جنگنده های ترکیه شمال سوریه را بمباران کردند

آنکارا –ایرنا - جنگنده های نیروی هوایی ترکیه در هفتمین روز عملیات موسوم به سپرفرات مناطقی از شمال سوریه را شب گذشته بمباران کردند.

به گزارش ایرنا، در اطلاعیه ای که ستاد فرماندهی ارتش ترکیه در هشتمین روز عملیات برون مرزی نیروهای مسلح ترکیه در شمال سوریه، صادر کرد، آمده است: این عملیات بین ساعات20:20 تا 21 به وقت محلی روز سه شنبه در منطقه کلیه سوریه اجرا شده است.
در اطلاعیه بطور مشخص به اینکه عملیات علیه چه گروهی صورت گرفته اشاره نشده ولی گفته شده است: اهداف تروریستی مشخصی بمباران شده است.
در اطلاعیه تاکید شده است عملیات سپرفرات که برای برطرف کردن تهدیدات تروریستی و در راس آن داعش و افزایش امنیت مرزهای ترکیه و حمایت از ائتلاف بین المللی ضد داعش از چهارشنبه گذشته شروع شده است، ادامه دارد.
ستاد فرماندهی ارتش ترکیه مدعی شده است این عملیات براساس منشور 51 سازمان ملل در حق دفاع مشروع و در راستای مصوبات سازمان ملل در مبارزه با داعش و همچنین حقوق بین المللی ترکیه اجرا می شود و حساسیت لازم برای جلوگیری از ضرر دیدن غیرنظامیان در این عملیات را دارد.
جنگنده بمب افکن های اف 16 ترکیه یکشنبه گذشته نیز مواضع یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) در شمال سوریه را بمباران کرده بودند.
این عملیات به به دنبال هدف گرفته شدن دو دستگاه تانک این کشور در منطقه جرابلس اجرا شده بود.
عملیات سپرفرات ترکیه در حالی وارد هشتمین روز خود شده است که رسانه ها همچنان از تقویت نیروهای ترکیه در مرز سوریه و افزایش حضور نظامی این کشور در شمال سوریه خبر می دهند.
به نوشته این رسانه ها هدف ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و راندن نیروهای پ.ی.د/ی.پ.گ از مرزهای ترکیه و حتی از بخش شرقی رودخانه فرات می باشد که آنکارا آنها را شاخه ای از پ.ک.ک و سازمان تروریستی قلمداد می کند.
این در حالی است که پیشتر خط قرمز ترکیه عبور این نیروها به غرب رودخانه فرات اعلام شده و در این راستا بر لزوم خروج کردهای جدایی طلب از شهر منبج نیز تاکید می شد.
گفته می شود ترکیه با پاکسازی منطقه قصد دارد نیروهای وفادار به خود از ارتش آزاد سوریه متشکل از گروه های عرب و ترکمن را در منطقه مستقر کند. مقام های ترکیه می گویند اینها مردمان بومی منطقه هستند که به زور از خانه و کاشانه خود رانده شده اند.
ادعا می شود ترکیه بعداز استقرار این نیروها نیز از منطقه خارج نشده و به حمایت های خود از آنچه معارضان سوری میانه رو سوری یاد می کند، در تامین منطقه امن به عرض 90 و عمق 40 کیلومتر در خاک سوریه ایجاد کند.
ارتش ترکیه اعلام کرده است فعلا حدود 400 کیلومتر مربع از این منطقه پاکسازی شده است.
سانه های ترکیه می گویند روز گذشته به دنبال حمله به نیروهای ارتش ترکیه در جرابلس از مناطق تحت کنترل داعش و زخمی شدن سه تن از نظامیان ترکیه از جمله یک سرهنگ، این عملیات هوایی صورت گرفته است و یک دستگاه تانک ترکیه در این حمله آسیب دیده است.
خاورم/2011**1579

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال