نوآوری نانو کامپوزیت تقویت خاک بستر، تاییدیه علمی گرفت

سمنان- ایرنا- نوآوری نانو کامپوزیت تقویت کننده خاک بستر، از نوآوران دانشگاه سمنان با تایید شورای تخصصی ارزیابی اختراعات پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان، گواهی تاییدیه علمی از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران اخذ کرد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی دانشگاه سمنان، داوود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری این دانشگاه، گفت: نوآوری «نانو کامپوزیت تقویت کننده خاک بستر» را دکتر عبدالحسین حداد عضو هیات علمی گروه ژئوتکنیک دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان، فواد چنگیزی دانش آموخته کارشناسی ارشد ژئوتکنیک این دانشگاه و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان، در اداره کل مالکیت صنعتی به شماره 85514 در سال 1394 به ثبت رسانده بودند و اکنون موفق به اخذ تاییدیه علمی این نوآوری از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران شدند.
عبدالحسین حداد در توضیح این نوآوری گفت: ساخت راه ها، پل ها و سایر ابنیه و سازه ها بر روی زمین های سست و نرم و مشکلات ناشی از این امر، همواره از چالش های مهم در مسیر اجرای طرح های عمرانی بوده و آسیب ها و خرابی های وارده بر سازه ها ناشی از نشست زمین یا گسیختگی آن، موجب پدید آمدن مخاطرات جدی جانی و مالی برای ساکنان و کاربران این سازه ها می شود .
حداد ادامه داد: در این طرح، برای مقاوم سازی و تثبیت زمین های سست، برای اولین بار به طور همزمان، از 2 ماده نوین که شامل الیاف بازیافتی پلی استر و نانو ذرات است ،استفاده شده است.
وی با بیان اینکه برای بررسی میزان افزایش مقاومت خاک بستر در اثر استفاده از این نوع نانو کامپوزیت، نمونه هایی از خاک سست تثبیت شده با درصدهای مختلف نانو سیلیس و الیاف بازیافتی پلی استر ساخته و مورد آزمایش قرار گرفته است، افزود: ارزیابی و مقایسه نتایج، بیانگر افزایش قابل ملاحظه مقاومت فشاری و مقاومت برشی خاک بستر اصلاح شده نسبت به خاک بستر طبیعی است.
نوآور دانشگاه سمنان گفت: مرمت و بهسازی پِی و شالوده ساختمان های تاریخی از دیگر کاربردهای این نوع مواد تثبیت کننده است .
وی افزود: کاربرد این نوع نانو کامپوزیت در بهسازی خاک های سست و نرم باعث افزایش مقاومت برشی خاک شده و از این رو در دراز مدت موجب دوام و استحکام بیشتر بستر راه ها و سازه های احداث شده در سطح زمین و کاهش آلودگی های زیست محیطی و هزینه های ناشی از احداث و بهره برداری طرحهای عمرانی بر روی خاک های بهسازی شده می شود.
حدود 16 هزار دانشجو در دانشگاه سمنان تحصیل می کنند و این دانشگاه با داشتن 365 رشته گرایش، حدود چهار هزار و 500 دانشجو تحصیلات تکمیلی و بیش از 350 عضو هیات علمی، در شاخص های علمی و پژوهشی دوازدهمین دانشگاه برتر کشور است.
6103

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال