در آستانه اعلام نتایج انتخابات رهبری حزب کارگر عنوان شد؛

'جرمی کوربین'به دنبال برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی در انگلیس است

لندن - ایرنا - منابع انگلیسی روز سه شنبه مدعی شدند که 'جرمی کوربین' در صورت پیروزی مجدد در انتخابات رهبری حزب کارگر که از هم اکنون تقریبا قطعی به نظر می رسد، خواهان انتخابات زودرس پارلمانی در انگلیس خواهد شد.

به گزارش ایرنا، در برنامه 'نیوزنایت' 'شبکه بی بی سی' به نقل از منابع پارلمانی عنوان شد: کوربین پس از پیروزی مجدد در انتخابات رهبری حزب کارگر، درصدد است به عنوان رهبر این حزب از 'ترزا می' نخست وزیر انگلیس بخواهد که با هدف ایجاد تضمینی برای مذاکراتش با بروکسل در مورد برگزیت، در بهار آینده انتخابات زودرس پارلمانی ، برگزار کند.
در برنامه 'نیوزنایت'، عنوان شد که کوربین امیدوار است ارایه درخواست انتخابات زودرس پارلمانی، سبب ایجاد همبستگی و انضباط مجدد در حزب کارگر که دچار انشقاق و دو دستگی است، شود.
براساس گزارش این برنامه تلویزیونی شبکه 'بی بی سی'، کوربین از اعضای حزب کارگر خواهد خواست که به صورت یکپارچه به برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی رای دهند.
پس از کنارگیری 'دیوید کامرون' از رهبری حزب محافظه کار و استعفایش از مقام نخست وزیری انگلیس متعاقب همه پرسی 23 ژوئن که منجر به رای انگلیسی ها به برگزیت شد و انتخاب 'ترزا می' به عنوان نخست وزیر جدید این کشور در ماه جولای گذشته از سوی اعضای این حزب، درخواست برای انتخابات زودرس پارلمانی مطرح شده بود که از سوی 'داونینگ استریت' رد شد.
انتخابات عمومی آینده انگلیس قرار است در سال 2020 میلادی برگزار شود و 'ترزا می' در اوایل ماه سپتامبر تصریح کرد که تا آن تاریخ انتخابات دیگری دراین کشور برگزار نخواهد شد.
براساس رویه قانونی در انگلیس، پیشنهاد برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی در این کشور بایستی به تصویب دو سوم از نمایندگان مجلس عوام برسد.
با توجه به اینکه اکثر کرسی های مجلس عوام در اختیار حزب محافظه کار است، نمایندگان پارلمانی حزب کارگر حتی در صورت رأی یکپارچه به انتخابات زودرس پارلمانی بدون همراهی نمایندگان پارلمانی حزب محافظه کار و سایر احزاب سیاسی قادر نیستند این پیشنهاد را به تصویب برسانند.
در حال حاضر در مجلس عوام ، حزب محافظه کار، 330 کرسی، حزب کارگر 230 کرسی، حزب ملی اسکاتلند، 54 کرسی و حزب لیبرال دمکرات هشت کرسی دارند.
اگرچه با توجه به حمایت شمار زیادی از نمایندگان مجلس عوام از جمله نمایندگان پارلمانی حزب محافظه کار از ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا، انتخابات زودرس پارلمانی می تواند به صورت یک درخواست فرا حزبی مطرح و مورد حمایت گیرد.
به گفته تحلیل گران، یکی از راه های متوقف کردن و یا حداقل کند کردن روند برگزیت بعد از همه پرسی 23 ژوئن، برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی و سپردن سرنوشت برگزیت به نمایندگان جدید مجلس عوام است.
دولت انگلیس اعلام کرده است که در اوایل سال آینده میلادی، پس از فعال کردن ماده 50 پیمان لیسبون که ناظر بر خروج اعضای اتحادیه اروپا است، مذاکرات برگزیت را با بروکسل و 27 عضو این اتحادیه شروع خواهد کرد.
در همین حال شبکه اسکای نیوز روز سه شنبه گفت که کوربین در صورت پیروزی در انتخابات رهبری حزب کارگر، درصدد است که تغییرات رادیکالی را در نحوه انتخاب اعضای کابینه در سایه صورت دهد.
براساس این گزارش، کوربین پیشنهاد کرده است که یک سوم از اعضای کابینه در سایه از سوی نمایندگان پارلمانی حزب کارگر، یک سوم دیگر توسط رهبر این حزب و مابقی توسط اعضای حزب کارگر انتخاب شوند.
به نظر می رسد این پیشنهاد که از هم اکنون با مخالفت جناح مخالف جرمی کوربین در حزب کارگر مواجه شده، قادر است جایگاه حامیان کوربین را در رأس هرم این حزب تقویت کند.
براساس نظرسنجی و برآوردهای صورت گرفته پیروزی جرمی کوربین در انتخابات رهبری حزب کارگر که قرار است نتیجه آن در 24 سپتامبر ( سوم مهرماه) اعلام شود، تقریبا قطعی است.
حزب کارگر در خصوص انتخابات رهبری این حزب اعلام کرده، در 22 آگوست گذشته اوراق رأی گیری از طریق ایمیل و یا پست برای اعضای این حزب که واجد شرایط هستند و شمار آنها به بیش از 640 هزار نفر می رسد، فرستاده شده است.
افراد واجد شرایط در حزب کارگر، تا 21 سپتامبر ( 31 شهریور ماه) فرصت دارند که از بین دو نامزد یعنی جرمی کوربین و 'اسمیت اون'، یک نفر را انتخاب کنند.
نتیجه انتخابات رهبری حزب کارگر قرار است در 24 سپتامبر ( سوم مهرماه ) در اجلاس سرتاسری این حزب در شهر لیورپول اعلام شود.
بر اساس نتایج نظرسنجی اخیر موسسه 'یوگو' که به سفارش تایمز صورت گرفت و در همین روزنامه نیز منتشر شد، جرمی کوربین در انتخابات رهبری حزب کارگر 62 درصد آرا و تنها رقیبش 'اون اسمیت ' 38 درصد از آرا را به دست خواهند آورند.
جرمی کوربین در انتخابات رهبری حزب کارگر در سال گذشته میلادی توانسته بود، 59 درصد از آرا را به دست آورد.
انتخابات پیش از موعد رهبری حزب کارگر، به دنبال استعفای اکثر اعضای کابینه در سایه و رأی عدم اعتماد اکثر نمایندگان پارلمانی این حزب به جرمی کوربین صورت می گیرد.
کوربین از سوی نمایندگان پارلمانی شورشی حزب کارگر متهم به ناتوانی درارتباط گیری با رأی دهندگان در همه پرسی 23 ژوئن و در نتیجه نداشتن بخت پیروزی در انتخابات سراسر 2020 میلادی شده است.
وی همچنین از سوی آنها متهم شده که نتوانسته است نقش مؤثری در همه پرسی 23 ژوئن ( سوم تیرماه ) که منجر به برگزیت شد، ایفا کند.
جرمی کوربین اگرچه این ادعاها را رد کرده اما برای فرو نشاندن کامل موج مخالفت های درون حزبی نیازمند یک پیروزی قاطع در این انتخابات رهبری است.
کوربین در جریان انتخابات رقابت رهبری حزب کارگر در سپتامبر سال گذشته میلادی که در آن چهار نامزد شرکت داشتند، توانسته بود رهبری حزب را با کسب اکثریت آرا به دست گیرد؛ اتفاقی که تقریبا هیچ کس در انگلستان انتظارش را نداشت.
درصورت پیروزی قاطع مجدد کوربین در انتخابات رهبری حزب کارگر، وی با کسب مشروعیت قوی ناشی از انتخابات قادر خواهد بود، علاوه بر فرو نشاندن مخالفت های درون حزبی و انضباط بخشیدن به این حزب، به صورت قوی تر در برابر حزب محافظه کار که با آمدن 'ترزا می' تهاجمی تر شده است، ظاهر شده و نظراتش خصوصا نظرات چپ گرایانه اش در زمینه های اقتصادی و اجتماعی پیش برد.
اروپام**1** 1552 خبرنگار و انتشار دهنده: قاسم شریعتی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال