داستان بی پایان نقش خلبان مالزیایی در ناپدید شدن پرواز ام.اچ 370

کوالالامپور – ایرنا – سازمان استرالیایی مسئول عملیات جستجوی پرواز ناپدید شده ام.اچ 370 مالزی روز پنجشنبه اعلام کرد که دستگاه شبیه ساز پرواز که در خانه خلبان این پرواز وجود داشت، نشان دهنده ترسیم طرحی برای آب های جنوبی اقیانوس هند است که این پرواز احتمالا در آنجا ناپدید شده است.

به گزارش ایرنا، مرکز همکاری های سازمان مشترک (جی.ای.سی.سی) نیز اعلام کرد وجود داده های دستگاه شبیه ساز پرواز تاییدی بر اینکه خلبان به طور عمد باعث ناپدید و سقوط بوئینگ 777 شده، نیست.
این مرکز اعلام کرد که دستگاه شبیه ساز پرواز نشان می دهد که یک نفر طرحی برای آبهای جنوبی اقیانوس هند ترسیم کرده است.
اطلاعات دو سال پیش نیز نشان می داد 'زهریه احمد شاه' خلبان خطوط هوایی مالزی در شبیه ساز پرواز که در منزل وی یافت شد مسیر پرواز را به جزیره ای دورافتاده در آب های جنوبی اقیانوس هند تغییر داده است.
'شبکه خبر آسیا' روز پنجشنبه به نقل از گزارش 'جی.ای.سی.سی'، اعلام کرد این اطلاعات تنها نشان دهنده احتمال انجام شدن این اقدام است. این دستگاه نشان نمی دهد که در شب پرواز چه اتفاقی رخ داده و یا اینکه هواپیما در کجا واقع شده است.
پرواز ام.اچ 370 شرکت خطوط هوایی مالزی اسفند ماه سال 1392 با 239 سرنشین در مسیر کوالالامپور به پکن ناپدید شد و تا مدتها این اعتقاد وجود داشت که این هواپیما در نقاط دور افتاده اقیانوس هند که بر روی دستگاه شبیه ساز پرواز ترسیم شده بود، سقوط کرده است.
براین اساس در بیش از دو سال گذشته حدود 135 میلیون دلار برای جستجو در منطقه ای در جنوب اقیانوس هند با وسعت 120 هزار کیلومتر مربع هزینه شده است.
از زمان ناپدید شدن این پرواز تاکنون نظریه های مختلفی از جمله اینکه یک یا دو خلبان ها کنترل این هواپیما را در اختیار داشته اند و یا اینکه هواپیماربایی انجام شده، مطرح شده است. برخی محققان نیز با مطرح کردن این موضوع که ممکن است یک نفر به طور عمده دستگاه انتقال دهنده امواج رادیویی را از کار انداخته باشد، بر پیچیدگی این معما افزوده است.
محققان مالزیایی سال 2015 میلادی اعلام کردند موضوع مشکوکی در ارتباط با اشخاص و وضعیت پزشکی و مالی خلبان ها و یا خدمه این پرواز وجود ندارد.
تحقیقات نشان می داد خلبان پیش از پرواز، تمرین فرود آمدن در جزیره ای خالی از سکنه در آب های جنوبی اقیانوس هند را در شبیه ساز خود انجام داده و سپس این اطلاعات را پاک کرده است.
آساق**241**1611

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال