سایه دوپینگ بر رقابتهای شنای المپیک

تهران- ایرنا- شکست یولیا افیمووا از روسیه که سابقه دوپینگ دارد، از رقیب آمریکایی خود برای تصاحب مدال طلای شنای 100 متر قورباغه زنان به طور گسترده ای در رسانه های غربی بازتاب یافت.

به گزارش ایرنا، یولیا افیموا شناگر روس در 100 متر قورباغه از لیلی کینگ شناگر آمریکایی شکست خورد و نتوانست طلای المپیک را کسب کند.
رسانه های غربی که در آستانه المپیک جنگ روانی را علیه روسیه به علت پرونده دوپینگ این کشور به راه انداخته بودند، موفقیت شناگر آمریکایی را پیروزی ورزش پاک در مقابل دوپینگ ترسیم کردند.
افیموا 24 ساله که به علت سابقه دوپینگ از شرکت در المپیک ریو محروم شده بود، به دادگاه عالی ورزش اعتراض کرد و با پذیرش اعتراض وی در این دادگاه او توانست در المپیک ریو شرکت کند.
کینگ با شکستن رکورد المپیک با زمان یک دقیقه و 4.93 ثانیه مدال طلای 100 متر قورباغه زنان را کسب کرد. در حالی که افیمووا در مرحله مقدماتی هو شد، با این حال او سرانجام صاحب مدال نقره شد.
افیموا در سال 2013 به علت نتیجه مثبت آزمایش دوپینگ برای 16 ماه از شرکت در مسابقات محروم شد.
براساس تصمیم کمیته بین المللی المپیک، تمام ورزشکاران روس که به علت دوپینگ محروم شده اند، از شرکت در ریو محروم هستند. با این حال افیمووا به دادگاه عالی ورزش اعتراض کرد.
دادگاه عالی ورزش اعلام کرد ورزشکاران را نمی توان تنها براساس اینکه قبلا تعلیق شده اند، از شرکت در بازیهای ریو محروم کرد.
او اوایل سال جاری میلادی به علت آزمایش مثبت ملدونیوم به طور موقت از شرکت در مسابقات محروم شد. ولی فدراسیون بین المللی شنا این محرومیت را بعد از توصیه سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) لغو کرد.
حضور افیمووا در بازیهای ریو دوئلی را بین او و رقیب آمریکایی وی پیش از فینال شنای 100 متر قورباغه به راه انداخت.
افیموا بعد از پیروزی در اولین دور مرحله نیمه نهایی، با تکان دادن انگشت سبابه خود به علامت اول شدن ابراز خوشحالی کرد. کینگ هم هنگام تماشای او از تلویزیون و برای تحقیر وی انگشت سبابه خود به نشانه اول شدن تکان داد. این تصاویر بحث هایی را در مورد دوپینگ در شبکه های اجتماعی به راه انداخت.
کینگ بعد از کسب مدال طلا گفت: این ثابت می کند که شما می توانید پاک باشید و رقابت کنید و بازهم اول شوید. راهی وجود دارد که بهترین باشید و آن را به نحو درست انجام دهید.
روتا نماینده شنا لیتوانی نیز گفت سابقه دوپینگ افیمووا بی احترامی به سایر ورزشکاران است.
علاوه بر افیمووا، در رقابتهای شنای 4 در 100 متر امدادی مردان نیز تیم روسیه از طرف تماشاگران هو شد.
ورزشی**1210**1584

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال