وزنه برداری المپیک ریو؛ امیدها برای کسب دومین مدال طلای پولاد سرد

ریو - ایرنا - رقابت های دسته 94 کیلوگرم وزنه برداری بازی های المپیک ریو در حالی بامداد یکشنبه به وقت تهران آغاز می شود که «سهراب مرادی» و «علی هاشمی» دو نماینده ایران امید فراوانی برای کسب مدال دارند.

به گزارش ایرنا، رقابت های گروه A دسته 94 کیلوگرم بازی های المپیک از ساعت 2:30 به وقت تهران آغاز می شود.
بعد از دوپینگ و حذف «آدرین ادوارد زیلنسکی» دارنده مدال طلای المپیک لندن در وزن 85 کیلوگرم، طلا و نقره سال های 2014 و 2015 جهان، طلای سال 2014 اروپا و همچنین برادرش «برنارد توماش زیلنسکی» دارنده مدال طلای سال 2016 اروپا از لهستان و نبودن نماینده روس ها یعنی «آلکسی گوزوف» و همچنین غیبت «الماس اوتشف» و «ژاسولان خدیربایف» دارندگان نقره و برنز قهرمانی سال 2015 جهان از قزاقستان که به دلیل دوپینگ المپیک ریو را از دست داده اند، موجب شده همه شرایط برای هنرنمایی دو نماینده لنجانی و ایلامی کشورمان مهیا باشد.
شاید مهمترین حریف مرادی و هاشمی در این دسته «وادزیم استراتسو» دارنده مدال طلای پیکارهای قهرمانی سال 2015 آمریکا از بلاروس و «آئورماس دیژبالیس» دارنده مدال طلای سال 2015 اروپا و برنز سال 2014 جهان از لیتوانی است.
«الکساندر برسانو» از بلاروس، «دیمترو چوناک» دارنده مدال برنز سال 2015 اروپا از اوکراین، «راغب عبدالله» دارنده مدال طلای بازی های آفریقایی سال 2015 و نفر ششم المپیک لندن از مصر، «سرات مومپرادیت» از تایلند از دیگر حریفان دسته 94 کیلوگرم بازی های المپیک هستند.
سهراب مرادی با وجود رکوردهایی که در ماه های گذشته از خود بر جای گذاشته یکی از پرامید ترین نمایندگان ایران است.
او که تجربه حضور در المپیک لندن را دارد در آن رقابت ها در عین ناباوری در حرکت یک ضرب اوت کرد و بر خلاف انتظارها بدون کسب مدال از مسابقات برگشت. آن اتفاق در حالی برای این وزنه بردار افتاد که فقط 3 ماه قبل از آن و در مسابقات قهرمانی آسیا با رسیدن به رکورد مجموع 388 کیلوگرم (172 یکضرب و 216 دوضرب) 3 کیلوگرم بیشتر از نفر اول المپیک 2012 وزنه زده بود.
دارنده مدال برنز جوانان جهان و دو مدال طلای قهرمانی آسیا، حالا پس از دو سال دوری از میادین بین المللی، سخت در تلاش است تا مدال خوش رنگ المپیک را به اندوخته مدال هایش بیافزاید.
سهراب مرادی در رکورد گیری اردوی کلاچای در حرکت دوضرب وزنه ۲۳۴ کیلوگرمی را بالای سر برد تا یک کیلوگرم رکورد دنیا را که در اختیار ایلیا ایلین قزاق بود، بشکند. مرادی همچنین رکورد دوضرب و مجموع ایران را که در اختیار کوروش باقری با ۲۲۲ کیلوگرم در دوضرب و ۴۰۷ کیلوگرم در مجموع بود، در دوضرب ۱۲ کیلوگرم و ۷ کیلوگرم در مجموع ارتقاء داد.
علی هاشمی دیگر ملی پوش 94 کیلوگرمی ایران سال گذشته در نخستین تجربه جهانی خود، در رقابت های جهانی آمریکا به روی تخته رفت و با مهار وزنه های 173 کیلوگرم در یک ضرب و 207 کیلوگرم در دوضرب، با حدنصاب مجموع 380 کیلوگرم در رده چهارم جهان قرار گرفت.
هاشمی در حالی به مسابقات جهانی آمریکا اعزام شد که چند ماه قبل از آن برای نخستین بار با دوبنده تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا در پوکت تایلند شرکت کرده بود؛ تجربه ای که برای وزنه بردار ایلامی کشورمان مدال طلای دوضرب و برنز مجموع را به همراه داشت.
علی امسال نیز در مسابقات قهرمانی آسیا یکی از مدال آوران تیم ملی بود و موفق شد با رسیدن به حدنصاب مجموع 374 کیلوگرم، ضمن کسب مدال نقره یکضرب و برنز دوضرب، روی سکوی نایب قهرمانی آسیا بایستد.
کیانوش رستمی نخستین نماینده وزنه برداری ایران در المپیک بامداد امروز در یک ضرب با رکورد 179 کیلوگرم و دو ضرب 217 کیلوگرم و مجموع 396 کیلوگرم ضمن شکستن رکورد مجموع جهان و المپیک به مدال طلا دست یافت.
محمدرضا براری (105 کیلوگرم) و بهداد سلیمی (به اضافه 105 کیلوگرم) دیگر نمایندگان ایران روز های 26 و 27 مرداد به روی تخته می روند.
سی و یکمین دوره بازی های المپیک 2016 از 15 تا 31 مرداد با حضور 10 هزار و 444 ورزشکار از 206 کشور و برپایی 304 رویداد در 28 رشته ورزشی در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار می شود.
کاروان ورزشی ایران با 64 ورزشکار در14رشته بوکس،پینگ پنگ، تیراندازی، تیر و کمان، قایقرانی، وزنه برداری، دوومیدانی، تکواندو، جودو، شمشیربازی، والیبال، کشتی آزاد و فرنگی، شنا و دوچرخه سواری در این دوره از بازیهای شرکت کرده است.
ورزشی**1067**1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال