راهکارهای ایجاد تسهیلات گمرکی بیشتر میان ایران و نخجوان بررسی شد

باکو – ایرنا –راهکارهای ایجاد تسهیلات گمرکی بیشترفیمابین در جریان سفر روز جمعه هیات مدیران گمرک سه استان شمال غرب جمهوری اسلامی ایران به نخجوان مورد بررسی قرار گرفت .

به گزارش ایرنا به نقل از سرکنسولگری کشورمان در نخجوان ٬این هیات هشت نفره به ریاست علی اصغر عباس زاده ناظر گمرک استان آذربایجان شرقی و متشکل از مدیران گمرک سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل٬ با هدف تداوم دیدارهای مدیران گمرکی دو طرف و با هدف تسهیل امور جاری و رفع موانع موجود به نخجوان سفر کردند .
هیات ایرانی در بدو ورود به نخجوان با منصور آیرم سرکنسول جمهوری اسلامی ایران دیدار و در خصوص شرایط موجود در مناسبات دو جانبه با تاکید بر مسائل گمرکی و زمینه های توسعه همکاری ها در این بخش گفت و گو کرد .
آیرم در این دیدار٬ توسعه و تسهیل مناسبات گمرکی را برای دو طرف مهم دانست و تاکید کرد که توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی بدون روان سازی و بهبود شرایط گمرکی میان دو طرف امکان پذیر نیست .
وی همچنین به پیگیری های مستمر این نمایندگی برای برگزاری نشست های مشترک گمرکی به عنوان یکی از مهم ترین بخش های تاثیرگذار در مبادلات تجاری اشاره کرد و برگزاری نخستین نشست گمرکی با طرف نخجوانی را در مردادماه سال گذشته در تبریز٬سرآغاز خوبی برای ادامه همکاری های گمرکی دوجانبه دانست.
علی اصغر عباس زاده ناظر گمرکات آذربایجان شرقی نیز با تشکر از سرکنسولگری کشورمان به دلیل تلاش برای برنامه ریزی و برگزاری دومین نشست مشترک با مسئولین جمهوری خودمختار نخجوان، به تحولات اساسی که در حوزه گمرکات کشور در حال رخ دادن است اشاره کرد و شکل گیری مدیریت واحد در پایانه های مرزی و نیز پنجره واحد گمرکی را از مهم ترین برنامه های پیش رو دانست.
سپس هیات گمرکی جمهوری اسلامی ایران با آصف محمد اف رئیس کمیته دولتی گمرک جمهوری خود مختار نخجوان دیدار کرد .
آصف محمد اف در این دیدار ضمن تشکر از میزبانی مسئولین ایرانی در اولین نشست برگزار شده در تبریز و خوش آمدگویی به هیات ایرانی، از سرکنسول کشورمان به جهت پیگیری های جدی برای توسعه روابط و رفع موانع موجود تشکر کرد.
وی با اشاره به اهمیت موضوع گمرک در روابط اقتصادی دو جانبه خواستار ملاقات های ماهانه میان مدیران گمرکات دو طرف در مرزهای مشترک شد.
عباس زاده رئیس هیات ایرانی نیز با تشکر از میزبانی مسئولین نخجوانی٬ بر تلاش دو طرف برای تسهیل و روان سازی امور گمرکی تاکید کرد.
منصور آیرم سرکنسول جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهوری ایران به باکو، آن را هفتمین دیدار روسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان دانست که در طول تاریخ روابط بی سابقه بوده و نشان از عزم دو طرف برای توسعه همکاری ها دارد.
وی در ادامه به امضاء 17 سند همکاری در 6 ماه گذشته و در زمان سفر متقابل رئیسان جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان اشاره و اظهار داشت که با امضاء موافقتنامه همکاری های گمرکی در اسفند ماه سال 94 ٬زمینه برای گسترش تعاملات و همکاری های گمرکی بیش از پیش آماده بوده و با برگزاری جلسات کارشناسی می توان در جهت اجرائی کردن بخش های این موافقت نامه اقدام کرد.
مسائل فنی گمرکی و فنی به ویژه در مبادی مرزهای مشترک موضوع عمده مورد مذاکره در این دیدار بود و طرفین به تفصیل در خصوص موضوعات و موانع موجود و راه های رفع آن گفت و گو کردند .
به پیشنهاد سرکنسول جمهوری اسلامی ایران مقرر شد دیدارهای دوره ای شش ماهه میان ناظران گمرک سه استان شمال غرب ایران و مسئولین کمیته دولتی گمرک جمهوری خود مختار نخجوان برگزار شود که مورد استقبال طرفین قرار گرفت و بر اساس همین پیشنهاد محل برگزاری نشست مشترک سوم، شهر ارومیه تعیین شد .
بازدید از اداره گمرک، اداره بازرسی گمرکی، مرکز تجارت و موزه شهر نخجوان از برنامه های پایانی هیات ایرانی در این سفر یک روزه بود.
خاورم **337**2041**

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال