با هدف توسعه صادرات و واردات؛

فاز تجاری منطقه ویژه اقتصادی سهلان افتتاح می شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران اعلام کرد فاز تجاری منطقه ویژه سهلان با هدف توسعه صادرات و واردات فردا(پنجشنبه)افتتاح می شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران، «ولی آذروش» با اشاره به افتتاح رسمی فاز تجاری و ظرفیت های بالقوه منطقه سهلان در امور صادرات و واردات گفت: ایجاد مناطق ویژه اقتصادی یکی از راه های توسعه ای کشور در بخش واردات و صادرات محسوب می شود.
وی افزود: با استفاده از فرصت های اقتصادی دوران پسابرجام(برنامه جامع اقدام مشترک) و حذف بروکراسی های اداری افتتاح این فاز تجاری می تواند نقش تعیین کننده ای در بهبودوضع معیشتی منطقه داشته باشد.
به گفته آذروش، براساس قانون مناطق ویژه اقتصادی، کسب و کار در این مناطق از مزایای قانونی خاصی از جمله امکان واگذاری و اجاره زمین و انبار به متقاضیان سرمایه گذاری در منطقه به صورت کوتاه مدت و بلندمدت، ورود کالا، ماشین آلات، قطعات یدکی وسایل نقلیه، پردازش بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی، تضمین سرمایه های خارجی و صدور قبض انبار تفکیکی و گواهی مبدا جهت کالاهای وارداتی و صادراتی برخوردار خواهند شد.
وی با بیان اینکه براساس مصوبه مجلس، شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی از سال 1389 فعالیت های خود را جانمایی کرده است، افزود: براساس این مصوبه، دولت شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران را به عنوان سازمان مسوول این منطقه معرفی کرد تا با اجرایی شدن فاز تجاری منطقه ویژه درسال 1395 گامی مهم در عمل به منویات مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل برداشته شود.
آذروش با اشاره به تامین بخش های زیرساختی منطقه سهلان خاطرنشان کرد: این منطقه در تقاطع کریدور شمال و جنوب، شرق و غرب قرار دارد و دارای بخش های زیرساختی نظیر راه های مواصلاتی مناسب، ریل راه آهن، باراندازهای وسیع و بزرگترین انبارهای مسقف کشور، نزدیکی به فرودگاه بین المللی تبریز، آب شیرین کن برای تامین آب شرب، شبکه های توزیع نیرو و مخابرات است. با کلید خوردن صنعت انبارداری در این بخش از کشور، شاهد اقدامات قابل قبولی برای بخش های صنعتی و تجاری کشور در امر واردات و صادرات خواهیم بود.
به گزارش ایرنا، منطقه ویژه اقتصادی سهلان در صنعتی ترین نقطه شمال غرب کشور، 15 کیلومتری شهر صنعتی تبریز و در مسیر جاده ترانزیتی ایران – اروپا - قرار گرفته است. این منطقه از دیرباز به سبب واقع شدن در مسیر جاده کهن ابریشم موقعیتی خاص و استراتژیک داشته و مورد توجه دولتها ، بازرگانان و فعالان اقتصادی بوده است .
علاوه بر اینکه این منطقه به عنوان دروازه اروپا شناخته می شود، همجواری و نزدیکی آن با کشورهای عراق و اقلیم کردستان عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان و نخجوان و جمهوری ارمنستان نیز از امتیازات خاص این منطقه به شمار می رود.
وجود صنایع قدرتمند در آذربایجان شرقی و شهر تبریز و آشنایی مردم منطقه با فرهنگ کار و الزامات جامعه صنعتی نیز به عنوان منبع تامین نیروی انسانی کارآمد از ویژگی های این منطقه است.
اقتصام **1070**1561

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال