در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا؛

وزیر خارجه نیکاراگوئه: مناسبات اقتصادی، فاصله جغرافیایی ایران و آمریکای لاتین را کوتاه می کند

ماناگوا - ایرنا - وزیر امور خارجه نیکاراگوئه تاکید کرد: با گسترش مناسبات اقتصادی میان ایران و کشورهای آمریکای لاتین، مشکل بُعد مسافت میان آنها در حال کمرنگ شدن است.

ساموئل سانتوس روز سه شنبه به وقت محلی - چهارشنبه به وقت تهران - در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی ایرنا به نیکاراگوئه افزود: فاصله زیاد جغرافیایی همواره یک مانع در راه توسعه روابط ما و ایران بوده است اما اکنون هر بار بیشتر روابط تجاری و همکاری بین بخش خصوصی و ملت های دو طرف افزایش می یابد و در نتیجه، مسافت کوتاه تر می شود.
وی افزود: معتقدیم برای غلبه بر این مانع، نیاز به عامل اقتصادی، اراده سیاسی و روابط انسانی داریم و خوشبختانه، امروزه افزایش تماس و همکاری میان شرکت ها وجود دارد و همه ما را به هم نزدیک می کند.
وزیر امور خارجه نیکاراگوئه در همین راستا حضور هیات بزرگ اقتصادی و سیاسی ایران متشکل از مدیران و نمایندگان 60 شرکت بخش خصوصی و 20 تن از مسوولان شرکت های دولتی در 6 کشور آمریکای لاتین از جمله نیکاراگوئه را بسیار ارزشمند توصیف کرد.
سانتوس همچنین گفت: ترکیب هیات اعزامی ایران به نیکاراگوئه، برنامه ریزی آن و نشست های موثر و مشخصی که برای بررسی ظرفیت های همکاری اقتصادی مشترک انجام می دهد، قطعا در تقویت مناسبات ایران و کشورهای منطقه موثر خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه روابط دوجانبه نیکاراگوئه و ایران به ویژه از سال 2007 میلادی ببعد همواره عالی بوده و گفت و گوهای مداوم، همه جانبه و آرامی را در زمینه های مختلف با یکدیگر داشته ایم.
سانتوس یادآور شد: ما از مدت ها پیش منتظر سفر چنین هیات بزرگی از ایران بودیم و خوشحالیم که نیکاراگوئه دومین مقصد آن بود.
محمد جواد ظریف به همراه هیات 120 نفره متشکل از 80 تن از نمایندگان شرکت های اقتصادی خصوصی و دولتی، شماری از مقام های سیاسی و تعدادی از خبرنگاران رسانه های جمعی از یکشنبه گذشته سفر خود به 6 کشور آمریکای لاتین را آغاز کرد.
این هیات روز دوشنبه از کوبا دیدن کرد، سه شنبه به وقت محلی نیز در نیکاراگوئه و پس از آن عازم اکوادور شد.
شیلی، بولیوی و ونزوئلا دیگر ایستگاه های نخستین سفر دوره ای ظریف به آمریکای لاتین است.
سیام**1551**9314 ** 1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال