نخستین جشنواره رسمی ایرانیان برلین با موضوع غذا، زبان و طراحی برگزار شد

برلین-ایرنا- رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آلمان اقدام به برگزاری برنامه ای تحت عنوان «سفره بلند ایرانی» در محل میدان اشتگلیس شهر برلین در عصر جمعه 2 مهرماه یکهزار و سیصد و نود و پنج کرد.

به گزارش ایرنا از برلین، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آلمان با هدف ارتقاء سطح شناخت از میراث فرهنگی و تمدنی ایران اسلامی نزد جامعه مخاطبین متنوع خود در آلمان و نیز با عنایت به افزایش جذب مشارکت ایرانیان مقیم در چارچوب برنامه‏های مصوب سال جاری خود اقدام به برگزاری این برنامه کرد.
در این برنامه که مؤسسات متعددی همچون انستیتو حافظ، مؤسسه لانگ تافل، شهرداری اشتگلیس و نیز برخی رستوران های ایرانی مشارکت کرده بودند، طی چندین ساعت متوالی علاوه بر ارائه نمونه‏های متنوعی از انواع غذاهای سنتی مناطق و اقوام مختلف ایران، فرصتی فراهم شد تا جمعیت علاقه مندان به شناخت ایران بتوانند با ویژگی‏های مختلف ادبیات و جامعه سرزمین تاریخی جمهوری اسلامی ایران آشنا شوند.
سفره بلند ایرانی برلین به طول 250 متر به گونه ای تنظیم شده بود تا خانواده‏های ایرانیان مقیم با مشارکت خود انواع غذاهای خانگی جامعه ایرانی را معرض نمایش قرار دهند. از جمله دیگر فعالیتهای جانبی؛ ایجاد کارگاه خوشنویسی، برگزاری مسابقه نقاشی برای کودکان، طراحی حروف الفبای فارسی بر سفره ایرانی و ... بود که مورد توجه قریب به یکهزار بازدیدکننده در مدت این برنامه واقع شد.
جشنواره غذا، زبان و طراحی با هدف معرفی همزمان فرهنگ و ادبیات ایرانی، الفبای فارسی و افزایش سطح تماس و ارتباط میان جامعه ایرانیان مقیم با ساکنان دیگر شهر برلین کوشید جنبه های متنوع زندگی اجتماعی ایرانی را در حاشیه این برنامه، موضوع گفتگوی مراجعه کنندگان آلمانی با ایرانیان مقیم، کند.
توصیف ظرفیت‏های اقتصادی، توریستی و فرهنگی ایران در غرفه‏های متعدد ایجاد شده در این برنامه نیز یکی از ابتکارات جالب دیگر رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آلمان بود که توانست نظر بازدیدکنندگان را به خود معطوف کند.
سید علی موجانی، رایزن فرهنگی سفارت، ابراز امیدواری کرد که امکان برگزاری سال‏های آتی این جشنواره در روند برنامه ریزی‏های فرهنگی در سطحی وسیع تر و فراگیر فراهم و از این طریق به مردم آلمان نشان داده شود که جامعه ایرانی مقیم آن کشور چه تأثیر فرهنگی و هویتی عمیقی را می توانند در تعاملات اجتماعی میان شرق و غرب ایفا کنند.
وی ضمن ابراز خرسندی از حضور فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فصل پائیز آلمان که اوج آن اختصاص به برگزاری مجموعه تابلوهای موزه هنرهای معاصر در موزه اسلامی برلین دارد، امیدواری خود را برای گسترش سطح همکاری‏های فرهنگی و هنری میان دو کشور ابراز کرد.
به باور وی، «یکی از مسئولیت‏های فرهنگی رایزنی‏ها علاوه بر معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی، ایجاد زمینه‏های مشارکت اجتماعی و ابراز و نمایش تأثیر حضور جوامع ایرانی در جغرافیای خارج از ایران از طریق جشنواره‏ها، نشست‏ها، همایش‏ها و برنامه‏های علمی و فرهنگی است».
به گفته وی در این زمینه «خوشبختانه طی سالیان اخیر جامعه جهانی توانسته است قضاوتی تازه را از جامعه ایرانی و ظرفیت‏های علمی و فرهنگی آن به دست آورد. از این رو اکنون منزلت و کرامت ایرانیان در خارج از کشور در تفاوت با دورانی که سیاست‏های رسانه‏ای و تبلیغی می‏کوشیدند هویت ایرانی را نادیده گرفته و ایران را ذیل مطالعات و ادبیات شرق‏شناسانه معرفی کنند، جایگاهی تازه یافته و وظیفه نهادهای فرهنگی را بیش از گذشته سنگین کرده است. همچنین به نظر می‏رسد که نه تنها ایران‏شناسی به جهت جامعه، فرهنگ و تمدن از آینده ای روشن تر نسبت به گذشته برخوردار خواهد شد، زبان و فرهنگ فارسی و معانی و حکمت‏های مندرج در آن نیز می‏توانند نقش تأثیرگذاری را بر افزایش شناخت از تمدن اسلامی ایران فراهم آورد».
وی با تأکید بر اینکه در هدف از برگزاری این جشنواره استفاده از ظرفیت فعالیت ‏های هنری و اجتماعی برای معرفی الفبای فارسی و زبان فارسی و طبعاً اشعار و مضامین اخلاقی و ارزش‏های فرهنگی اسلام، تشیع و تمدن ایرانی برای جامعه مقیم در آلمان بود، افزود: در این خصوص کوشش و تلاش متمادی خود را طی سالیان آینده می کنیم تا بتوانیم با مشارکت افزون تر ایرانیان مقیم در شهرهای مختلف آلمان به صورت برنامه مدون سالیانه، جشنواره‏هایی غذایی و فرهنگی برگزار کنیم که جلوه‏های متنوع تمدن و فرهنگ اسلامی ایرانی را نمایندگی کنند.
شبس**9241**خبرنگار: جواد ارشادی**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال