تولید نانوذرات آلومینا با کاربرد در پالایش نفت و کاهش گازهای گلخانه ای

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه صنعتی اصفهان با همکاری محققانی از کشور آلمان با بکارگیری یک روش آزمایشگاهی سبز، نانوذرات آلومینا را با خلوص و کیفیت بالا تولید کردند که در پالایش نفت خام و کنترل تولید گازهای گلخانه ای کاربرد دارد.

به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، آلومینا یکی از مواد سرامیکی است که به دلیل ارزان بودن هزینه تولید، پایداری حرارتی خوب، سطح ویژه و قدرت اسیدی سطحی بالا و برهمکنش با فلزت واسطه در بسیاری از صنایع و واکنش ها مورد توجه واقع شده است.
این ماده به عنوان جاذب سطحی، کاتالیست و کمک کاتالیست در بسیاری از فرایندهای پتروشیمی و تصفیه نفت مورد استفاده قرار می گیرد. ابداع روش های جدید و پربازده در تولید نانوذرات اکسیدی از جمله نانوذرات آلومینا از اهمیت بالایی برخوردار است.
دکتر غلامحسین محمدنژاد محقق دانشگاه صنعتی اصفهان در مورد این طرح گفت: هدف از انجام این طرح، تولید نانوذرات با کیفیت آلومینا با استفاده از مواد اولیه خالص سازی است.
وی در خصوص مزایای روش استفاده شده در این طرح افزود: واکنش مورد استفاده در این طرح برای تولید نانوذرات آلومینا در زمان و دمای پایینی انجام می شود و هزینه تولید و آلودگی زیست محیطی انجام این فرایند نسبت به فرایندهای مشابه کمتر است.
در این طرح تلاش شده با استفاده از پیش ماده با خلوص بالا و ایجاد شرایط بهینه تولید، خواص نهایی نانوذره تولیدی از قبیل مساحت سطح به شرایط بهینه برسد. به این منظور از پیش ماده های مولکولی الکوکسیدی از جمله آلومینیم ایزوپروپوکسید و آلومینیم متوکسی اتوکسید، که به راحتی می توان آنها را از ضایعات آلومینیوم تهیه و خالص سازی کرد، استفاده شده است که می تواند تأثیر زیادی در خلوص ماده نهایی داشته باشد.
همچنین در راستای تأمین شرایط ساده واکنش، از انجام مراحلی از قبیل صاف کردن، شست وشوی مکرر، حلال های آبی و آلی غیرسبز و استفاده از قالب ها اجتناب شده است تا محصول نهایی با مساحت سطح، حجم حفره و خلوص بالایی تولید شود.
این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر غلامحسین محمدنژاد عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و محققانی از FSU-Jena کشور آلمان است.
نتایج این طرح پژوهشی در نشریه DaltonTransactions به چاپ رسیده است. این مقاله بخشی از طرح پژوهشی حمایت شده از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ایران است.
علمی **1023**1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال