چین و چالش های پیش روی برگزاری اجلاس «جی 20»

پکن - ایرنا - با نزدیک شدن به زمان برگزاری اجلاس سران گروه «جی 20» در شرق چین، پکن به شدت نگران توطئه ها و دسیسه چینی های سیاسی غرب برای بر هم زدن برنامه های نشست است.

به گزارش ایرنا، چین می کوشد تا همه محورهای اقتصادی روز جهان در این اجلاس مطرح شود و به همین منظور در حرکتی ابداعی شماری از هیات های کشورهای در حال رشد را به اجلاس دعوت کرده است تا اجازه خودنمایی سیاسی به غربی ها داده نشود.
آمریکا بخصوص درصدد طرح مسائل سیاسی همچون اختلافات چین با همسایگانش درباره دریاهای شرقی و جنوبی است و می خواهد ژاپن و کره جنوبی را در این راستا با خود همراه کند.
نگرانی چین البته بیهوده نیست چرا که این کشور هم با قدرت روز افزون نظامی ژاپن در پرده حمایت های صریح آمریکا روبروست و هم با کره جنوبی درگیر منازعه استقرار سامانه موشکی آمریکایی «تاد» است.
این کشور از سوی دیگر در دریای جنوبی باید با فیلیپین و ویتنام دست و پنجه نرم کند و از طرف دیگر باید نگران فروش های تسلیحاتی کلان واشنگتن به تایوان باشد که آن را جزیره ای متعلق به خود می داند.
از طرف دیگر در بخش اقتصادی هم آمریکا در تلاش است تا چین را در زمینه کنترل صادرات و مدیریت بر نرخ ارز تحت فشار بگذارد و این موضوعات اقتصادی هم توسط واشنگتن ابعادی سیاسی به خود گرفته است.
«شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین این اجلاس را یک سکوی پرش برای کشورش جهت تقویت جایگاه بین المللی آن بخصوص در عرصه اقتصادی می داند و می خواهد در یکی از مهمترین رویدادهای اقتصادی دوران رهبری خود حرف نخست را بزند.
در چنین شرایطی کارشکنی های آمریکا باعث هراس پکن شده است که مبادا کشانده شدن اجلاس به سمت مسائل سیاسی، چین و نشست را از اهداف اصلی اقتصادی برای یافتن راه های برون رفت دنیا از رکود اقتصادی دور کرده و از جاده توسعه اقتصادی پایدار منحرف سازد.
روزنامه ارگانی «گلوبال تایمز» چین بتازگی در گزارشی نوشت که پکن محورهای اقتصادی را در اجلاس دنبال می کند و علاقه ای به طرح مسائل سیاسی ندارد.
از آن سو اما باور بر این است که مجموعه ای از منازعات سیاسی؛ چین و کشورهای حاضر در اجلاس را احاطه کرده است که هر آن ممکن است از هر سو مباحثات گرم سیاسی سرگرفته شده و موضوع اصلی اجلاس جی بیست که اقتصاد است را به حاشیه ببرد.
به هر صورت برای چین مهم است که با برگزاری این اجلاس در بهترین شرایط ممکن به دنیا نشان دهد که چطور این کشور بر اوضاع اقتصادی دنیا مدیریت می کند.
دست های زیادی دیده می شود که نشانه هایی از تلاش های غربی ها برای در هم شکستن تلاش های چین برای برگزاری اجلاس است.
از آن جمله اینکه آمریکا دستکاری نرخ ارز بین المللی را آغاز کرده است و بر طبل مسائل و منازعات سیاسی در دریای جنوبی می کوبد و استرالیا اجازه نداد تا معامله شرکت انرژی با چینی ها به ارزش هفت میلیارد و 700 میلیون دلار شکل بگیرد.
انگلیس دیگر کشوری که خود را همواره با سیاست های آمریکا هماهنگ کرده و حتی از اروپایی ها دور نگهداشته است برای ضربه زدن به چین در عرصه های سیاسی و اقتصادی باعث تعلیق و تعویق در سرمایه گذاری چین برای اجرای طرح هسته ای در آن کشور به ارزش 24 میلیارد دلار شده است.
شاید به همین دلیل باشد که چین با نزدیک شدن به زمان برگزاری اجلاس در روزهای چهارم و پنجم سپتامبر (14 و 15 شهریور) در شهر «هانگ جو» در استان «جه جیانگ» در شرق این کشور از کشورهای غربی و حتی از ژاپن خواسته است نقش سازنده ای در اجلاس «جی 20» ایفا کنند.
چین حتی اگر با مباحثات سیاسی مطرح شده در اجلاس مخالفت کند به طور حتم از سوی کشورهای غربی در زمینه های اقتصادی چون کنترل بر ارز، محدودیت های صادراتی و همینطور حمایت گرایی یکجانبه تجاری تحت فشار قرار خواهد گرفت اما به هر صورت کوشش پکن این است که نشان دهد توان مدیریت بر اقتصاد جهانی را دارد و این مقوله فقط نباید بر عهده غرب باشد.
آساق**1597

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال