در دیدار با اولین فرماندار زن توکیو

«آبه» برای المپیک سال 2020 قول همکاری داد

پکن - ایرنا - «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن اعلام کرد که دولت و اعضای کابینه وی به منظور برگزاری هر چه بهتر بازیهای المپیک در این کشور آماده همکاری با مسئولان شهر توکیو هستند که به تازگی فرماندار آن انتخاب شده است.

به گزارش ایرنا، «یوریکو کویکه» یکشنبه گذشته موفق شد با پیروزی برابر رقبا در انتخابات شهر توکیو به عنوان اولین فرماندار زن، سکان هدایت این شهر را به دست بگیرد، شهری که در سال 2020 میزبان بازیهای المپیک به عنوان مهمترین رویداد بین المللی در عرصه ورزش است.
وی روز پنجشنبه با نخست وزیر ژاپن که او نیز روز گذشته دست به ترمیم کابینه خود زد، دیدار کرد و «شینزو آبه» به او قول داد که برای هر چه بهتر برگزار شدن این رقابت ها و آماده سازی مقدمات بازی های المپیک و پارالمپیک 2020 در پایتخت ژاپن با فرمانداری همکاری کند.
خانم «کویکه» 64 ساله پیش از این برای مدت کوتاهی در دولت قبلی شینزو آبه، وزیر دفاع بود اما در انتخابات اخیر فرمانداری توکیو حزب حاکم ژاپن از وی پشتیبانی نکرد و فرد دیگری را به عنوان نامزد رسمی حزب معرفی کرده بود.
فرماندار توکیو در این دیدار همچنین از برنامه های خود و اهدافی که باید در این سمت به دست آورد، صحبت کرد و گفت که نخست وزیر از او خواسته است جایگاه شهر توکیو را ارتقا دهد.
این توافق همکاری میان دولت ژاپن و فرمانداری توکیو برای همکاری در آماده سازی مقدمات بازیهای المپیک در حالی صورت گرفت که فرماندار جدید این شهر قرار است از این پس در این حوزه با «تامایو ماروکاوا» وزیر مسئول بازی های المپیک توکیو همکاری کند؛ وزیری که روز گذشته در تغییرات اخیر دولت وارد کابینه شد.
این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که «ماروکاوا» پیش از این و در طول کمپین انتخاباتی «کویکه»، دارای اختلافاتی با وی بود و کمپین انتخاباتی او را وقت تلف کردن دانسته بود.
فرماندار جدید توکیو اعلام کرد که نخست وزیر «آبه» پیروزی وی در انتخابات را تبریک گفته و اعلام کرده که مردم ژاپن از ما (دولت و فرمانداری توکیو) انتظار دارند که المپیک موفقی را برگزار کنیم و این موضوع باید انگیزه ای برای همکاری مشترک میان دو طرف باشد.
فرماندار جدید توکیو همچنین اعلام کرد که «شینزو آبه» از وی خواسته که شرایط توکیو را به عنوان یک مرکز اقتصادی و تجاری در جهان بهبود بخشد و پیشنهاد داد که برای این کار نیاز به لغو قوانین بیشتر است.
«کویکه» جانشین «یوایچی ماسوزو» 67 ساله شده است که اواخر خرداد ماه سالجاری پس از چند هفته اعتراض و انتقادهای گسترده مردمی به دلیل سوء استفاده از اموال عمومی و هزینه برای کالاهای تجملی، از مقامش استعفا کرد.
توکیو با داشتن 13 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت در سراسر ژاپن دارنده عنوان پرجمعیت ترین ماهیت دولتی محسوب می شود.
آساق**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال