حمله لفظی صدراعظم اتریش به ترکیه/ تنش هایی با ریشه های تاریخی

وین - ایرنا - با تشدید جنگ لفظی میان وین و آنکارا درباره پناهجویان و تظاهرات ترک تبارها در اتریش در حمایت از رجب طیب اردوغان، صدر اعظم اتریش با تاکید بر اینکه اروپا نباید در برابر ترکیه کوتاه بیاید، گفت: اردوغان و افراطی های طرفدار او، توده های ترک را به گروگان گرفته اند.

به گزارش ایرنا ، «کریستین کرن» در گفت وگو با روزنامه «اُسترایش» گفت: اروپا نباید مرعوب شود و در برابر تهدید مقامات ترکیه در خصوص موضوع پناهجویان کوتاه بیاید.
کرن با یادآوری ضرب الاجل تعیین شده از سوی وزیر امور خارجه ترکیه درباره پناهجویان، گفت: ما از این گونه تهدید ها هرگز دستپاچه نخواهیم شد و آنکارا بداند که آنها وابسته به ما هستند.
صدر اعظم اتریش همچنین اعلام کرد بعد از مناقشه لفظی که بین او و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در خصوص موضوع ممنوعیت تظاهرات طرفداران وی در اتریش صورت گرفت، از طرف جامعه راست افراطی جامعه ترک تبارهای اتریش تهدید به مرگ شد.
کرن چند روز پیش نیز در مطلبی در صفحه شخصی خود در «فیسبوک» از اردوغان به دلیل «تشویق جامعه ترک های مهاجر در اروپا برای تظاهرات» انتقاد کرده بود. این تظاهرات در شهر وین پس از حمله به یک رستوران کردها به خشونت گرایید.
صدراعظم اتریش تاکید کرد: آزادی تظاهرات بر خلاف ترکیه در اتریش محترم است اما این کشور با کسانی که بخواهند به خشونت متوسل شوند با شدت برخورد خواهد کرد.
وی در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیسبوک نوشت: به همین شکل ، سوء استفاده از انگیزه های مذهبی برای توجیه سیاست های اقتدارگرایانه ، در کشور ما نه تنها طبیعی نیست بلکه کاملا غیر قابل پذیرش است.
اردوغان بعد از اظهارات مقامات اتریش مبنی بر اینکه اجازه ورود مناقشات ترکیه به خاک این کشور را نخواهند داد، در یک سخنرانی آزادی بیان در اتریش و آلمان را زیر سئوال برده بود.
«مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه اوایل این هفته در گفت وگو با یک روزنامه آلمانی ، تهدید کرد که چنانچه اتحادیه اروپا محدودیت های روادید برای اتباع ترکیه را برندارد، ترکیه توافق مربوط به تبادل پناهجویان (توافق 18 مارس) را لغو خواهد کرد. وی تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید تا ماه اکتبر در این زمینه اقدام کند.
وزیر امور خارجه ترکیه دوشنبه شب درباره همین موضوع با «سباستین کورتز» همتای اتریشی خود در شبکه اجتماعی توئیتر وارد یک درگیری لفظی شد.
کورتز با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه ترکیه در گفت و گو با روزنامه آلمانی «فرانکفورتر آلگماینه» نوشت: ' من ضرب الاجل تعیین شده از سوی چاوش اوغلو را نمی پذیرم و آن را رد می کنم؛ اتحادیه اروپا نمی تواند با وابستگی پیش برود و باید از مرزهای خود محافظت کند.'
وزیر امور خارجه ترکیه در جواب این توئیت همتای اتریشی خود در عبارتی به دو زبان آلمانی و انگلیسی نوشت: 'این ضرب الاجل نیست سباستین؛ این نظر من است. آزادی بیان ، دوست من'.
اتریش پیش از این نیز با این ادعا که تظاهرات طرفداران اردوغان در اتریش بطور مستقیم از آنکارا هدایت می شود، سفیر ترکیه را برای ادای توضیحات احضار کرده بود.

**ریشه های تاریخی تنش بین اتریش و ترکیه
تنش بین آنکارا و وین از زمانی که طرفداران رئیس جمهوری ترکیه به صورت غیر قانونی بعد از کودتای نافرجام 15 ژوئیه (جمعه 25 تیر) در شهر های مختلف اتریش دست به تظاهرات زدند ، بالا گرفت.
تنش بین اتریش و ترکیه ریشه های تاریخی نیز دارد و مربوط به زمانی می شود که ارتش عثمانی در قرن 16 میلادی، شهر وین را به محاصره در آورد. در 27 سپتامبر سال 1529 لشکر سلطان سلیمان اول شهر وین را به محاصره در آورد. این سلطان عثمانی، ارتش خود را برای فتح استحکامات دنیای مسیحیت در بلگراد، رودس، و بخش بزرگی از مجارستان رهبری کرد اما در محاصره وین در سال ۱۵۲۹ ناکام ماند.
این اولین تلاش عثمانی برای فتح شهر وین بود که پس از آن به مدت 150 سال تنش نظامی بین دو طرف حاکم بود تا کار به «نبرد وین» در سال 1683 کشیده شد. در این جنگ که تا سال 1698 ادامه یافت، ترک های عثمانی شکست خوردند و تمام مجارستان را به امپراطوری مسیحی واگذار کردند.
اروپام**441**456**1078**1572

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال