رئیس پارلمان اروپا در لندن هشدار داد:

انگلیس بدون پذیرش حق تردد آزاد نیروی کار به بازار اروپا دسترسی نخواهد داشت

لندن - ایرنا - «مارتین شولتز» رئیس پارلمان اروپا روز جمعه در سخنانی در لندن هشدار داد که انگلیس نمی تواند از مزایای بازار مشترک اروپا بدون پذیرش حق گردش آزادانه نیروی کار بهره مند شود.

به گزارش ایرنا، شولتز در سخنانی در مدرسه اقتصادی انگلیس گفت: اکثریت اعضاء پارلمان اروپا بر انسجام حقوق آزادی در اتحادیه اروپا تاکید دارند. بنابراین من نمی توانم شرایطی را متصور شوم که در آن کامیون های تجاری آزادانه از مرز عبور کنند اما شهروندان اتحادیه نتوانند.
وی ضمن ابراز تاسف از رای مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا، تصریح کرد: بهترین گزینه برای این کشور ماندن در اتحادیه اروپا است و هر توافقی غیر از این، جنبه بده بستان خواهد داشت.
شولتز گفت: 'بهترین معامله ممکن با اتحادیه اروپا، عضویت در اتحادیه اروپا است. هر گونه توافق و معامله با اتحادیه مستلزم قاعده بده-بستان خواهد بود و فقط گزینه های دلخواه بریتانیا در فهرست غذا نخواهد بود. دوم در خصوص جابجایی و تردد آزاد به وضوح می بینم که اکثریت در پارلمان اتحادیه اروپا اصرار دارند که آزادی های بنیادین در اروپا جدایی ناپذیر از یکدیگرند.»
وی در عین حال هشدار داد در صورتی که ملاحظات پارلمان اروپا در توافق میان انگلیس و اتحادیه اروپا لحاظ نشود این نهاد سیاسی آن را وتو خواهد کرد.
رئیس پارلمان اروپا گفت: سازمانی که من از سال 2012 توفیق ریاستش را برعهده دارم نقش مهمی در تعریف روابط جدید میان انگلیس و اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد داشت. بنابراین چنانچه اولویت های پارلمان اروپا در این توافق لحاظ نشود آن را وتو خواهد کرد.
این سیاستمدار اروپایی باردیگر تاکید کرد که دولت انگلیس بایستی ماده 50 پیمان لیسبون را که ناظر بر خروج این کشور از اتحادیه اروپا است را فعال، تا مذاکرات آغاز شود.
وی گفت: انگلیس بایستی رسما به شرکایش اعلام کند که آینده را چگونه ارزیابی می کند.
رییس پارلمان اروپا، پس از دیدار با 'ترزا می' که پس از رای انگلیسی ها به خروج از اتحادیه اروپا در همه پرسی 23 جولای ( سوم تیرماه ) و استعفای دیوید کامرون بر کرسی نخست وزیر انگلیس تکیه زده است، در دانشگاه لندن حاضر شد.
مارتین شولتز، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا در سفر خود به لندن و در جریان دیدارش مقامات ارشد انگلیس نیز تصریح کرده است که این اتحادیه تا زمانی که ماده ۵۰ معاهده لیسبون کلید نخورد و اجراء نشود با لندن وارد مذاکره نخواهد شد.
اظهارات وی در حالی بیان می شود که بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس شامگاه پنجشنبه در حاشیه نشست سازمان ملل در گفت وگو با شبکه اسکای نیوز اعلام کرده بود که دولت این کشور قصد دارد «ماده 50» پیمان لیسبون را که ناظر بر روند جدایی اعضای اتحادیه اروپا و سرآغاز مذاکرات با بروکسل است، در ابتدای سال 2017 فعال کند.
هر چند پس از انتشار اظهارات جانسون، منابع انگلیسی به نقل از یک منبع 'داونینگ استریت' گزارش دادند که این 'تنها 'ترزا می' است که زمان فعال کردن ماده 50 لیسبون را مشخص می کند و نه شخص دیگری.'
این منبع نخست وزیری انگلیس عنوان کرده است: 'ترزا می' زمانی مذاکرات برگزیت را با بروکسل شروع خواهد کرد که به باورش 'بیشترین منافع را برای بریتانیا ' داشته باشد.
به گفته این منبع، 'نخست وزیر انگلیس مواضع قبلی اش را تغییری نداده است.'
اروپام**4**ن**1552** انتشار دهنده: قاسم شریعتی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال