معرفی ورزش جدید با نام لوتوپ در محمودآباد؛

مازندرانی ها صاحب فوتبال اختصاصی شدند

ساری - ایرنا - یک پزشک عمومی با همکاری دانشکده علوم دریایی شهرستان محمودآباد در مازندران ورزش جدیدی را با نام ' لوتوپ ' معرفی کرده است.

دکتر علی قاسمی که به عنوان پزشک عمومی در شهر محمودآباد فعالیت دارد شامگاه سه شنبه این ورزش جدید را با حضور مسئولان شهرستان در دانشکده علوم دریایی محمودآباد رونمایی کرد.
وی در این مراسم گفت که پس از اختراع و قاعده بندی این ورزش، آن را به نام «لوتوپ» در مراجع قانونی ثبت کرده است.
در مراسم رونمایی از این ورزش فرماندار به همراه جمعی از مدیران و مسئولان شهرستان محمود آباد حضور داشتند.
قاسمی در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: لوتوپ یک بازی توپی که سال 1391 آن را طراحی کردم و سپس توسط کارشناسان اداره کل ورزش و جوانان مازندران مورد بررسی قرار گرفت و تائید شد.
وی با اظهار این که این ورزش را وزارت ورزش و جوانان نیز تائید کرده است، افزود: لوتوپ به عنوان یک بازی مکمل می تواند در تمرین تیم های حرفه ای فوتبال مورد استفاده قرار گیرد و قابلیت اجرا بر روی زمین چمن، شن و سالن ورزشی را دارد.
این پزشک علاقه مند به ورزش در خصوص نحوه اجرای این بازی هم توضیح داد: بازی لوتوپ نیازمند زمینی به طول 12 متر و عرض شش متر است و بازی در دو نیمه زمین هر یک به طول شش متر و با دو بازیکن و 10 توپ انجام می شود.
وی با اظهار این که در وسط این زمین تور متحرک وجود دارد و هر بازیکن برای هر دوره بازی پنج توپ در اختیار دارد، افزود: بازی در 2 وقت پنج دقیقه ای انجام می شود.
قاسمی گفت: زمین این ورزش از اطراف و سقف به ارتفاع سه متر سرپوشیده است و تور داخل زمین هم به یک دستگاه موتور متحرک وصل است که با شروع بازی به سمت بالا حرکت می کند و بازیکنان باید تلاش کنند توپ حریف در زمینشان نخوابد و آن را دور کنند.
وی افزود: هدایت توپ ها با پا و شوت کردن است و 2 داور بر بازی نظارت و قضاوت دارند و در پایان بازی برنده کسی است که توپ کمتری در زمینش بخوابد.
قاسمی گفت که این بازی و ابزارهای مورد استفاده در آن را به شماره 83030 در روز هیجدهم خرداد سال 93 ثبت کرده و بر اساس مصوبه شماره 93020702 تاریخ بیست و هشتم اردیبهشت 92 هم مورد تائید شورای تخصصی ارزیابی اختراع قرار گرفته است.
این پزشک عمومی علت نام گذاری این ورزش به نام لوتوپ را ابداع این ورزش در استان مازندران عنوان کرد و گفت: لو در زبان مازندرانی به معنای ضربه زدن با پاست و چون این ورزش از ورزش های توپی به حساب می آید از عنوان «لوتوپ» برای آن استفاده شده است.
7326/1654 *شبس*1488 **1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال