لاریجانی: ایران هیچ پایگاه نظامی در اختیار روسیه قرار نداده است

تهران-ایرنا-رییس مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ پایگاه نظامی در اختیار روسیه و کشور دیگری قرار نداده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی در جلسه علنی امروز - چهارشنبه - مجلس شورای اسلامی این مطلب را در پاسخ به اخطار اصل 146 قانون اساسی حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب مبنی بر ممنوعیت استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور حتی برای استفاده صلح آمیز بیان کرد.
لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این اخطار تاکید کرد : استناد شما (فلاحت پیشه) به اصل 146 قانون اساسی است و موضوع یکی از بندهای اصل 110 مربوط به شورای عالی امنیت ملی است.
وی افزود: بر اساس اصل 146 قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه نظامی و خارجی در کشور ممنوع است و باید توجه داشت ایران پایگاهی در اختیار کشوری قرار نداده است و اینکه با روسیه به عنوان متحد در مسائل منطقه مانند سوریه همکاری داریم به این معنا نیست که ما پایگاه به روسیه از نظر نظامی داده ایم و اگر در رسانه ها کسی این را مطرح کرده است، موضوع تکذیب می شود.
عضو شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: ایران یک همکاری با روسیه دارد و این به دلیل بحران تروریستی که توسط برخی از کشورهای مخرب منطقه و آمریکایی ها ایجاد شده است بنابراین ما فکر می کنم روسیه تلقی درستی از منطقه پیدا کرده و در این یک سال اخیر همکاری آنها با ایران در زمینه حل بحران تروریستی در منطقه آغاز شد.
لاریجانی ادامه داد: در مسئله سوریه همکاری نزدیکی با روس ها داریم و فکر می کنیم بعد از این مدت روشن شد که نظرات ایران در مسئله سوریه که مراقبت می کرد مبنی بر این کخه در کل منطقه آشوب به پا نشود، صحیح بوده است.
وی افزود: خرسندیم از این که روسیه در مسئله یمن نیز توجه بیشتری پیدا کرده است بنابراین آراء ایران با این کشور در حل بحران ترویستی منطقه نزدیک است و همکاری در این خصوص با روس ها انجام می شود اما به هیچ وجه هیچ پایگاه نظامی به روسیه و نه به هیچ کشور دیگری داده نشده است.

**چه میزان می توان در نوسانات به سیاست روس ها اعتماد کرد و آسمان کشور را در اختیار آنها قرار داد
فلاحت پیشه نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس دهم در اخطار قانون اساسی گفت: بر اساس قانون اساسی رییس مجلس درخصوص مسائل مهم کشور می تواند در ابتدای نشست علنی مجلس سخنرانی کند.
وی افزود: استقرار هواپیماهای روسی در پایگاه هوایی شهید نوژه همدان مطرح شده است که بر اساس اصل 146 قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور حتی برای استفاده صلح آمیز ممنوع است منتهی شاید ناظر به بند یک اصل 176 به احتمال زیاد بحث وظایف شورای عالی امنیت ملی در این خصوص مطرح شود که به نظر بنده این وظایف است و جزو اختیارات محسوب نمی شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم با تاکید بر این که سیاست خارجی کشور روسیه بسیار متفاوت و در بعضی اوقات متلاطم و دارای نوسان است، اظهار داشت: روسیه در سال 1990 و 1991 میلادی با کشورهای غربی در اقدامات نظامی همکاری کرده و در سال 1994 میلادی عضو طرح مشارکت برای صلح ناتو شد که زمانی در جناح ورشو و در مقابل ناتو بود و نباید فراموش کرد قدرت ها در قالب ملاحظات عمل می کنند.
فلاحت پیشه افزود: هرگاه جمهوری اسلامی ایران با بحرانی مواجه شده دو طرف شرق و غرب علیه آن بودند و این در جنگ و تحریم ها ملموس است.
وی تاکید کرد: اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم که چنین امکانی در اختیار یک قدرت خارجی در ایران گذاشته می شود بنابراین طبق ماده 110 آیین نامه در این رابطه توضیحی ارائه دهید که اقدامات صیانتی لازم وجود دارد و چه میزان می توان در نوسانات سیاست روس ها اعتماد کرد و آسمان کشور را در اختیار آنها قرار داد.
سیام**9121 ** 1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال