معاون وزیر علوم : روز جهانی ورزش دانشگاهی از سال آینده در همه دانشگاهها برگزار می شود

تهران – ایرنا – معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: طی سالهای اخیر ورزش دانشگاهی بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته و در همین راستا از سال آینده روز جهانی ورزش دانشگاهی در همه دانشگاه های کشور گرامی داشته می شود.

مجتبی صدیقی روز دوشنبه در حاشیه مراسم گرامیداشت روز جهانی ورزش دانشگاهی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: روز جهانی ورزش دانشگاهی امسال در تقویم جهانی ثبت شده است و این بهانه خوبی بود تا بحث ورزش دانشگاهی در کشور بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد .
رئیس سازمان دانشجویی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد : ورزش دانشگاهی در سال های اخیر به عنوان دومین رویداد مهم ورزشی جهان که قشر وسیعی از افراد هر کشور را تحت پوشش قرار می دهد، نه فقط در ایران که در همه کشورها مورد توجه مسئولان ورزشی و دانشگاهی قرار گرفته است.
صدیقی خاطرنشان کرد: آثار توجه به ورزش دانشگاهی در ایران حضور موفقیت آمیز کشورمان در بیست و هشتمین یونیورسیاد دانشجویان جهان در کره جنوبی بود که توانستیم با تعداد محدودی از ورزشکاران دانشجو در مقایسه با سایر کشورها جایگاه نهم جهان را کسب کنیم .
وی شرکت دانشجویان در رقابت های بین المللی رشته های مختلف ورزشی را زمینه ای برای توسعه ارتباط و تبادل اندیشه در فضای علمی و دانشگاهی عنوان کرد و گفت : علاوه بر افزایش سطح سلامت در میان دانشجویان ، حضور در رقابت های بین المللی نه تنها موجب توسعه صلح و دوستی به مردمان کشورهای مختلف می شود بلکه زمینه مناسبی برای برقراری ارتباط بیشتر دانشجویان در فضای علمی و دانشگاهی خواهد بود.
این مسئول ورزش دانشگاهی در ادامه در خصوص سرانه فضای ورزشی دانشگاهها گفت: مقیاس دانشجویی ما در دانشگاهها 600 تا 650 هزار دانشجوی روزانه است که میزان سرانه فضای ورزشی برای این ورزشکاران یک متر مربع است که امیدواریم این فضای ورزشی تا پایان برنامه ششم توسعه به یک و نیم متر مربع افزایش یابد.
معاون وزیر علوم همچنین به موضوع کم تحرکی در میان دانشجویان به دلیل سبک زندگی و توسعه فضاهای مجازی اشاره کرد و گفت: مساله کم تحرکی موضوع قابل توجهی برای قشر تاثیر گذار دانشگاهی محسوب می شود و بر همین اساس سعی داریم تا با راه اندازی اتاق تندرستی در خوابگاه های سراسر کشور به تجهیزات و امکانات ورزشی بهانه ای برای کم تحرکی و بی توجه به ورزش در میان دانشجویان باقی نگذاریم .
وی ادامه داد: خوشبختانه فضای ورزشی مناسبی در دانشگاههای کشور وجود دارد و با تجهیز خوابگاه ها در سال های آینده شاهد ارتقا سطح سلامت در میان قشر دانشجو و دانشگاهی باشیم .
صدیقی حضور در برنامه پیاده روی مراسم گرامیداشت روز جهانی ورزش دانشگاهی را نیز مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به مشغله زیاد و گرفتاری های مختلف روزمره فرصت کمتری برای پرداختن به ورزش فراهم می شود و لذا از پیاده روی به این بهانه راضی هستم.
محمد پورکیانی دبیر کل تربیت بدنی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نیز در گفت و گو با ایرنا ، برگزاری روز جهانی ورزش دانشگاهی را زمینه مناسبی برای توسعه صلح و دوستی در کشورها عنوان کرد و گفت: این روز بهانه خوبی برای پرداختن بیشتر به ورزش دانشگاهی محسوب می شود اما در کنار مراسم گرامیداشت این روز جهانی ، نمایشگاهی از تولیدات صنعتی دانشجویان در حوزه ورزشی نیز برپا شده است که می تواند انگیزه خوبی برای دانشجویان فعال در این حوزه باشد.
وی توسعه ورزش دانشجویی را عامل مهمی در ارتقا سطح سلامت در جامعه تاثیر گذار کشور عنوان کرد و گفت: افزایش سلامت دانشجویان موجب سلامت ذهن و فکر آنان و توانمندی بیشتر دانشجویان در حوزه های علمی نیز خواهد شد.
نخستین مراسم گرامیداشت روز جهانی ورزش دانشگاهی صبح امروز با حضور معاونان و مسئولان وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری و ورزش و جوانان با انجام پیاده روی در دانشگاه تهران برگزار شد.
در این مراسم مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم ، غلامرضا شعبانی بهار و عبدالحمید احمدی معاونان توسعه ورزش همگانی و فرهنگی ، آموزشی و پژوهشی وزیر ورزش و جوانان حضور داشتند.
ورزشی **1828/9250 ** 1701** خبرنگاران - خدیجه روزبهانی / گلی سفیدزاده* انتشار دهنده - حمید قدیمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال