با نظارت فدراسیون جهانی رباتیک (فیرا) صورت می گیرد

برگزاری اولین المپیک ربات های انسان نما در ایران

تهران- ایرنا- شاید بتوان 2016 را المپیکی ترین سال در تاریخ رقابت های ورزشی نامید، چراکه علاوه بر مسابقات المپیک و پارالمپیک ریو در تابستان، تجربه اولین المپیک ربات های انسان نمای جهان نیز در پاییز امسال به میزبانی ایران رقم خواهد خورد.

به گزارش ایرنا، ربات های انسان نما چندسالی است که پا به توپ شده اند و طبق برنامه ریزی های فدراسیون بین المللی ربوکاپ ( RoboCup)، این ربات ها باید تا سال 2050 به اندازه ای از چابکی، استقامت و ادراک دست پیدا کنند که بتوانند برترین تیم فوتبال دنیا و قهرمانان فیفا را شکست بدهند.
تکنولوژی رباتیک و هوش مصنوعی در چند سال اخیر به مرحله ای از پیشرفت رسیده است که رقابت تیم های فوتبال انسان ها و ربات ها در هفتمین دوره مسابقات بین المللی روبوکاپ آزاد ایران (ایران اوپن 2012) به تساوی کشید.
در این مسابقات، ابتدا تیم روبات فوتبالیست سایز متوسط MRL از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، گل اول بازی را به ثمر رساند و در ادامه، 'عادل فردوسی پور' کارشناس ورزش و مجری برنامه نود صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که در تیم انسان ها بازی می کرد، با به ثمر رساندن یک گل رقابت را به تساوی کشاند.
بنابراین، دور از ذهن نیست که با تداوم پیشرفت دانش رباتیک، تیم انسان ها بسیار زودتر از سال 2050 در مقابل ربات های فوتبالیست تن به شکست بدهد.
ربوکاپ (RoboCup) عنوان مسابقاتی بین المللی در زمینه دانش رباتیک و هوش مصنوعی است که سالانه توسط فدراسیون بین المللی RoboCup برگزار می شود و عنوان آن برگرفته از کلمات «Robot Soccer» (مسابقه فوتبال) و «World Cup» (جام جهانی) است.
دانش رباتیک و هوش مصنوعی در ایران نیز طرفداران و مشتاقان زیادی در محافل دانشگاهی و حتی در سطح دبیرستان دارد که سالانه ابداعات و نوآوری های خود را در مسابقات مختلف ملی و بین المللی عرضه می کنند.
مسابقه بین المللی ربوکاپ آزاد ایران یکی از این عرصه های رقابتی رباتیک است که همه ساله به همت دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود و علاوه بر این، جشنواره بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی نیز سالانه به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با همکاری فدراسیون جهانی رباتیک (FIRA) شاهد رقابت ربات ها در لیگ های گوناگون است.

**المپیک ربات های انسان نما در جشنواره رباتیک امیر کبیر
جشنواره رباتیک امیرکبیر که تاکنون پنج دوره را با موفقیت پشت سرگذاشته، امسال قرار است متفاوت تر و متنوع تر از سال های گذشته برگزار شود و المپیک ربات های انسان نما را برای اولین بار در تاریخ رقابت های رباتیک دنیا رقم بزند.
رئیس اداره انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، زمان برگزاری ششمین مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی این دانشگاه را از 10 تا 15 آذرماه اعلام کرد و گفت: مرحله پیش ثبت نام تیم ها در دو بخش دانشجویی و دانش آموزی از دهم شهریورماه به صورت اینترنتی آغاز می شود و تا پنجم مهرماه ادامه می یابد.
'سروش صادق نژاد' افزود: تیم ها از 20 شهریورماه تا 30 مهرماه فرصت دارند مدارک فنی مرتبط با فعالیت های خود در این مسابقات را از طریق سایت جشنواره به نشانی autcup.aut.ac.ir ارسال کنند و بررسی فنی تیم ها نیز از اول تا پانزدهم آبان ماه صورت خواهد گرفت.
وی خاطرنشان کرد: ثبت نام قطعی تیم ها در پنج لیگ دانشجویی و سه لیگ دانش آموزی در فاصله زمانی 10 آبان تا یکم آذرماه انجام خواهد شد.
صادق نژاد در معرفی لیگ های رقابتی جشنواره رباتیک امیرکبیر گفت: مسابقات دانشجویی در پنج لیگ ربات های انسان نما، ربات های مین یاب، ربات های کار، ربات های ریز پرنده و ربات های مسیریاب پیشرفته تدارک یافته است.
وی ادامه داد: برای اولین بار در نظر داریم در لیگ ربات های انسان نما، یک المپیک ترتیب دهیم و طبق برنامه ریزی صورت گرفته، ربات های انسان نما در جشنواره رباتیک امسال در مسابقات فوتبال، بسکتبال، تیراندازی، وزنه برداری، راگبی، ژیمناستیک، تکواندو و برخی مواد دومیدانی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
صادق نژاد با بیان اینکه جشنواره رباتیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر با نظارت و همکاری فدراسیون جهانی رباتیک (فیرا) برگزار می شود، ابراز امیدواری کرد که برگزاری این المپیک رباتیک، مقدمه ای برای به رسمیت شناخته شدن آن در مسابقات آتی فیرا و گسترش آن در سطوح پیشرفته و به صورت جهانی باشد.
وی درباره تفاوت دیگر ششمین جشنواره بین المللی رباتیک امیرکبیر با دوره های قبل نیز گفت: سال گذشته با همکاری انجمن رباتیک افغانستان، مسابقات رباتیک دانشجویان غیرایرانی در حاشیه جشنواره ما برگزار شد که امسال بنا به درخواست دانشجویان غیرایرانی، رقابت های آنها در جشنواره اصلی تجمیع شده و در لیگ ربات های مسیریاب پیشرفته برگزار خواهد شد.
رئیس اداره انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: در بخش دانش آموزی نیز سه لیگ شامل ربات های انسان نما، ربات های ترابری و ربات های مسیریاب پیش بینی شده است که لیگ مقدماتی ربات های مسیریاب مختص تیم های غیرایرانی خواهد بود.
وی برگزاری نمایشگاهی از آخرین دستاوردها و نوآوری های حوزه رباتیک و هوش مصنوعی با حضور نمایندگان بخش های دانشگاهی، پژوهشگاهی و شرکت های خصوصی را از جمله برنامه های جانبی ششمین جشنواره بین المللی رباتیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر برشمرد.
علمی**1055**2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال