روسیه نیروگاه اتمی در ایران می سازد/

پوتین: تهران شریک راهبردی مسکو/ پسا برجام به نفع دو کشور است

مسکو - ایرنا - رییس جمهوری روسیه در آستانه دیدار با همتای ایرانی خود که براساس برنامه اعلام شده از سوی کاخ کرملین قرار است دوشنبه آینده در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شود، گفت: تهران شریک راهبردی مسکو است و اطمینان داریم که با برجام، شرایط به نفع همکاری های دوجانبه خواهد بود.

به گزارش ایرنا، پایگاه کاخ کرملین امروز (جمعه) به نقل از پوتین نوشت: کاهش تنش ها پیرامون موضوع هسته ای ایران پس از امضای برجام برای دو کشور سودمند است و در نخستین مرحله علاقه به همکاری های مشترک اقتصادی و بازرگانی وجود دارد.
وی افزود: در سفر 23 نوامبر سال 2015 (سوم آذرماه 94) به تهران و دیدار با رهبر عالی انقلاب و رییس جمهوری ایران اطمینان یافتم این کشور رویکرد افزایش همکاری و همگرایی را در دستور کار دارد.
رییس جمهوری روسیه تاکید کرد: با تلاش های مشترک دو کشور حجم مبادلات بازرگانی در پنج ماه نخست سال 2016 به 855 میلیون دلار رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن 70 درصد رشد نشان می دهد.
پوتین تاکید کرد: اکنون همکاری های تهران و مسکو در برخی عرصه ها ماهیت راهبردی یافته است. این موضوع نخست به انرژِی هسته ای صلح آمیز مربوط می شود، زیرا براساس فناوری های روسی نیروگاه هسته ای بوشهر ساخته شده و احداث هشت بلوک دیگر نیروگاهی نیز مورد موافقت قرار گرفته است.
رییس جمهوری روسیه ادامه داد: مسکو همچنان به طرف های ایرانی در اجرای برجام از جمله فرآوری اورانیوم و تغییر کاربری سایت هسته ای برای تولید ایزوتوپ های پایدار کمک خواهد کرد.
وی گفت: همچنین طرح های گسترده ای در عرصه های نفت و گاز، هوافضا و برق بین تهران و مسکو برنامه ریزی می شود. از سوی دیگر روسیه می خواهد دو میلیارد و 200 میلیون دلار وام دولتی برای تامین مالی ساخت نیروگاه برق حرارتی نزدیک سواحل خلیج فارس در بندرعباس و همچنین برقی کردن خط آهن گرمسار اینچه برون (495 کیلومتر) در اختیار ایران قرار دهد.
رییس جمهوری روسیه ادامه داد: ایجاد محدوده آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران نیز می تواند تحرک جدی به روابط بازرگانی تهران و مسکو بدهد و همکاری های سرمایه گذاری دو کشور را بیشتر کند. همزمان گروه مشترک تحقیقاتی دو کشوری تشکیل شده که شاخص های توافقنامه های احتمالی را تعیین خواهد کرد.
وی اظهار کرد: روسیه به مشارکت با ایران در تحکیم امور منطقه ای علاقه دارد و این رویکرد را عامل مهم حفظ ثبات و امنیت مناطق آسیای مرکزی، خاورمیانه و دریای خزر می دانیم و همچنین از عضویت کامل تهران در سازمان همکاری شانگهای حمایت می کنیم.
اروپام 391 ** 1516

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال