انتقاد ارتش سودان جنوبی از گزارش سازمان ملل

تهران - ایرنا - ارتش سودان جنوبی روز جمعه گزارش سازمان ملل مبنی بر خشونت قومیتی نظامیان این کشور را بی پایه و اساس خواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از نایروبی، مقام ارشد حقوق بشر سازمان ملل، نیروهای عضو ارتش آزادیبخش خلق سودان جنوبی را که به «سالوا کر» رئیس جمهوری این کشور وفادار هستند، به حملات خونبار به مردم در جریان ناآرامی های اخیر در پایتخت متهم کردند.
در همین حال، «لول روآ کوآنگ» سخنگوی ارتش آزادیبخش خلق سودان جنوبی در تماسی تلفنی به خبرگزاری فرانسه گفت که اتهام سازمان ملل بی اساس است و حملات افرادی با لباس نظامی به مردم لزوما از سوی سربازان دولتی روی نداده است.
حدود 300 نفر در تازه ترین درگیری های سودان جنوبی کشته و 60 هزار نفر مجبور به ترک کشورشان و نقل مکان به کمپ های آوارگان در اوگاندا شدند.
افرادی که موفق به فرار شدند، به خبرنگاران و سازمان های بشردوستانه گفتند که سربازان دولتی اعضای خانواده ها را کشته و به زنان تجاوز کرده اند.
این در حالی است که ارتش آزادیبخش خلق سودان جنوبی اعلام کرد که هیچ شکایتی از سوی قربانیان در ارتباط با موارد ذکر شده دریافت نکرده است.
براساس این گزارش، 13 هزار و 500 نیروی صلحبان سازمان ملل در سودان جنوبی به دلیل شکست در جلوگیری از خونریزی و حمایت کامل از غیرنظامیان در جریان ناآرامی های این کشور مورد انتقاد قرار دارند.
رهبران شرق آفریقا روز جمعه در اتیوپی گردهم آمدند تا در مورد تشکیل ارتش منطقه ای برای کمک به سربازان سازمان ملل در سودان جنوبی بحث و تبادل نظر کنند.
بیش از یک میلیون و 600 هزار نفر در مرزهای سودان جنوبی در نتیجه درگیری هایی که از سال 2013 تاکنون در این کشور جریان داشته است، آواره و سرگردان شده اند.
خاورم**9109** 3404

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال