامه تخصصی داریم که این اجلاس در این حوزه بسیار کمک کننده است.
رئیس مرکز میراث ناملموس سازمان میراث فرهنگی یادآور شد: از جنبه ارتباطات بین کشورها ، صنایع دستی یکی از حوزه هایی است که باعث صلح و وفاق و دوستی می شود چرا که دانش ساخت صنایع دستی محدود به یک قوم و قبیله نیست و اشتراکات بسیاری باهم دارد و این باعث یک حس مشترک می شود. مثلا رشته چوب ایران با آسیای میانه یا هند و پاکستان زمینه های مشترک دارد یا فلان رشته هنری ایران اشتراکاتی با افغانستان یا عراق دارد و اجلاس شورای جهانی صنایع دستی فرصتی مهم برای همگرایی و صلح و دوستی است.
فراهنگ**3079**1027**خبرنگار: علی اسدی**انتشار دهنده:محمدجواد دهقانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال