کاهش قیمت نفت به مشکل عربستان تبدیل گشته است

مادرید- ایرنا- روزنامه ال پاییس در گزارشی تحلیلی نوشت که عربستان سعودی با کاهش قیمت نفت دچار مشکلات مالی شده است .

به گزارش ایرنا، ال پاییس ادامه داد: صندوق بین المللی پول در بهار گذشته گزارشی در خصوص تاثیر قیمت پایین نفت بر اقتصاد کشورهای حوزه خلیج فارس تحت عنوان 'یاد گرفتن زندگی با نفت ارزان قیمت' منتشر کرده بود.
روزنامه اسپانیایی در ادامه افزود :در گزارش این نهاد توصیه شده این کشورها اصلاحات ساختاری عمیق برای کاهش وابستگی خود به نفت اعمال نمایند و اقدام به کاهش چشمگیر هزینه های خود کنند.
روزنامه ال پاییس در ادامه اشاره کرد: عربستان یکی از همین کشورهاست که کاهش قیمت نفت چنان وضعیت اش را تغییر داده که از دو سال پیش اختلاف بین درآمدها و هزینه های این کشور تا رقم منفی 15.9 درصد تولید ناخالص داخلی پیش رفته است.
رسانه اسپانیایی تصریح می کندکه با کاهش قیمت نفت عربستان با مشکلات مالی مواجه شد، ریاض تا یک دهه ای پیش 20 درصد نفت جهان را تولید می کرد حال تا رقم 14 درصد تولیدش پایین آمده و این سیر نزولی همچنان ادامه دارد.
در ادامه به تلاش دولت عربستان برای افزایش قیمت ها در این کشور و به ولخرجی های ریاض در دوران فراوانی اشاره کرده است.
ال پاییس نوشت :بر این اساس، عربستان سعودی در دوران درآمدهای کلان کمک های قابل توجهی به کشورهای دوست می کرده و از طرفی هزینه قابل توجهی را نیز صرف ساختن مساجد در کشور های غربی (از جمله مسجد واقع در حاشیه اتوبان ام-30 مادرید) کرده بود.
این روزنامه تاکید دارد ریاض مبلغ 45 میلیارد دلار صرف ساخت 1500 مسجد در کشورهای غربی در دهه 80 میلادی کرد و در حال حاضراین کشور در شرایطی نیست که بتواند به ادامه تامین اعتبار و ترویج مذهبش بپردازد.
اروپام *5*491**1488 *انتشار دهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال